Методичні рекомендації до семінарського заняття

Перші два питання присвячені особливостям різних систем сучасного капіталізму, а також генезису його розвитку, дають можливість зробити порівняльний аналіз, зрозуміти необхідність і основні напрямки переходу від однієї стадії до іншої, більш цивілізованої.

У першому питанні слід розглянути об’єктивні причини виникнення і розвитку капіталізму вільної конкуренції, проаналізувати особливості його функціонування.

Для аналізу монополістичної моделі капіталізму доцільно використати, як приклад функціонування економік розвинутих країн, показати, які елементи цієї системи після її розпаду збереглися в економічній системі сучасного капіталізму.

Останні два питання є логічним продовженням попередніх, де було з’ясовано, що діяльність економічних суб’єктів потребує певної координації. Господарське співробітництво людей не може бути плідним без належного погодження. У кожній країні під впливом багатьох обставин створюється своя координація економічних зв’язків. Якщо ж зробити деякі узагальнення, то можна виділити в кінцевому результаті три типи економічних систем, які прийнято визначати як чистий ринок вільної конкуренції, змішана економіка, централізовано-планова економіка. Саме розгляду характерних рис останньої і присвячена дана тема, при вивченні якої аналізуються особливості функціонування соціалістичної системи та її еволюція, процеси реформування радянської економіки, загальні проблеми і суперечності в економіці України в 90-х рр.