А) Обмеження й узагальнення понять

Щоб обмежити поняття необхідно перейти від поняття з більшим обсягом до поняття з меншим обсягом, від родового до видового поняття.

 

Наприклад: „підприємство” – „прибуткове підприємство”, “людина” – “жінка”.

Обмеження поняття полягає в тому, що до родового поняття добавляється одна або декілька істотних ознак. В наведеному прикладі до поняття „підприємство” добавилась одна ознака – „прибуткове”.

 

Щоб узагальнити поняття необхідно перейти від поняття з меншим обсягом, але з більшим змістом до поняття з більшим обсягом, але з меншим змістом.

 

Наприклад: „ринкова економіка” – „економіка.” Нове поняття по відношенню до вихідного буде родовим, більшим по обсягу, але меншим за змістом , бо втрачена така ознака як „ринкова”.

Узагальнення і обмеження поняття не може бути безмежним. Межею узагальнення є найбільш широка по обсягу категорія – „буття”, а межею обмеження – окремий предмет якогось класу предметів.

Наприклад: „юрист” – „юрист прокуратури” – „юрист районної прокуратури” – „адвокат Петренко М.Г.” Якщо йдеться про одну й ту ж людину, то обмежити поняття „адвокат Петренко М.Г.” неможливо.