Послідовність виконання роботи

ЗАВДАННЯ 1. Градуювання монохроматора

Для цього потрібно (див. рис. 3):

1. Розмістити на оптичну лаву перед вхідною щілиною монохроматора конденсорну лінзу 2, а за нею – неонову лампочку 3 в захисному кожусі.

2. Встановити ширину вхідної щілини монохроматора ~ 0,22 мм.

3. Увімкнути неонову лампочку в мережу 220 В.

4. Сфокусувати за допомогою конденсорної лінзи 2 випромінювання неонової лампочки на вхідну щілину монохроматора.

5. Досягнути чітке зображення спектральних ліній випромінювання неонової лампочки в окулярі монохроматора 6 за допомогою регулювальних гвинтів 7 і 8, а оптимальну ширину ліній – незначним регулюванням ширини вхідної щілини монохроматора.

6. Обертаючи барабан 9 довжин хвиль монохроматора, почергово встановлювати спектральні лінії неону, які зображені на робочому місці і одночасно видимі в окулярі 6, навпроти візира монохроматора і робити відліки положень спектральних ліній за шкалою барабана. Результати вимірювань записати в таблицю 1.

7. Побудувати графік градуювання монохроматора. Для цього по осі абсцис необхідно відкласти значення довжин хвиль спектра випромінювання неону, а по осі ординат – відповідні їм значення відліків (у відносних кутових одиницях) за шкалою барабана 9 довжин хвиль монохроматора.

Таблиця 1

λ, Ǻ                
, відн.од.                

 

ЗАВДАННЯ 2. Визначення енергії дисоціації молекул йоду J2

Для отримання спектрів поглинання молекул парів йоду необхідно (див. рис. 3):

1. Розмістити на оптичній лаві конденсорну лінзу 3 і джерело світла 1, яке знаходиться в захисному кожусі.

2. Увімкнути блок живлення 10 монохроматора в мережу 220 В. Спостерігати свічення джерела світла 1.

3. Пересуваючи лінзу 3 по оптичній лаві, домогтися чіткого зображення нитки розжарення лампочки джерела світла на вхідній щілині монохроматора. При цьому спостерігати суцільний спектр випромінювання джерела світла в окулярі 6 монохроматора.

4. Між вхідною щілиною і конденсорною лінзою 2 розмістити предметний столик.

5. Кювету з кристалічним йодом нагріти над спиртівкою протягом декількох секунд, дістаючи в кюветі пари йоду.

6. Поставити на предметний столик кювету.

7. Регулюючи вхідну щілину монохроматора, домогтися найкращого зображення положень кантів смуг поглинання в окулярі 6 монохроматора.

8. Зробити відліки положень кантів смуг поглинання (кожного темного канта на світлому фоні суцільного спектра) за шкалою барабана 9 довжин хвиль монохроматора у відносних кутових одиницях.

9. Визначити довжини хвиль , які відповідають кожному канту смуги поглинання, використовуючи графік градуювання монохроматора одержаного в ЗАВДАННІ 1.

10. Приймаючи до уваги, що смузі з кантом =5480 Ǻ відповідає коливне квантове число =25, знайти квантові числа для других кантів. При цьому необхідно врахувати, що із зменшенням довжини хвилі канта, збільшується на одиницю і навпаки.

11. Перевести довжини хвиль, що відповідають кантам, у хвильові числа (= 1/λ см-1 ).

12. Знайти різницю для сусідніх кантів. Побудувати графік залежності як функцію від ) і екстраполювати криву до перетину з осями , .

13. Визначити площу обмежену осями , і кривою , яка і буде дорівнювати енергії дисоціації в см-1 .

14. Перевести одиниці вимірювання енергії дисоціації в електрон-вольти (1 еВ = 8047,5 см-1 ).

15. Результати вимірювань і обчислень записати в таблицю 2.

 

Таблиця 2

Назва речовини Відлік канта за барабаном довжин хвиль, відн.од. Довжина хвилі канта, Ǻ Коливне квантове число Хвильове число канта , см-1   , см-1