рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ

ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ - раздел Образование,   Міністерство Фінансів України...

 

Міністерство фінансів України

 

 


ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ

Навчально-методичний посібник

 

 

Дніпропетровськ - 2012


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

Дніпропетровська державна фінансова академія

економічний факультет

КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ

 

 

ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ

Навчально-методичний посібник

для студентів денної форми навчання,

за галуззю знань 0305 «Економіка та підприємництво»

напрямів підготовки 6.030508 “Фінанси і кредит”,

6.030504 “Економіка підприємства”

6.030505 “Управління персоналом та економіка праці”

за напрямом підготовки 6.030509 «Облік і аудит»

 

Дніпропетровськ – 2012


ББК 65.01

УДК 330

К 66 Корягіна Т.В., Козелецький П.С., Андрєєв В.О.
Політична економія: навчально-методичний посібник для студентів денної форми навчання за галуззю знань 0305 «Економіка та підприємництво» за напрямом підготовки напрямів підготовки 6.030508 “Фінанси і кредит”, 6.030504 “Економіка підприємства” 6.030505 “Управління персоналом та економіка праці” 6.030509 «Облік і аудит». – Дніпропетровськ: – Дніпропетровська державна фінансова академія, 2012. – 125 с.

Навчально-методичний посібник з дисципліни «Політична економія» розроблений згідно з програмою навчальної дисципліни і навчальним планом.

Посібник містить в собі методичні рекомендації до семінарських занять, де сформульовані питання для обговорення і самоконтролю, а також надаються поради при підготовці до цих занять. З метою закріплення теоретичного матеріалу, що вивчається, студентам запропоновані проблемні та практичні завдання, а також надається список рекомендованої літератури.

Для більш глибокого вивчення дисципліни передбачена самостійна робота. Студентам також пропонується тематика індивідуальних робіт.

 

Автори-укладачі:   Корягіна Т.В.– к. держ. упр., доцент кафедри економічної теорії Дніпропетровської державної фінансової академії
  Козелецький П.С. – старший викладач кафедри економічної теорії Дніпропетровської державної фінансової академії
  Андрєєв В.О. – старший викладач кафедри економічної теорії Дніпропетровської державної фінансової академії
Рецензенти: Дучинська Н.І. – д.е.н., професор, зав. кафедри економічної теорії Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара
  Осацька Ю.Є. – к.е.н., доцент кафедри економічної теорії Дніпропетровської державної фінансової академії
Відповідальний за випуск: Табінський В.А. – к.е.н., доцент, завідувач кафедри економічної теорії Дніпропетровської державної фінансової академії

Обговорено та схвалено Вченою радою економічного факультету

Протокол № від р.

Розглянуто та схвалено на засіданні кафедри економічної теорії

Протокол № 12 від 12. 03. 2012 р.


Зміст

Передмова
1. Програма навчальної дисципліни
2. Методичні рекомендації до самостійної роботи
3. Методичні рекомендації до семінарських занять
4. Методичні рекомендації до виконання індивідуальних робіт
5. Підсумковий контроль
6. Список рекомендованої літератури

ПЕРЕДМОВА

Вона сприяє формуванню ґрунтовних знань про економічну систему суспільства, законів її функціонування і розвитку для розуміння чинників зародження,… На методологічних засадах цивілізаційної теорії розвитку суспільного… Навчально-методичний посібник складений на основі програми навчальної дисципліни «Політична економія» для студентів…

Програма НАВЧАЛЬНОЇ дисципліни

  Предмет: економічні відносини та економічні закони суспільного виробництва. … Завдання:на методологічних засадах цивілізаційної теорії розвитку суспільного виробництва – продуктивних сил і…

Нструментальні компетенції

– здатність отримувати, аналізувати та систематизувати інформацію з базових питань програмного матеріалу навчальної дисципліни з різних джерел (статистичні звіти, монографії, навчальні посібники, періодичні видання, Інтернет та ін.);

– здатність ефективно організовувати свій робочий час.

Міжособистісні компетенції

– здатність здійснювати ефективні міжособистісні комунікації, удосконалювати емоційні здібності як інструмент розвитку у майбутніх керівників навичок управління на індивідуальному, міжособистісному та груповому рівнях.

Системні компетенції

– здатність застосовувати знання правил раціонального використання робочого часу, прийомів та методів роботи керівника для виконання управлінських функцій (постановки цілей, планування, прийняття рішень, реалізації та організації особистої діяльності, контролю).

Спеціальні компетенції

- здатність логічно і послідовно викладати засвоєнні знання; - здатність і уміння демонструвати розуміння структури дисципліни і зв'язок… - уміння використовувати методи критичного аналізу і розвитку теорії;

Тематичний план навчальної дисципліни

Зміст навчальної дисципліни

«політична економія»

Модуль 1. Економічна система суспільства та закони її розвитку Змістовий модуль 1. Основи розвитку економічних систем

 

Тема 1. Предмет і метод політичної економії

Предмет політичної економії. Трактування предмета політичної економії різними школами. Економічна теорія і політична економія: проблеми… Закони, принципи і категорії політичної економії. Система економічних законів.… Методи економічних досліджень. Загальні методи наукового пізнання та їх використання.

Тема 2.Виробництво матеріальних благ і послуг. Продукт і характер праці

Етапи розвитку технологічних способів виробництва: реміснича технологія, машинне виробництво, автоматизоване виробництво. Організаційні форми виробництва; поділ праці, обмін діяльністю, управління.… Виробнича інфраструктура; підприємства транспорту, зв’язку, торгівлі, фінансово - кредитної сфери, інформації.…

Тема 3. Економічні потреби і виробничі можливості суспільства. Економічні інтереси

Економічні потреби суспільства, їх суть і класифікація. Безмежність потреб. Закон зростання потреб. Корисність продукту. Об'єктивна і суб'єктивна корисність продукту. Гранична… Економічний інтерес, його об'єкт, функція. Інтереси і потреби: діалектика взаємозв'язку. Єдність і суперечності в…

Тема 4. Соціально-економічний устрій суспільства. Економічна система суспільства та закони її розвитку. Відносини власності

Суспільний поділ праці і структура продуктивних сил. Виробнича функція та її складові. Домогосподарства, підприємства і держава як суб'єкти… Економічні відносини як суспільна форма і спосіб організації економічної… Економічний устрій: суть та роль в житті суспільства. Економічний устрій і форми господарювання. Методологічні аспекти…

Тема 5. Товарна форма організації суспільного виробництва. Товар і гроші

Товарна форма організації суспільного виробництва. Причини виникнення товарного виробництва, його суть, ознаки і роль в розвитку суспільства… Товар та його властивості. Суперечності товару. Вартість і ціна: альтернативні… Проста і розвинута форми товарного виробництва. Спільні риси та відмінності.

Змістовий модуль 2. Матеріальне виробництво та його результати

 

Тема 6. Капітал: процес виробництва і нагромадження. Наймана праця і заробітна плата

Перетворення грошей у капітал. Загальна формула руху капіталу. Капітал як економічна категорія. Альтернативні теорії капіталу. Капітал і праця. Трудові відносини: сутність і структура. Наймана праця.

Тема 7. Ринок, його структура і функції. Моделі ринку. Конкуренція і ціноутворення. Інфраструктура ринку

Попит і пропозиція. Ринкова рівновага. Ринкова ціна: механізм формування і функції. Функції ринку. Умови формування і розвитку ринку. Особливості ринкових… Конкуренція та її суть. Місце конкуренції в ринковій економіці. Функції та форми конкуренції. Конкуренція і монополія.…

Тема 8. Підприємство як товаровиробник. Витрати виробництва, валовий дохід і прибуток

Капітал підприємства. Масштаби підприємства. Концентрація та централізація капіталу. Кругообіг капіталу і його стадії. Функціональні форми… Оборот капіталу підприємства. Основний і оборотний капітал. Зношення основного… Витрати виробництва як передумова виробництва. Суть витрат виробництва.

Тема 9. Домогосподарство в системі економічних відносин

Домогосподарства як суб'єкт ринкових відносин.

Сектор домогосподарств. Двоїста роль домогосподарств в економіці. Домогосподарства як постачальники ресурсів.

Джерела нагромадження доходів домогосподарства. Витрати домогосподарства. Розподіл доходів на особисте споживання, податки і заощадження.

Витрати на споживання. Місце домогосподарства в кругообігу продуктів, ресурсів і доходу.

 

Тема 10. Підприємництво. Галузеві особливості функціонування капіталу. Форми прибутку: торгівельний, процент, рента

Капітал у сфері торгівлі. Витрати обігу. Роздрібна і оптова торгівля. Товарні біржі. Торговий прибуток. Позичковий капітал і процент. Банки, їх роль та функції. Центральні і… Суть кредиту та його форми. Банківський прибуток.

Змістовий модуль 3. Держава в системі суспільного відтворення

Тема 11. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Валовий внутрішній продукт, його суть і відтворювальна структура. Валовий національний продукт. Чистий національний продукт. Національний доход.… Розподільчі відносини та їх місце у відтворювальному процесі. Суть розподілу… Диференціація доходів населення. Проблеми багатих і бідних. Межа бідності: абсолютна і відносна. Проблеми бідних і…

Тема 12. Економічний розвиток. Економічні цикли. Зайнятість та відтворення робочої сили

Матеріальні фактори економічного зростання. Науково-технічна революція та її роль в економічному зростанні. Теорії і моделі економічного… Економічне зростання і економічні цикли. Економічні кризи та їх причини.… Продуктивність праці та економічне зростання. Фактори підвищення продуктивності праці.

Тема 13. Господарський механізм у системі суспільного відтворення. Держава та її економічні функції

Фіскальна політика. Способи збалансування державного бюджету. Фіскальні методи регулювання виробництва. Механізм грошово-кредитного регулювання. Вплив грошово-кредитної політики на… Удосконалення механізму господарювання в Україні.

Змістовий модуль 4. Закономірності розвитку економічних систем

Тема 14. Закономірності і етапи розвитку капіталістичної економічної системи. Соціалістична економічна система

Економічна система монополістичного капіталізму. Концентрація і централізація виробництва та капіталу. Виникнення монополій та їх форми. Фінансово-монополістичний капітал і його суть. Фінансово-монополістичні групи.… Державно-монополістична стадія еволюції капіталістичної економічної системи.

Тема 15. Сучасні економічні системи. Особливості розвитку перехідних економік

Межі ринку. Державне регулювання економіки. Методи державного регулювання змішаної економіки. Розподіл державою… Роль держави в регулюванні цін. Регулювання заробітної плати державою. Профспілки і ринок праці. Колективні договори…

Тема 16. Суть і структура світового господарства. Форми міжнародних економічних відносин

Форми міжнародних економічних відносин. Міжнародний поділ праці, спеціалізація та кооперація виробництва. Міжнародна… Міжнародний рух факторів виробництва. Сутність і форми міжнародного руху капіталів, його масштаби, динаміка та…

Тема 17. Глобалізм як форма світового економічного розвитку. Економічні аспекти глобальних проблем та їх вплив на економічний розвиток України

Причини виникнення та суть глобальних проблем. Економічне зростання та глобальні проблеми. Основні глобальні проблеми сучасності. Класифікація… Роззброєння та його роль у вирішенні глобальних проблем. Екологічна криза і… Міжнародне співробітництво у розв'язанні глобальних проблем і розвитку світового господарства.

Модуль 2. Індивідуальне науково-дослідне завдання

 


Методичні рекомендації до самостійної роботи

Відповідно до тематичного плану дисципліни «Політична економія» окремі питання тем програми розглядаються на лекційних заняттях, інші – вивчаються… · з окремих питань тем дисципліни, основні положення яких розглядалися під… · з питань тем дисципліни, які повністю виносяться на самостійне вивчення;

Модуль 1. Економічна система суспільства та закони її розвитку

Змістовий модуль 1. Основи розвитку економічних систем

Тема 1. Предмет і метод політичної економії

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо відмінностей трактування предмета політекономії різними школами в історії розвитку економічної думки.

План вивчення теми

1. Трактування предмета політекономії різними школами. 2. Напрямки розвитку сучасної економії думки.  

Питання для самоконтролю

 

1. Порівняйте предмет досліджень різних шкіл. Хто, на вашу думку, був ближче до сучасного тлумачення предмету політичної економії?

2. Чому англійську школу політичної економії А. Сміта і Д. Рікардо К. Маркс назвав класичною?

 

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Тема 2. Виробництво матеріальних благ і послуг. Продукт і характер праці

  План вивчення теми  

Варіант 1

Чисельність працівників збільшилась в 10 разів, продуктивність їх праці збільшилась в 3 рази, а інтенсивність праці – в 2 рази. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?

Варіант 2

Чисельність робітників на підприємстві скоротилася на 20 %, а випуск продукції подвоївся. Визначите зміну продуктивності праці.

Варіант 3

Чисельність працівників збільшилась в 5 разів, продуктивність їх праці збільшилась в 2 рази, а інтенсивність праці – в 1,5 рази. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?

Варіант 4

Чисельність робітників на підприємстві скоротилася на 40 %, а випуск продукції потроївся. Визначите зміну продуктивності праці.

Варіант 5

Чисельність працівників залишилася незмінною, продуктивність їх праці збільшилась в 2 рази, а інтенсивність праці виросла на 50 %. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?

Варіант 6

Чисельність працівників збільшилась в 20 разів, продуктивність їх праці збільшилась в 3 рази, а інтенсивність праці – в 3,5 рази. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?

Варіант 7

Чисельність робітників на підприємстві скоротилася на 50 %, а випуск продукції зріс у четверо. Визначите зміну продуктивності праці.

Варіант 8

Чисельність працівників збільшилась в 10 разів, продуктивність їх праці зменшилась в 2 рази, а інтенсивність праці зросла в 2 рази. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?

Варіант 9

Чисельність працівників збільшилась в 10 разів, продуктивність їх праці збільшилась в 3 рази, а інтенсивність праці зменшилась в 2 рази. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?

Варіант 10

Чисельність робітників на підприємстві скоротилася на 30 %, а випуск продукції подвоївся. Визначите зміну продуктивності праці.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Назвіть фактори, які впливають на продуктивність праці.

2. За рахунок яких чинників може зростати обсяг виробництва?

3. Як інтенсивність впливає на вартість товару?

 

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Тема 3. Економічні потреби і виробничі можливості суспільства. Економічні інтереси

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо сутності та класифікації економічних потреб в суспільстві.

 

План вивчення теми

1. Класифікація та взаємозв’язок економічних потреб і інтересів суспільства. 2. Виробництво та проблеми задоволення зростаючих потреб суспільства.  

Питання для самоконтролю

 

1. У чому полягає об’єктивно-суб’єктивний характер потреб?

2. Чи можна говорити про примат економічних потреб?

3. Чому виникає проблема поєднання економічних інтересів?

4. Який механізм реалізації та поєднання інтересів більш ефективний?

 

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Тема 4. Соціально-економічний устрій суспільства. Економічна система суспільства та закони її розвитку. Відносини власності

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо причин розвитку економічних систем суспільства; знайти, обґрунтувати та закріпити отримані знання по проблемам власності та її реформування в Україні.

 

План вивчення теми

2. Еволюція економічних систем. 3. Власність як юридична і економічна категорія. 4. Основні напрямки та особливості приватизації в Україні.

Питання для самоконтролю

1. Що таке суспільний і природний поділ праці? 2. Які критерії, на Вашу думку, можна використовувати для визначення типу… 3. Як ви вважаєте, чи має Україна альтернативний варіант економічного розвитку?

Тема 5. Товарна форма організації суспільного виробництва. Товар і гроші

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо закону грошового обігу.

 

План вивчення теми

2. Товар і його властивості. 3. Гроші, їх сутність та функції.  

Ситуаційні завдання

Варіант 1

Сума цін проданих товарів за готівку складає 3000 грн., проданих у кредит – 320 грн., сума платежів, по яких наступив термін сплати, – 240 грн., сума взаємопогашених платежів – 210 грн. Середнє число обертів гривні складає 3. Визначите кількість гривень, необхідну для обігу.

Варіант 2

Припустимо, що сума цін товарів, які підлягають реалізації, складає 300 млрд. грн., угоди в кредит складуть 60 млрд. грн., платежі, термін сплати по яким настав – 80 млрд. грн., бартерні угоди – 50 млрд. грн. Кожна грошова одиниця робить за рік у середньому 9 обертів. Держава випустила в обіг 35 млрд. паперових гривень. До яких наслідків призведе випуск такої кількості грошей?

Варіант 3

Обчислите в нашому прикладі загальну суму грошей, необхідну для обігу, якщо відомо, що сума цін реалізованих товарів за готівку дорівнює 12 тис. грн., сума платежів, термін сплати за яким наступив, дорівнює 2,5 тис. грн., сума взаємопогашених платежів – 2,5 тис. грн., швидкість оберту грошей – 5.

Варіант 4

Сума цін проданих товарів за готівку – 30 млрд. золотих доларів, проданих у кредит товарів на суму 250 млн. доларів золотом, сума платежів, термін сплати по який наступив – 300 млн. золотих доларів, сума взаємопогашених платежів – 140 млн. дол. золотом, середнє число обертів одного долара – 5. Скільки залишиться в обігу золотих доларів, якщо уряд випустить у обіг 1442 млн. паперових доларів?

Варіант 5

Сума цін проданих товарів за готівку – 20000 грн. Сума цін товарів, проданих у кредит, – 3000 грн., сума платежів, по яких наступив термін сплати – 4000 грн., сума взаємопогашених платежів (бартеру) – 1600грн., середнє число оборотів однієї гривни складає 4. Визначите масу грошей, необхідну для обігу.

Варіант 6

Припустимо, що сума цін товарів, які підлягають реалізації, складає 250 млрд. грн., угоди в кредит складуть 50 млрд. грн., платежі, термін сплати по яким настав – 90 млрд. грн., бартерні угоди – 80 млрд. грн.. Кожна грошова одиниця робить за рік у середньому 3 оберти. Держава випустила в обіг 65 млрд. паперових гривень. До яких наслідків призведе випуск такої кількості грошей?

Варіант 7

Сума цін товарів, проданих у кредит – 5000 грн., сума платежів, по яких наступив термін сплати – 8000 грн., сума взаємопогашених платежів (бартеру) – 3000 грн., сума цін проданих товарів за готівку – 30000 грн., середнє число оборотів однієї гривни – 5. Визначите масу грошей, необхідну для обігу.

Варіант 8

Сума цін проданих товарів за готівку – 40 млрд. золотих доларів, проданих у кредит товарів на суму 1450 млн. доларів золотом, сума платежів, термін сплати по який наступив – 750 млн. золотих доларів, сума взаимопогашених платежів – 940 млн. дол. золотом, середнє число обертів одного долара – 5. Скільки залишиться в обігу золотих доларів, якщо уряд випустить у обіг 3672 млн. паперових доларів?

Варіант 9

Припустимо, що сума цін товарів, які підлягають реалізації, складає 120 млрд. грн., угоди в кредит складуть 20 млрд. грн., платежі, термін сплати по яким настав – 70 млрд. грн., бартерні угоди – 30 млрд. грн. Кожна грошова одиниця робить за рік у середньому 7 обертів. Держава випустила в обіг 25 млрд. паперових гривень. До яких наслідків призведе випуск такої кількості грошей?

Варіант 10

Розрахуйте кількість грошей, необхідних для обігу, якщо: кількість товарів, що підлягає реалізації дорівнює (умовно) – 400 од.; ціна одиниці товару – 2 тис. грн.; протягом року один той самий грошовий знак тричі повертається у банк та “виходить” із нього.

Питання для самоконтролю

1. Визначте сутність, умови і причини виникнення та існування товарного господарства. 2. Назвіть типи товарного виробництва. 3. Чому розширене товарне виробництво є основою сучасних економічних систем.

Змістовий модуль 2. Матеріальне виробництво та його результати

Тема 6. Капітал: процес виробництва і нагромадження. Наймана праця і заробітна плата

 

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо структури та ефективності капіталу, винагороди за працю.

План вивчення теми

2. Економічна сутність заробітної плати та її форми.   Методичні рекомендації до самостійної роботи

Ситуаційні завдання

Варіант 1

Авансовано 80 тис. німецьких марок, у тому числі на засоби виробництва – 60 тис. марок. Чому дорівнює вартість створеного товару за умови, що норма доданої вартості дорівнює 150 %?

Варіант 2

Авансований капітал складає 100 тис. франків, у тому числі постійний – 60 тис. франків. Яку масу доданої вартості одержить підприємець при збільшенні норми доданої вартості за рахунок понаднормових робіт з 100 % до 200 %?

Варіант 3

У приватному підприємстві за місяць виробляється 1000 одиниць продукції, на які переносяться 250 грн. постійного капіталу. Місячна вартість робочої сили – 250 грн. Норма доданої вартості складає 300 %. Визначити вартість одиниці продукції.

Варіант 4

Авансовано 100 тис. грн., у тому числі на засоби виробництва 78 тис. грн. Визначите вартість створеного товару, якщо відомо, що норма доданої вартості дорівнює 150 %.

Варіант 5

Зроблено продукції на суму 120 млн. дол. Вартість спожитих у процесі виробництва засобів виробництва – 67 млн. дол., додаткова вартість - 40 млн. дол. Чому дорівнює зновустворена вартість?

Варіант 6

Авансований капітал – 140 тис фунтів стерлінгів, у тому числі 80 тис. – на машини й устаткування, 30 тис. – на сировину і матеріали, норма доданої вартості – 200 % Визначите величину зновуствореної вартості.

Варіант 7

На підприємстві за місяць виробляється 2500 одиниць продукції, на які припадає постійного капіталу в обсязі 10000 грн. Фонд заробітної плати за місяць складає 75000 грн. Норма доданої вартості складає 150 %. Визначити вартість одиниці продукції.

Варіант 8

У виробництво авансовано 300 тис. грн., із них на засоби виробництва було витрачено 210 тис. грн. Визначите вартість створеного товару, якщо норма доданої вартості складає 200 %.

Варіант 9

Сума авансованого капіталу склала 260 тис. грн., у тому числі на обладнання було витрачено 150 тис. грн., на сировину 60 тис. грн., норма доданої вартості – 250 % Визначите величину знову створеної вартості.

Варіант 10

Виготовлено продукції на суму 350 тис. грн.. Вартість спожитих у процесі виробництва засобів виробництва – 125 тис. грн., додаткова вартість – 75 тис. грн. Чому дорівнює знову створена вартість?

Питання для самоконтролю

1. Проаналізуйте теорії капіталу, з’ясуйте їх відмінність. 2. В умовах переходу до ринкових відносин зростає чи падає необхідність у… 3. Проаналізуйте визначення категорії “заробітна плата” в економічній літературі.

План вивчення теми

2. Інфраструктура ринку. Методичні рекомендації до самостійної роботи  

Ситуаційні завдання

Варіант 1

Акціонерне товариство випустило 200000 шт. простих акцій і на 100000 грн. привілейованих з 7 % виплат щороку. Рада директорів оголосила про розподіл в якості дивідендів 1 млн. грн. Розрахуйте скільки компанія повинна виплатити власникам простих акцій і скільки власникам привілейованих акцій.


Варіант 2

Компанія “Мрія” випустила в обіг 100 тис. простих акцій; 5 тис. привілейованих акцій номінальною вартістю по 150 грн. та нормою дивіденду 9 %; 85 облігацій, забезпечених заставною під нерухомість, зі ставкою виплат 10 %. Отримано 250 тис. грн. чистого прибутку. Розрахуйте скільки компанія повинна виплатити власникам простих акцій і скільки власникам привілейованих акцій.

Варіант 3

Власний капітал банку 7 млн. грн., залучений – 30 млн. грн. Відсоток, який виплачується вкладникам – 5 %, відсоток, який стягується з одержувачів позик – 8 %. Визначити банківський прибуток та норму банківського прибутку.

Варіант 4

Статутний капітал компанії – 900 млн. грн. Визначений прибуток, що підлягає розподілу між акціонерами, складає 84 млн. грн. Випущено 6 млн. акцій. Ставка банківського відсотка – 15 %. Яка мінімальна вартість акції? Який очікуваний розмір дивіденду? Який курс акції?

Варіант 5

Компанія випустила в обіг 200 тис. простих акцій, 10 тис. привілейованих акцій номінальною вартістю по 100 грн. і нормою дивіденду 6 %. Отримано 220 тис. грн. чистого прибутку. Розрахуйте скільки компанія повинна виплатити власникам простих акцій і скільки власникам привілейованих акцій.

Варіант 6

Власний капітал банку – 350 тис. грн. Залучений капітал – 2500 тис. грн., капітал, наданий у позику – 2850 тис. грн. Норма банківського відсотка, що сплачується вкладникам – 8 % річних, норма позичкового відсотка – 12 % річних. Витрати по веденню банківської справи (зарплата службовців, амортизація обладнання й ін.) склали 15 тис. грн. Розрахуйте норму банківського прибутку.

Варіант 7

Підприємством випущено 2000 простих акцій. В аналізованому році прибуток, що підлягає розподілу у вигляді дивідендів склав 700000 грн. Визначити курс акції, якщо норма банківського відсотка склала 15 %.

Варіант 8

Як зміниться курс акції, якщо номінальна ціна акції складає 600 грн., а дивіденд, що припадає на 1 акцію, зміниться зі 100 грн. до 300 грн. При цьому зміниться ставка банківського відсотка з 5 % до 20 %.


Варіант 9

На кожну акцію номінальною вартістю 500 грн. припадає 200 грн. дивідендів. Визначити курс акції, якщо банківський відсоток складає 12 %.

Варіант 10

  Питання для самоконтролю  

Тема 8. Підприємство як товаровиробник. Витрати виробництва, валовий дохід і прибуток

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо витрат, природи та джерел прибутку в різних сферах людської діяльності

 

План вивчення теми

2. Витрати виробництва та їх класифікація. Методичні рекомендації до самостійної роботи У процесі виробництва здійснюються витрати ресурсів, більшість яких купується на ринках і має вартісну форму. При…

Ситуаційні завдання

Варіант 1

2. Виробничий цикл триває 4 місяці. Для його забезпечення фінансується: $ 50 на закупівлю сировини й матеріалів, $ 25 на паливо й енергію. Заробітна… 3. Витрати на будівництво заводу склали у підприємця Італії 2 млн. лір.…

Варіант 2

2. Власний капітал однієї корпорації склав 450 млрд. дол., прибуток – 135 млрд. дол. Визначте норму прибутку. Які фактори впливають на норму… 3. Вартість комплекту устаткування складає 10000 грн. Нормативний термін його…

Варіант 3

2. Акціонерне товариство реалізувало 1000 шт. випущених акцій і зібрало капітал в розмірі 3 млн. грн. Дивіденди товариства в розрахунку на одну… 3. Виробничий цикл триває 4 місяці. Для його забезпечення авансується 600 грн.…

Варіант 4

2. Вартість виробничих будівель – 24 млн. грн., машин – 10 млн. грн., обладнання – 25 млн. грн. Амортизація машин відбувається за 10 років,… 3. Вартість комплекту устаткування складає 20000 грн. Нормативний термін його…

Варіант 5

2. Виробничий цикл триває 3 місяці. Для його забезпечення фінансується: 260 грн. на закупівлю сировини й матеріалів, 390 грн. на паливо й енергію.… 3. Чисельність працівників становить 300 чол. Вартість виробничих фондів – 120…

Варіант 6

2. На підприємстві отримано 600 млн. грн. прибутку. 20 % із цього прибутку було розподілено у вигляді дивідендів акціонерам даного підприємства.… 3. Визначити величину чистого прибутку, якщо вартість реалізованої продукції –…

Варіант 7

2. Середньорічна вартість основних виробничих фондів підприємства збільшилася з 40 до 45 млн. грн. а випуск продукції за цей час зріс з 42 до 50… 3. Визначити величину чистого прибутку, якщо вартість реалізованої продукції –…

Варіант 8

2. Виручка від реалізації продукції склала 210000 грн., у тому числі собівартість склала 180000 грн. Розрахуйте рентабельність виробництва… 3. Авансований капітал – 1800 грн., у тому числі: вартість сировини – 150…

Варіант 9

2. Вартість будівель 400 тис. грн., машин та обладнання – 200 тис. грн. Амортизація будівель відбувається за 20 років, машин та обладнання – за 10… 3. Вартість основного капіталу – 20 млн. грн., норма амортизації – 10 %,…

Варіант 10

2. Виробничий цикл триває 4 місяці. Для його забезпечення фінансується: 540 грн. на закупівлю сировини й матеріалів, 620 грн. на паливо й енергію.… 3. Вартість комплекту устаткування складає 30000 грн. Нормативний термін його…

Питання для самоконтролю

1. Проаналізуйте альтернативні підходи до визначення прибутку. 2. Подумайте, які фактори можуть збільшити прибуток та його норму?  

План вивчення теми

2. Доходи домогосподарства та їх використання.   Методичні рекомендації до самостійної роботи

Питання для самоконтролю

1. Чи тотожні поняття “родина” та “домогосподарство”?

2. Назвіть позитивні та негативні сторони сучасного стану формування доходів домогосподарств в Україні.

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Тема 10. Підприємництво. Галузеві особливості функціонування капіталу. Форми прибутку: торгівельний, процент, рента

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо механізму підприємництва та особливостей функціонування капіталу в різних сферах.

План вивчення теми

2. Функціонування капіталу, торгівельний прибуток, процент, рента.   Методичні рекомендації до самостійної роботи

Ситуаційні завдання

Варіант 1

1. Вартість основних виробничих фондів – 210 тис. грн., чисельність працюючих – 700 чол., обсяг реалізованої продукції – 1400 тис. грн. Визначите рівень продуктивності праці, фондовіддачі й фондоозброєності праці.

2. Щорічна земельна рента збільшилась з 3500 грн. до 4200 грн. Як зміниться ціна землі, якщо норма банківського проценту не змінюється та становить 12 %.

Варіант 2

1. Вартість основних виробничих фондів – 240 тис. грн., чисельність працюючих – 800 чол., обсяг реалізованої продукції – 1200 тис. грн. Визначите рівень продуктивності праці, фондовіддачі й фондоозброєності праці.

2. Якою буде ціна земельної ділянки, якщо власник землі щорічно отримує 120 тис. грн. земельної ренти, а банк сплачує вкладникам 15 % річних?

Варіант 3

1. Вартість основних виробничих фондів – 40 тис. грн., чисельність працюючих – 80 чол., обсяг реалізованої продукції –200 тис. грн. Визначите рівень продуктивності праці, фондовіддачі й фондоозброєності праці.

2. Власник землі отримує щорічно орендну плату за здану в оренду ділянку 10 тис. грн. На ділянці є сільськогосподарські будівлі вартістю 80 тис. грн. зі строком експлуатації 15 років. Норма банківського відсотку – 3 % річних. Визначте величину земельної ренти.

Варіант 4

1. Ціна одиниці продукції складає 50 грн. Обсяг реалізації склав 4000 одиниць. Постійні витрати склали 15000 грн., змінні витрати – 10 грн. Розрахуйте рентабельність виробництва продукції.

2. У земельну ділянку вкладений капітал 100 тис. дол., термін витрат, що окупаються 20 років. Рента з цієї ділянки складає 25 тис. дол. Якщо норма позичкового відсотка встановлена в розмірах 5 % річних, визначите суму орендної плати.

 

Варіант 5

2. На трьох однакових за родючістю ділянках, але розташованих на різній відстані від ринку збуту, при однакових витратах на виробництво одержано…

Варіант 6

1. Вартість верстата – 2000 грн., нормативний термін служби – 10 років. Розрахуйте величину амортизаційних відрахувань, що нагромадяться через 4 роки служби верстата.

2. Фермер-орендар одержує 20 % прибутку на 50 тис. грн. вкладеного в землю капіталу. Величина додаткового продукту, одержаного після реалізації продукції, складає 30 тис. грн. Визначте величину ренти, одержуваної власником землі.

Варіант 7

1. Вартість верстата – 5000 грн., нормативний термін служби – 7 років. Розрахуйте величину амортизаційних відрахувань, що нагромадяться через 3 роки служби верстата.

2. У три рівновеликі ділянки землі було вкладено по 500 грн. в кожний. Середня норма прибутку – 25 %. Врожай на І ділянці склав 6 ц, на II – 8 ц, на III – 12 ц. Визначте розмір диференціальної ренти.

Варіант 8

1. Позичка підприємця 100 тис. грн. під 15 % річних. На 70 тис. грн. він купив засоби виробництва і на 30 тис. грн. купив робочої сили. Норма прибутку 17 %. Визначте загальну масу прибутку, підприємницький дохід і дохід власника позичкового капіталу.

2. Якою буде ціна земельної ділянки, якщо річна земельна рента збільшиться з 1000 до 1200 грн., а норма банківського відсотка зменшиться з 15 до 12 %?

Варіант 9

1. Середньорічна вартість основних виробничих фондів підприємства збільшилася з 50 до 55 млн. грн. а випуск продукції за цей час зріс з 53 до 54 млн. грн. Як змінилися показники фондовіддачі і фондомісткості?

2. Фермер-орендар одержує 15 % прибутку на 100 тис. грн. вкладеного в землю капіталу. Величина додаткового продукту, одержаного після реалізації продукції, складає 12 тис. грн. Визначте величину ренти, одержуваної власником землі.

Варіант 10

1. Позичка підприємця 120 тис. грн. під 13 % річних. На 70 тис. грн. він купив засоби виробництва і на 50 тис. грн. купив робочої сили. Норма прибутку 18 %. Визначте загальну масу прибутку, підприємницький дохід і дохід власника позичкового капіталу.

2. У три рівновеликі ділянки землі було вкладено по 700 грн. в кожну. Середня норма прибутку – 15 %. Врожай на І ділянці склав 4 ц, на II – 7 ц, на III – 13 ц. Визначте розмір диференціальної ренти.

Питання для самоконтролю

2. Чим пояснюється “живучість” малих підприємств в сучасній економіці? 3. Що таке економічна угода? 4. Що є причиною спеціалізації в підприємництві ?

Змістовий модуль 3. Держава в системі суспільного відтворення

Тема 11. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо процесу економічного відтворення суспільного продукту, методів його обчислення та розподілу національного доходу на споживання та заощадження.

План вивчення теми

1. Валовий внутрішній продукт, його суть і відтворювальна структура. 2. Специфіка розподілу національного доходу в умовах формування ринкової…  

Питання для самоконтролю

 

1. Яке відтворення характерне нині для економіки країни: просте, розширене чи звужене?

2. У чому полягає необхідність структурних зрушень в економіці України?

3. Яким чином нерівність у доходах населення впливає на економічний розвиток країни?

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Тема 12. Економічний розвиток. Економічні цикли. Зайнятість і відтворення робочої сили

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо сутності економічного розвитку та розрахунку рівня безробіття.

 

План вивчення теми

1. Проблеми економічного зростання в умовах формування ринкової економіки. 2. Економічні кризи та специфіка їх прояву в умовах формування ринкової…  

Ситуаційні завдання

Варіант 1

В економіці країни А зайнято 35 млн. осіб. Кількість, безробітних становить 8 млн. осіб. Через 1 місяць із загальної чисельності зайнятих 700 тис. осіб втратили роботу, 1,9 млн. осіб припинили шукати роботу. Визначте за цих умов чисельність зайнятих (працюючих), кількість безробітних, рівень безробіття.

Варіант 2

Населення України становить близько 49 млн. осіб., 14 млн. осіб – пенсіонери, 10 млі осіб – діти (до 16 років) та хворі психіатричних лікарень, 2 млн. осіб припинили пошук роботи, а кількість офіційно зареєстрованих безробітних становить близько 3 млн. осіб Визначте кількість зайнятих (працюючих) і рівень безробіття.

Варіант 3

В економіці країни А зайнято 55 млн. осіб. Кількість безробітних становить 9 млн. осіб. Через 1 місяць із загальної чисельності зайнятих 800 тис. осіб втратили роботу, 1,7 млн. осіб припинили шукати роботи. Визначте за цих умов чисельність зайнятих (працюючих), кількість безробітних та рівень безробіття.

Варіант 4

У країні А на початок року працювало 18,56 млн. осіб, кількість безробітті становила 1,25 млн. осіб. На кінець року з різних причин було звільнено 0,36 млн. осіб, 0,32 млн. осіб припинили пошук роботи. Визначте на кінець року кількість зайнятих (працюючих), кількість безробітних та рівень безробіття.

Варіант 5

У країні Б на початок року працювало 15,42 млн. осіб, кількість безробітних становила 1,05 млн. осіб. На кінець року з різних причин було звільнено 0,12 млн. осіб, 0,37 млн. осіб припинили пошук роботи. Визначте на кінець року кількість зайнятих (працюючих), кількість безробітних та рівень безробіття.

Варіант 6

Чисельність населення країни дорівнює 50 млн. осіб, 12 млн. осіб – діти до 16 років а також люди, які перебувають у тривалий ізоляції; 15 млн. осіб вибули зі склад робочої сили (пенсіонери, домогосподарки), 3 млн. осіб – безробітні, 1 млн. осіб – працівники з неповним робочим днем, які шукають кращу роботу. Розрахуйте чисельність робочої сили та рівень безробіття.


Варіант 7

Чисельність населення країни дорівнює 60 млн. осіб, 12 млн. осіб – діти до 16 років, а також люди, які перебувають у тривалий ізоляції; 10 млн. осіб вибули зі складу робочої сили (пенсіонери), 5 млн. осіб – безробітні, 2 млн. осіб – працівники з неповним робочим днем. Розрахуйте чисельність робочої сили та рівень безробіття.

Варіант 8

В Росії у 1997 р. зайняте населення складало 68,50 млн. чоловік, а економічно активне – 73,96 млн. чоловік. Якою була чисельність безробітних і якою буде їх частка в економічно активному населенні?

Варіант 9

Населення країни становить 90 млн. чоловік. Чисельність зайнятих – приблизно 50 % від усього населення. У якості безробітних зареєстровано 9 % від зайнятих. Чисельність непрацездатних і тих, хто навчається з відривом від виробництва – 19 млн. чоловік. Чисельність непрацюючих і не бажаючих за якимись причинами працювати склала 4 млн. чоловік. Визначити рівень безробіття в країні.

Варіант 10

Чисельність економічно активного населення – 5600 тис. чол., зайнятість населення - 3850 тис. чол. Визначте рівень безробіття.

 

Питання для самоконтролю

2. Які види безробіття найбільш визначають його стан в Україні? 3. Чому суспільство повинно дотримуватись певних відтворювальних пропорцій? … 4. Який тип відтворення, на вашу думку, більше підходить для сучасного відтворення робочої сили?

Тема 13. Господарський механізм у системі суспільного відтворення. Держава та її економічні функції

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо сутності господарського механізму та економічних функцій держави.


План вивчення теми

1. Податкова система та фіскальна політика. 2. Механізм грошово-кредитного регулювання. 3. Роль держави в економічному кругообігу.

Питання для самоконтролю

 

1. Дайте визначення податків і розкрийте їхні функції.

2. Що таке податкова система?

3. Яку роль в економічному та соціальному житті відіграють податки?

4. Які інструменти застосовуються у грошово-кредитному регулюванні?

 

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7


Змістовий модуль 4. Закономірності розвитку економічних систем

Тема 14. Закономірності і етапи розвитку капіталістичної економічної системи. Соціалістична економічна система

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо сутності та особливостей капіталістичної та соціалістичної економічних систем.

 

План вивчення теми

2. Закономірності еволюції капіталістичної економічної системи на сучасному етапі. 3. Механізм функціонування соціалістичної адміністративно-командної… 4. Причини загальної кризи і розпаду світової системи соціалізму.

Питання для самоконтролю

2. Які причини привели до утворення монополії? 3. Чи було державне втручання в економіку за умов вільного ринку? 4. Що таке фінансовий капітал?

План вивчення теми

2. Соціальне партнерство. 3. Об’єктивні чинники перехідного періоду.  

Тема 16. Суть і структура світового господарства. Форми міжнародних економічних відносин

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо міжнародного співтовариства та проблеми інтеграції України.

План вивчення теми

2. Головні інтеграційні угрупування світу: види, типи, характеристики. 3. Закономірності інтернаціональних господарських відносин. 4. Проблеми інтеграції України у світове господарство.

Питання для самоконтролю

1. У чому полягає об’єктивна необхідність інтеграції України у світове господарство? 2. Які об’єктивні можливості інтеграції України у процес світових… 3. Які природні, історичні, техніко-економічні, соціально-економічні основи для участі України у міжнародному поділі…

Тема 17. Глобалізм, як форма сучасного світового економічного розвитку. Економічні аспекти глобальних проблем та їх вплив на економічний розвиток України

Мета:закріпити, поглибити, розширити та систематизувати знання студентів щодо глобальних проблем сучасності та можливостях їх розв’язання.

 

План вивчення теми

2. Основні закономірності та напрями міжнародного співробітництва у розв’язанні глобальних проблем людства.   Методичні рекомендації до самостійної роботи

Питання для самоконтролю

2. На які сфери дії поділяють глобальні проблеми? 3. Кожна глобальна проблема є об’єктивною за своїм характером і має… 4. Чому проблема забезпечення людства сировиною та енергією перетворилась на глобальну?

Методичні рекомендації до семінарськиХ занять

Модуль 1. Економічна система суспільства та закони її розвитку

Змістовий модуль 1. Основи розвитку економічних систем

Семінарське заняття 1

Тема 1. Предмет і метод політичної економії

Тема 2. Виробництво матеріальних благ і послуг. Продукт і характер праці

Мета заняття:поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань визначення предмету і функцій політичної економії, сутності та факторів виробництва.

 

План заняття

 

1. Політична економія: її предмет і функції.

2. Виробництво та його зміст.

3. Основні фактори виробництва та їхній взаємозв’язок.

4. Ефективність виробництва, її сутність, економічні та соціальні показники.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У цій темі розглядаються фундаментальні положення економічної теорії – предмет та методи політичної економії, сутність виробництва та його… У першому питанні особливу увагу слід звернути на з’ясування таких понять, як… При розгляді другого питання слід з’ясувати сутність виробництва, як вихідної сфери життєдіяльності людини. Необхідно…

Проблемні питання

1. Проаналізуйте основні етапи розвитку економічної науки і теорії. 2. Дайте визначення суті економічного закону і назвіть основні їх види. 3. Яка різниця між економічними законами та економічними категоріями.

Завдання 1

В суспільстві є 200 верстатів для виробництва продукції та необхідна для цього сировина. На кожному верстаті за рік можна виробляти 80 виробів.

Чисельність населення в регіоні складає 600 чоловік, 120 із яких мають професію, що пов’язана з працею на верстатах. Визначте продуктивні сили суспільства та річний обсяг випуску продукції.

Завдання 2

Однорідна продукція виробляється трьома групами товаровиробників. На виробництво одиниці продукції в першій групі витрачається 10 годин, у другий – 12 годин, у третій – 15 годин. Відповідно виробляється 200, 500 і 200 виробів. Визначите величину вартості товару за умови, що 1 година робочого часу відповідає $ 2. Хто з товаровиробників виявиться в найбільш вигідному положенні на ринку і чому?

 

Завдання 3

Чисельність працівників збільшилась в 3 разив, продуктивність їх праці збільшилась в 2 рази, а інтенсивність праці – в 1,5 рази. Як змінився обсяг продукції, вироблений за той самий період часу?


Завдання 4

  Оціночні показники Умови праці Середні по галузі Продуктивність праці зросла в 2 рази Інтенсивність…

Завдання 5

У господарстві на протязі року використано:

а) зерна на годування худоби – на 100 тис. грн. і на виготовлення продуктів харчування на 50 тис. грн.;

б) олії для харчування робітників – на 10 тис. грн. і на виготовлення фарб – на 5 тис. грн.

Визначте вартість спожитих засобів виробництва і предметів особистого споживання.

Завдання 6

“Коли первісна людина вперше зробила кам'яну сокиру, це ще не була економіка. Це була, так сказати, тільки техніка. Але, маючи кілька сокир, група… Це була, хоча і примітивна, нерозвинена, але вжеекономіка”.(Анікін А. В.… Питання: Які обставини приводять до появи економіки?

Завдання 7

Коли Поля Самуельсона запитали, навіщо вивчають економічну теорію, він назвав кілька причин. По-перше, у надії заробити гроші. По-друге, до вас ставляться як до безграмотного, якщо ви не знаєте законів попиту та пропозиції. По-третє, тому, що політекономію називають “королевою суспільних наук” – найстаршої з мистецтв, новітньої з наук. А як би ви відповіли на це питання?


Ключові терміни і поняття

Виробництво – процес створення людьми у взаємодії з іншими виробничими факторами різноманітних благ, необхідних для забезпечення життєдіяльності,… Гранична корисність – додаткова корисність, або задоволення, Засоби виробництва – створені людиною в процесі виробництва засоби праці та предмети праці.

Теми для підготовки доповідей

 

1. Виробництво і проблеми задоволення зростаючих потреб суспільства.

2. Розвиток економічної думки в Україні.

3. Лауреати Нобелівської премії в галузі економіки.

4. Економічна політика та її наукове обґрунтування.

5. Інформація як фактор виробництва.

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10

 

Семінарське заняття 2

Тема 3. Економічні потреби і виробничі можливості суспільства. Економічні інтереси

Мета заняття:поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань сутності та класифікації економічних потреб суспільства, їх взаємозв’язку з виробництвом.

 

План заняття

 

1. Виробничі можливості суспільства і потреби: їх сутність, структура і взаємозв’язок з виробництвом.

2. Закон зростання потреб та соціально-економічна ефективність виробництва. Гранична корисність продукту.

3. Економічні інтереси та потреби суспільства.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У цій темі розглядаються фундаментальні проблеми економічного розвитку – економічні потреби і виробничі можливості суспільства. У першому питанні важливо з’ясувати об’єктивні умови для будь-якого етапу… При розгляді другого питання слід з’ясувати фактори, які спричиняють зростання потреб і знаходять відображення у…

Проблемні питання

1. Чим зумовлена наявність загальних проблем економічного розвитку? 2. Відомо, що виробничі ресурси обмежені. Запропонуйте шляхи, які, на ваш… 3. Як розуміти безмежність потреб індивіда і суспільства?

Завдання 1

  Варіанти вибору Велосипеди (кільк.) Пральні машини (кільк.) А В …  

Завдання 2

Дано криву виробничих можливостей (КВМ).

 


Що відбудеться з КВМ, якщо:

а) у галузі, що робить товар Y, НТП дозволить збільшити кількість продуктів Y до 60 од.;

б) у галузі, що робить товар X, залучення додаткових ресурсів дозволить збільшити кількість Х до 20 од.;

в) ці процеси відбудуться в обох галузях.

Завдання 3

а) якщо збільшиться моя грошова зарплата – це добре для мене. Якщо профспілки доможуться підвищення зарплати у всіх галузях господарства – це добре… б) якщо один власник фабрики зменшить зарплату своїм робітником – це добре для… в) я знайшов лазівку в законодавстві і не плачу податки – це добре для мене. Усе доросле населення країни знайшло…

Завдання 4

Проаналізуйте наступний феномен. Поняття “господарювання” означає обачне, обмірковане поводження з обмеженими ресурсами. Одним країнам не вистачає природних ресурсів, іншим – капітальних, третім – людських і т. д. Україна володіє майже усім. Чим же, на ваш погляд, пояснити тоді неефективність господарювання в нашій країні? Висуньте свої пропозиції.

Ключові терміни і поняття

Гранична корисність – додаткова корисність, або задоволення, одержуване людиною від споживання ще однієї одиниці конкретного блага. Економічний інтерес – реальний, зумовлений економічними відносинами та… Економічні потреби – ставлення людей до економічних умов їх життєдіяльності, котрі дають їм задоволення, насолоду або…

Теми для підготовки доповідей

 

1. Взаємозв’язок потреб і виробництва як основа економічного розвитку.

2. Ієрархія інтересів економічних суб’єктів.

3. Система економічних інтересів.

4. Закон зростання потреб.

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7, 11, 12, 13, 14

Семінарське заняття 3

Тема 4. Соціально-економічний устрій суспільства. Економічна система суспільства та закони її розвитку. Відносини власності

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань формування відносин власності, сутності та структурних елементів економічної системи, аналізу сучасних процесів роздержавлення і приватизації власності та необхідність впровадження її різних форм в Україні.

 

План заняття

 

1. Економічна система суспільства: її сутність та структурні елементи.

2. Правовий та економічний зміст власності. Власність у системі економічних відносин. Суб’єкти і об’єкти власності.

3. Структура власності та її історичні типи, види і форми.

4. Трансформація відносин власності в сучасних умовах в Україні.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У першому питанні особливу увагу слід приділити визначенню суттєвих рис економічної системи й аналізу її структурних елементів: продуктивних сил та… – що потрібно виробляти і в якій кількості? – як виробляти?

Проблемні питання

1. Які основні критерії використовуються для визначення типу економічної системи? 2. Прокоментуйте взаємозв’язок між відносинами власності на фактори… 3. Яке місце власності в реформуванні економіки?

Завдання 1

а) чи повинні ви брати участь у сплаті податків, зборів і інших платежів по спільному майну, а також у витратах по його утримуванні збереженню; б) яким чином розподіляються доходи від використання спільного майна… в) чи маєте ви право володіти і користуватися частиною спільного майна, яка пропорційна вашій долі. Якщо це неможливо,…

Завдання 2

Визначите яким суб'єктам вигідна кожна з цих форм проведення приватизації:

а) безкоштовна передача державного майна;

б) продаж державного майна.

 

Завдання 3

У даний час в Німеччині державній власності належить 25 % національного майна, а в США зі збудованих державою підприємств залишаються в його власності лише 6 %. Якими історичними й економічними причинами можна пояснити настільки значні різниці в німецькій і американської економічних моделях?

Ключові терміни і поняття

Об'єкти власності – майно чи результати праці, з приводу яких виникають відносини власності. Суб'єкти власності – фізичні чи юридичні особи, які вступають у відносини… Приватна власність – вид власності, за якого всі три функції права власності належать окремій приватній особі.

Семінарське заняття 4

Тема 5. Товарна форма організації суспільного виробництва. Товар і гроші

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань механізму дії та використання економічних законів в умовах функціонування натурального та товарного виробництва а також питань сутності функцій та еволюції грошей, аналізу товарно-грошових відносин, інфляції.

 

План заняття

 

1. Суть і риси натурального виробництва, ознаки і роль в розвитку суспільства.

2. Суть і риси товарного виробництва, ознаки і роль в розвитку суспільства.

3. Товар та його властивості.

4. Суть та функції грошей.

5. Грошовий обіг та його закони. Сутність та соціальні наслідки інфляції.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

При вивченні даної теми потрібно з’ясувати історичний характер розвитку натурального і товарного виробництва, причини, що привели до їх виникнення і… При розгляді третього питання слід звернути увагу на визначення категорії… При розгляді четвертого питання необхідно усвідомити, що найбільш досконалою формою обміну є обмін з використанням…

Проблемні питання

1. Обґрунтуйте, чому натуральне виробництво називають традиційним? 2. Обґрунтуйте, чому основою натурального виробництва є землеробство? 3. Як Ви думаєте, чому ремесло відокремилось від землеробства?

Завдання 1

Як зміниться мінова вартість товарів 18 олівців = 50 зошитам, якщо:

а) вартість олівців зросте в 2 рази?

б) вартість зошитів знизиться в 2 рази?

в) вартість олівців знизиться в 2 рази, а вартість зошитів зросте в 2 рази?

Що таке мінова вартість? Що таке вартість товару? Поясніть зв'язок між вартістю і міновою вартістю.

Завдання 2

Ви маєте 500 тис. грн. готівкою, а у вашого товариша – заміський дім, який оцінено в 1000 тис. грн. Чиє майно має більшу ліквідність? Чи завжди більш ліквідний засіб зберігання майна більш раціональний?

Завдання 3

Розрахувати кількість грошей необхідних для обігу за умови, що річний обсяг продажів – 40 млн. грн., вартість товарів реалізованих в кредит – 10 млн. грн., вартість товарів реалізованих в кредит в попередні періоди, по яких надійшли платежі – 5 млн. грн., вартість товарів реалізованих на основі взаєморозрахунків – 3 млн. грн., а гривня обслуговує за рік 5 товарних угод.

Завдання 4

Припустимо, що сума цін товарів, які підлягають реалізації, складає 120 млрд. грн., угоди в кредит складуть 20 млрд. грн., платежі, термін сплати по яким настав – 70 млрд. грн., бартерні угоди – 30 млрд. грн. Кожна грошова одиниця робить за рік в середньому 7 обертів. Держава випустила в обіг 25 млрд. паперових гривень. До яких наслідків призведе випуск такої кількості грошей?

Завдання 5

Готівкові металеві та паперові гроші складають 215 од.

Вклади на рахунках ощадних кас – 800 од.

Чекові вклади – 1615 од.

Короткострокові вклади – 2382 од.

Довгострокові вклади – 620 од.

Сформуйте грошові агрегати М1, М2, М3.

 

Ключові терміни і поняття

Грошовий обіг – процес руху грошей, що обслуговує реалізацію суспільного продукту. Інфляція – процес зменшення купівельної спроможності грошової одиниці. Натуральне виробництво – тип господарства, в якому виробництво спрямоване безпосередньо на задоволення особистих…

1, 2, 3, 4, 5, 7

Семінарське заняття 5

Змістовий модуль 2. Матеріальне виробництво та його результати

Тема 6. Капітал: процес виробництва і нагромадження. Наймана праця і заробітна плата

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань економічної природи капіталу та процесу створення вартості, аналізу трудових відносин і форм заробітної плати.

План семінарського заняття

 

1. Первісне нагромадження капіталу та його особливості в Україні.

2. Суть капіталу та його диференціація в процесі виробництва.

3. Заробітна плата: сутність, форми, системи.

4. Номінальна і реальна заробітна плата.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Згідно з теорією факторів виробництва, як нам уже відомо, основними є: земля, капітал, праця і підприємницькі здібності. Сучасна передова промислова… Вивчення теорії заробітної плати дає можливість зрозуміти механізм…  

Проблемні питання

1. Які умови необхідні для зростання капіталу? 2. Розкрийте роль змінного і постійного капіталу у виробництві додаткової… 3. Що являє собою капітал як матеріальний, вартісний і соціально-економічний чинник?

Завдання 1

Чому дорівнює денна вартість робочої сили, якщо витрати родини працівника складають: на щоденні потреби – 10 грн.; на потреби, які задовольняються один раз на тиждень – 20 грн.; щоквартальні витрати – 200 грн.; на потреби, що задовольняються один раз в півроку – 800 грн.; один раз у рік – 21000 грн.?

Завдання 2

Авансований капітал – 600000 грн., у т. ч. на засоби виробництва – 480000 грн. У виробництві задіяні 400 найманих працівників. Визначте вартість (ціну) робочої сили кожного з них.

Завдання 3

Заробітна плата підвищилась за рік на 5 %. Податки зросли на 3 %. Витрати на предмети першочергового значення з причини зростання цін підвищилися на 10 %. Як змінилася реальна заробітна плата?

Завдання 4

На протязі року середній показник номінального доходу зріс на 26 %, а ціни за цей же період – на 15 %. Як змінилися реальні доходи населення?

Завдання 5

Авансований капітал – 100 тис. грн., втому числі 70 тис. грн. – на машини та обладнання, 20 тис. грн. – на сировину та матеріали, норма доданої вартості – 200 %. Визначте величину знову створеної вартості.

 

Ключові терміни і поняття

Заробітна плата – ціна, що виплачується за використання праці і виражає як вартість товару робоча сила, так і оплату за результати праці. Капітал– авансовані підприємцями у виробництво товарів засоби виробництва,… Мінімальна заробітна плата – законодавче встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче…

Теми для підготовки доповідей

 

1. Особливості нагромадження капіталу в Україні.

2. Теорії капіталу.

3. Диференціація доходів та їx мінімальні стандарти.

4. Продуктивність праці і динаміка заробітної плати.

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 4, 5, 6, 7, 16

 

Семінарське заняття 6

 

Тема 7. Ринок, його структура і функції. Моделі ринку. Конкуренція і ціноутворення. Інфраструктура ринку

Мета заняття:поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань основних теоретичних аспектів механізму функціонування ринку: причини виникнення, сутність, умови і функції, аналіз законів попиту та пропозиції, структури та інфраструктури, аналіз їх елементів.

 

План семінарського заняття

 

1. Основи ринкової економіки. Ринкові відносини, їx суб’єкти і об’єкти.

2. Суть, функції та умови функціонування ринку. Закон попиту та пропозиції.

3. Конкуренція і монополія в ринковій економічній системі.

4. Класифікація ринків.

5. Поняття інфраструктури ринку, її елементи та функції.

6. Банківська система та ринок цінних паперів.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.


Методичні рекомендації до семінарського заняття

Українські економічні реформи 90-х рр. зумовили закономірний інтерес до теорії і практики ринкової організації економіки та необхідність глибокого… Ринок є невід’ємним компонентом товарного виробництва. Він виконує роль… Особливу увагу слід надати з’ясуванню суті закону попиту і пропозиції та аналізу факторів, що впливають на їх…

Проблемні питання

1. Ринок характеризують як автоматичну саморегульовану економічну систему, яка приводиться в дію особистою вигодою індивідів і регулюється… 2. Чому в ринковій економіці існують різноманітні форми власності? Чи може… 3. Поясніть, яким чином ринок інформує виробників про вигідність виробництва тих чи інших видів товарів і послуг.

Ситуаційні завдання

Завдання 1

Функція попиту Qd = 40 – 7p, функція пропозиції Qs = –6 +16p.

1. Визначити рівноважну ціну (Ре) і рівноважний обсяг продаж (Qe);

2. Як зміниться попит та пропозиція, якщо рівноважна ціна стане 4 од.?

3. Яка ситуація утвориться на ринку якщо рівноважна ціна знизиться до 1 од.?

Завдання 2

Власний капітал банку 2 млн. грн., залучений – 30 млн. грн. Відсоток, який виплачується вкладникам (банківський) – 2 %, відсоток, який стягується з одержувачів позик – 3 %. Визначити банківський прибуток та норму банківського прибутку.

Завдання 3

Акція номінальною вартістю в 200 грн. приносить прибуток 20 грн. Відомо, що позиковий відсоток дорівнює 5. Яким є курс акцій? Як він зміниться, якщо дивіденд підвищиться до 25 грн., або знизиться до 10 грн.

Завдання 4

Акціонерне товариство реалізувало 1000 шт. випущених акцій і зібрало капітал в 1 млн. грн. Дивіденди товариства в розрахунку на одну акцію складають 100 грн., а банківський відсоток – 8 %. Визначте номінальну і курсову ціну акцій.


Завдання 5

Відомо, що “бики” грають на підвищення. Іван Іванов думав, що акції корпорації “РВО”, що продавалися по 50 грн. за штуку, швидко виростуть у ціні. Він дав завдання брокеру купити 200 акцій “РВО”. Через два тижня ціна акції досягла 60 грн. Іван Іванов розпорядився продати акції. Який доход одержав Іван Іванов до виплати комісійних брокеру? Якби ціна акції до моменту продажу упала до 35 грн., то скільки б втратив Іван Іванов?

Завдання 6

Акціонерне товариство випустило 100 000 звичайних акцій і 50 000 привілейованих, ціною 100 грн. кожна і з 5 % виплатою щорічно. Рада директорів оголосила про розподіл як дивіденди 500 000 грн. Підрахуйте, скільки з цієї суми одержали привілейовані і скільки прості акції.

Ключові терміни і поняття

Банк – фінансова установа, яка акумулює тимчасово вільні грошові кошти (вклади), надає їх у тимчасове користування у формі кредиту (позики),… Банківський прибуток – різниця між процентами на вкладений капітал і виплатою… Валовий дохід – здобуток ціни на кількість продукції.

Теми для підготовки доповідей

1. Особливості становлення ринкових відносин в Україні. 2. Місце конкуренції в ринковій економіці. 3. Антимонопольне законодавство в Україні та його вплив на економічний розвиток.

Тема 8. Підприємство як товаровиробник. Витрати виробництва, валовий дохід і прибуток

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань сутності та функцій підприємства та його капіталу, економічної природи прибутку та витрат, виробництва; аналіз теорії прибутку, норма прибутку та фактори, що на неї впливають.

 

План семінарського заняття

1. Підприємство у системі ринкових відносин.

2. Типи і види підприємств.

3. Капітал підприємства. Кругооборот капіталу і його стадії.

4. Витрати виробництва та їх види.

5. Доходи підприємства. Прибуток, собівартість і рентабельність.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

При вивченні даної теми слід розглянути особливості та основні форми підприємств, що функціонують в умовах ринкової економіки, а також взаємозв’язок… Розгляд останнього питання дає можливість з’ясувати, яким чином формуються… Окрім того, проблема витрат посідає центральне місце в ринковій економіці, оскільки в залежності від них визначається…

Проблемні питання

1. Чи існують відмінності між підприємством і фірмою? 2. Поясніть, як ви розумієте поняття “економічна свобода підприємств”? 3. Як ви вважаєте, чи існує взаємозв’язок між ефективністю та розмірами підприємств?

Ситуаційні завдання

Завдання 1

Вартість основних виробничих фондів – 100 тис. грн., чисельність працюючих – 600 чол., обсяг реалізованої продукції – 1200 тис. грн. Визначите рівень продуктивності праці, фондовіддачі і фондоозброєності праці.

 

Завдання 2

Виробничий цикл триває 6 місяців. Для його забезпечення фінансується: $30 на закупівлю сировини і матеріалів, $ 10 на паливо й енергію. Заробітна плата видається щомісяця по $ 2. Визначите величину оборотного капіталу і число його оборотів протягом року.

Завдання 3

Авансований капітал – $ 460, у тому числі: вартість сировини – $ 70, палива й енергії – $ 50, зарплата – $ 100. Вартість машин і устаткування в 3 рази більше вартості виробничих будинків і споруджень, а середня тривалість їхнього функціонування відповідає 18 рокам у першому випадку і 30 рокам – у другому. Розрахуйте суму амортизаційних відрахувань, що нагромадиться через 7 років.

Завдання 4

При сукупній собівартості 30 тис. грн., і ринковій ціні одиниці товару А 10 грн. обсяг продажу становить 4 тис. одиниць. Розрахуйте загальну масу прибутку.

Завдання 5

В приватному підприємстві в місяць виробляється 1000 одиниць продукції, на які переноситься 250 грн. постійного капіталу. Місячна вартість робочої сили – 250 грн. Норма доданої вартості складає 300 %. Визначте вартість одиниці продукції.

Завдання 6

Власний капітал однієї корпорації склав 450 млрд. дол., прибуток – 135 млрд. дол. Визначте норму прибутку. Які фактори впливають на норму прибутку?

Завдання 7

Вартість реалізованої продукції – 1500 тис. грн., сукупні витрати – 900 тис. грн., норма оподаткування прибутку – 30 %, орендні платежі – 40 тис. грн., сплата відсотків за кредит – 60 тис. грн. Визначте величину чистого прибутку.

Завдання 8

  Ключові терміни та поняття  

Теми для підготовки доповідей

 

1. Витрати виробництва в короткостроковому і довгостроковому періодах.

2. Альтернативні теорії прибутку.

3. Ефективність використання факторів виробництва.

4. Переваги і недоліки організаційно-правових форм підприємництва.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 3, 4, 7, 8

Семінарське заняття 8

 

Тема 9. Домогосподарство в системі економічних відносин

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань, які характеризують місце та роль домогосподарств в системі економічних взаємовідносин.

 

План семінарського заняття

 

1. Домогосподарство як суб’єкт ринкових відносин.

2. Доходи домогосподарства та їх джерела.

3. Підприємництво і його форми. Підприємницький дохід.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

В сучасних розвинених країнах світу які розвиваються в змішаній економічній системі одним з важливих економічних секторів виступають домашні… Місце домогосподарства в економічній системі визначається його функціями. Перш… Крім праці та капіталу домогосподарства можуть постачати і грошові ресурси державі через заощадження, купівлю акцій і…

Проблемні питання

2. Яка роль домогосподарства в економічній системі держави? 3. Назвіть основне джерело сукупного доходу домогосподарства в Україні. 4. Обґрунтуйте складові споживання домогосподарства.

Теми для підготовки доповідей

 

1. Домогосподарство як об’єкт економічної та соціальної політики.

2. Диференціація доходів та їx мінімальні стандарти.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7

Семінарське заняття 9

Тема 10. Підприємництво. Галузеві особливості функціонування капіталу. Форми прибутку: торгівельний, процент, рента

 

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з питань сутності та значення підприємництва, особливості функціонування капіталу в різних сферах економіки.

 

План семінарського заняття

 

1. Підприємництво: його форми та функції. Підприємницький дохід.

2. Аграрні відносини. Земельна рента та її форми.

3. Сучасні форми земельної власності та господарювання в Україні.

4. Рентні відносини. Ціна землі.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Згідно з теорією факторів виробництва, як нам уже відомо, основними є: земля, капітал, праця і підприємницькі здібності. Сучасна передова промислова… Вивчення теорії заробітної плати дає можливість зрозуміти механізм… Провідною галуззю національної економіки є сільське господарство, в якому виробничі процеси мають свої особливості.…

Проблемні питання

1. Які умови необхідні для зростання капіталу? 2. Розкрийте роль змінного і постійного капіталу у виробництві додаткової… 3. Що являє собою капітал як матеріальний, вартісний і соціально-економічний чинник?

Завдання 1

Чому дорівнює денна вартість робочої сили, якщо витрати родини працівника складають: на щоденні потреби – 10 грн.; на потреби, які задовольняються один раз на тиждень – 20 грн.; щоквартальні витрати – 200 грн.; на потреби, що задовольняються один раз в півроку – 800 грн.; один раз у рік – 21000 грн.?

Завдання 2

Авансований капітал – 600000 грн., у т. ч. на засоби виробництва – 480000 грн. У виробництві задіяні 400 найманих працівників. Визначте вартість (ціну) робочої сили кожного з них.


Завдання 3

Заробітна плата підвищилась за рік на 5 %. Податки зросли на 3 %. Витрати на предмети першочергового значення з причини зростання цін підвищилися на 10 %. Як змінилася реальна заробітна плата?

 

Завдання 4

На протязі року середній показник номінального доходу зріс на 26 %, а ціни за цей же період – на 15 %. Як змінилися реальні доходи населення?

Завдання 5

У три рівновеликі ділянки землі було вкладено по 300 грн. в кожну. Середня норма прибутку – 20 %. Врожай на І ділянці склав 5 ц, на ІІ – 6 ц, на ІІІ – 10 ц. Визначте розмір диференціальної ренти.

 

Завдання 6

Якою буде ціна земельної ділянки, якщо власник землі щорічно отримує 60 тис. грн. земельної ренти, а банк сплачує вкладникам 10 % річних?

Завдання 7

Власник землі отримує щорічно орендну плату за здану в оренду ділянку 8 тис. грн. На ділянці є сільськогосподарські будівлі вартістю 50 тис. грн. зі строком експлуатації 10 років. Норма банківського відсотку – 5 % річних. Визначте величину земельної ренти.

Завдання 8

Фермер-орендар одержує 20 % прибутку на 50 тис. грн. вкладеного в землю капіталу. Величина додаткового продукту, одержаного після реалізації продукції, складає 30 тис. грн. Визначите величину ренти, одержуваної власником землі.

Завдання 9

У земельну ділянку вкладений капітал в 100 тис. грн., термін витрат, що окупаються – 20 років. Рента з цієї ділянки складає 25 тис. грн. Якщо норма позичкового відсотка встановлена в розмірах 5 % річних, визначите суму орендної плати.

Завдання 10

На трьох однакових за родючістю ділянках, але розташованих на різній відстані від ринку збуту, при однакових витратах на виробництво одержано однаковий урожай. Транспортні витрати, пов’язані з реалізацією продукції на першій ділянці становлять 2200, на другій – 1200, на третій – 200 грошових одиниць. Визначте величину диференціальної ренти І на середній і кращій земельних ділянках.


Ключові терміни і поняття

Земельна рента – економічна категорія, що виражає економічні відносини, пов'язані з формами власності на землю та її використанням, економічна форма… Земельний кадастр – сукупність відомостей про природний, господарський та… Земельні відносини – економічні відносини в суспільстві, пов'язані з володінням і користуванням землею як головним…

Теми для підготовки доповідей

 

1. Земельна рента в сучасному агропромисловому виробництві.

2. Ціна землі та фактори, що визначають її динаміку.

3. Проблеми становлення фермерства в Україні.

4. Аграрна політика. Державна підтримка сільськогосподарського виробництва

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 4, 5, 7, 17

 

Семінарське заняття 10

 

Змістовий модуль 3. Держава в системі суспільного відтворення

Тема 11. Суспільне відтворення. Суспільний продукт і його основні форми

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з основних теоретичних положень результатів функціонування національної економіки: соціально-економічний зміст, форми, структура і методи обчислення суспільного продукту; аналіз розподільчих відносин та їх місце у відтворювальному процесі.

 

План семінарського заняття

 

1. Суспільний продукт, форми, і методи обчислення в системі національних рахунків.

2. Суть і види економічного відтворення: просте і розширене.

3. Розподільчі відносини та їх місце у відтворювальному процесі.

4. Тіньовий сектор в економіці України.

5. Національне багатство і його структура.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Для аналізу економічних явищ і процесів, складних господарських взаємозв’язків необхідна система надійних взаємозумовлених показників. В економічній… Аналіз стану національної економіки, зокрема обсягу виробництва та факторів,… Третє питання розглядається на основі аналізу поведінки людей з різним доходом стосовно поділу його на споживання і…

Проблемні питання

1. Поясніть, чим зумовлено перехід від системи балансів народного господарства до системи національних рахунків? 2. У чому полягає проблема пропорційності в системі суспільного відтворення? … 3. У чому виражається інтенсифікація економіки?

Завдання 1

Особистий доход дорівнює 5 од., а на поточне споживання в цьому випадку припадає 4 од. При доході в 8 од. величина споживання складає 6 од. Розрахуйте величину граничної схильності до споживання і граничну схильність до заощадження для даного випадку.

Завдання 2

Зроблено 100 тис. т. прокату. З них 40 тис. т. було використано на машинобудівних заводах для виробництва верстатів, 20 тис. т пішло на експорт, 5 тис. т. – на виготовлення металовиробів. Інша частина – на відшкодування витрачених засобів виробництва, що були нагромаджені в минулі роки. Визначити величину кінцевого продукту.

Завдання 3

 

Завдання 4

Первинні доходи у формі: заробітної плати – 200 млрд. грн., прибутків у підприємців – 120 млрд. грн., дивідендів – 50 млрд. грн., процентів – 40 млрд. грн., земельної ренти – 70 млрд. грн. Амортизація склала 105 млрд. грн. Вирахуйте величину валового внутрішнього продукту та національного доходу.

 

Завдання 5

Валовий суспільний продукт – 300 млн. грн., вартість спожитих предметів праці – 50 млн. грн., вартість спожитих засобів праці – 30 млн. грн. Розрахуйте величину національного доходу.

Ключові терміни і поняття

Валовий національний продукт (ВНП) – сукупна вартість кінцевих товарів і послуг, створених за певний період вітчизняними підприємствами в країні та… Валовий суспільний продукт (ВСП) – сукупність усіх матеріальних благ і послуг,… Відтворення – постійне відновлення та повторення процесу виробництва.

Теми для підготовки доповідей

 

1. Вплив тіньового сектора на економічне відтворення.

2. Масштаби і особливості тіньової економіки в Україні.

3. Проблеми розширеного відтворення національного багатства України.

4. Державне регулювання розподілу доходів.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7

Семінарське заняття 11

Тема 12. Економічний розвиток. Економічні цикли. Зайнятість та відтворення робочої сили

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з теорії економічного зростання та циклічного розвитку економіки; проблем безробіття і зайнятості населення і регулювання її в сучасних умовах.

 

План семінарського заняття

 

1. Економічне зростання, його показники та чинники.

2. Економічні коливання: їх причини, види та наслідки. Теорії економічного циклу.

3. Антикризова політика. Прогнози економічної активності.

4. Зайнятість населення і державне регулювання її в сучасних умовах.

5. Причини, види, форми і наслідки безробіття.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Ця тема є логічним продовженням попередньої теми, вона розкриває важливі економічні закономірності в умовах змінювання виробничого потенціалу. При… При опрацюванні третього питання необхідно з’ясувати, за допомогою яких… У третьому питанні слід з’ясувати значення прогнозу економічної ефективності (для уряду та підприємств), на основі…

Проблемні питання

1. Що спільного і в чому відмінність понять “розширене відтворення”, “економічне зростання” та “економічний розвиток”? 2. Які основні типи економічного зростання? 3. Як ви вважаєте, чи має негативні наслідки економічний розвиток?

Завдання 1

Визначте що відбудеться з реальним валовим національним продуктом, якщо номінальний валовий національний продукт збільшився на 6 %, а рівень цін зріс на 10 %.

Завдання 2

Що відбудеться з реальним валовим національним продуктом на душу населення, якщо обсяг реального валового національного продукту збільшився на 3 %, а чисельність населення збільшиться на 1 %.

Завдання 3

В Росії у 1997 р. зайняте населення складало 68,50 млн. чоловік, а економічно активне – 73,96 млн. чоловік. Якою була чисельність безробітних і якою буде їх частка в економічно активному населені?

Завдання 4

Населення країни становить 100 млн. чоловік. Чисельність зайнятих – приблизно 50 % від усього населення. У якості безробітних зареєстровано 8 % від зайнятих. Чисельність непрацездатних і тих, хто навчається з відривом від виробництва – 36 млн. чоловік. Чисельність непрацюючих і не бажаючих за якимись причинами працювати склала 4 млн. чоловік. Визначити рівень безробіття в країні.

Завдання 5

Чисельність економічно активного населення – 4800 тис. чол., зайнятість населення – 3150 тис. чол. Визначте рівень безробіття.

 

Завдання 6

– кількість працівників, які вивільняються, протягом року дорівнює 44 тис. чоловік; – з них працевлаштовані на тих же підприємствах міста 15 тис. чоловік; – у якості безробітних зареєстровано на початок року 13 тис. чоловік;

Завдання 7

Ключові терміни і поняття

Вимушена неповна зайнятість – зайнятість працівників, які в поточному році перебували в адміністративних відпустках без збереження заробітної плати… Депресія (застій) – фаза економічного циклу (може бути тривалою), протягом… Добровільне безробіття – безробіття, зумовлене тим, що робітники не хочуть працювати за пропоновану їм заробітну…

Теми для підготовки доповідей

1. Роль інвестицій в економічному зростанні. 2. Науково-технічна революція та її роль в економічному зростанні. 3. Теорії і моделі економічного зростання.

Семінарське заняття 12

Тема 13. Господарський механізм у системі суспільного відтворення. Держава та її економічні функції

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з проблем сутності та структури сучасного господарського механізму.

План семінарського заняття

 

1. Господарський механізм в економічній системі держави.

2. Економічні функції держави та їх роль у суспільному відтворенні.

3. Фінансова та податкова системи. Державний бюджет і бюджетний дефіцит.

4. Механізм грошово-кредитного регулювання.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У третьому питанні розглядається важлива сторона економічної політики держави – її фіскальна політика, тобто політика державних видатків і… Особливу увагу слід приділити аналізу доходів і видатків державного бюджету,… При розгляді останнього питання необхідно з’ясувати сутність, методи і основні напрямки грошово-кредитної політики,…

Проблемні питання

1. Як держава за допомогою фіскальної політики може впливати на зайнятість і рівень інфляції? 2. Проаналізуйте доходи і видатки державного бюджету України на основі… 3. В якій мірі потреби держави повинні задовольнятись за рахунок державного або приватного сектора?

Ситуаційні завдання

Завдання 1

    Банк Депозити, отримані банком Обов'язкові резерви Кількість грошей яку банк може дати в…   Ключові терміни і поняття

Теми для підготовки доповідей

 

1. Вплив грошово-кредитної політики на рівень суспільного виробництва.

2. Удосконалення механізму господарювання в Україні.

3. Шляхи удосконалення державного бюджету України.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 3, 4, 5, 7

Змістовий модуль 4. Закономірності розвитку економічних систем

 

Семінарське заняття 13

 

Тема 14. Закономірності і етапи розвитку капіталістичної економічної системи. Соціалістична економічна система

Мета заняття:поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з теоретичних питань формування і розвитку капіталістичної економічної системи; аналіз теорії і практики економічної системи соціалізму.

План семінарського заняття

 

1. Об’єктивні основи виникнення і розвитку капіталістичної системи. 2. Економічна система капіталізму вільної конкуренції: суть і основні ознаки.


3. Причини виникнення монополістичної системи капіталізму, її суть.

4. Економічна система соціалізму. Кругообіг ресурсів, продуктів і доходів у плановій економіці.

5. Характерні особливості та принципи адміністративно-командної системи управління економікою.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У першому питанні слід розглянути об’єктивні причини виникнення і розвитку капіталізму вільної конкуренції, проаналізувати особливості його… Для аналізу монополістичної моделі капіталізму доцільно використати, як… Останні два питання є логічним продовженням попередніх, де було з’ясовано, що діяльність економічних суб’єктів…

Проблемні питання

1. Капіталізм можна охарактеризувати як автоматичну саморегульовану систему, яка приводиться в дію особистою вигодою індивідів і регулюється… 2. Які прояви негативних соціально-економічних наслідків монополізму та шляхи… 3. Який взаємозв’язок між конкуренцією і монополією?

Завдання 1

Деякі економісти вважають, що ринкова економіка вільна від “економічних традицій” і елементів “командної системи”. А як думаєте ви? Обґрунтуйте за допомогою прикладів свою думку.

 

Завдання 2

В середовищі вчених обговорюється питання про те,що змішується в змішаній економіці: “план і ринок”, “ринок і держава” або “ринок і не ринок”, а, може бути, “державне” (суспільне) і “недержавне” (приватне)? Сформулюйте свою думку по цьому питанню.

 

Завдання 3

До них відносилися наступні: а) Реформа підприємств. Вона була спрямована на те, щоб зробити їх… б) Реформа цін. Відповідно до неї ціни могли встановлюватися за домовленістю між продавцем і покупцем. Раніше всі ціни…

Ключові терміни і поняття

Вільна (досконала) конкуренція – такий вид змагання економічних суб'єктів, за якого кожен виробник, яких багато, не може впливати на ринкову ціну, а… Економічна рента– різниця між конкурентною заробітною платою, еквівалентною… Економічна система державного соціалізму– економічний лад, який характеризується державною власністю практично на всі…

Теми для підготовки доповідей

 

1. Сутність та ознаки капіталізму вільної конкуренції.

2. Практика соціалістичного будівництва в СРСР.

3. Загальна криза і розпад світової системи соціалізму.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 4, 5, 7


Семінарське заняття 14

Тема 15. Сучасні економічні системи. Особливості розвитку перехідних економік

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з теоретичних основ змішаної економічної системи, аналіз інституціональних і економічних умов переходу до нової системи господарювання.

 

План семінарського заняття

 

1. Суть і ознаки сучасної змішаної економічної системи.

2. Зміст і об’єктивні чинники перехідної економіки.

3. Економічна система в Україні в 90-х рр., шляхи її розвитку.

 

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

При розгляді першого питання необхідно акцентувати увагу на тому, що ринкова економіка в сучасних умовах не існує в чистому вигляді, але є змішаною… При розгляді другого та третього питань необхідно зазначити, що економічна… Кінцевий вибір конкретної моделі перехідної економічної системи визначається співвідношенням політичних сил в країні,…

Проблемні питання

 

1. Обґрунтуйте межі державного регулювання економіки в сучасних економічних системах.

2. Розкрийте сутність революції в управлінні і відносинах власності.

3. Сутність суперечностей перехідної економіки.

4. Доведіть необхідність соціально-економічних перетворень в Україні в сучасних умовах.

 

Ситуаційні завдання

Завдання 1

Відомо, що перехідна економіка не є продуктом XX ст. Наведіть приклади перехідних економік XVII-ХIХ ст.

Завдання 2

В економічній літературі дискутується питання про те, у який момент економіка перестає бути перехідною. Висловіть і обґрунтуйте свою точку зору по цьому питанню.

 

Завдання 3

В країні А товари і послуги виробляються тим самим способом з незапам'ятних часів. Професія визначається при народженні. У цій країні:

а) ринкова економіка;

б) традиційна економіка;

в) централізована економіка;

г) змішана економіка.

Завдання 4

1. У табл. 1 представлена класифікація економічних систем. Заповнить і прокоментуйте всі позиції таблиці.

2. У табл. 2 представлені три моделі ринкової економіки: соціальна, змішана і корпоративна. Знайдіть у таблиці місце кожної з них. Наведіть приклади держав, що відносяться до тієї чи іншої моделі.


Таблиця 1

Класифікація економічних систем

  Таблиця 2

Порівняльна таблиця моделей ринкової економіки

Ключові терміни і поняття

Змішана економіка – модель соціально-економічного розвитку, що передбачає поєднання приватної і державної форм власності, плану і ринку, проведення… Країни, що розвиваються, – країни зі слабо розвинутою економікою, невисоким… Перехідна економіка – стан економіки, за якого вона переходить від попереднього до нового стану за рахунок здійснення…

Теми для підготовки доповідей

1. Причини виникнення та розвиток змішаної економіки.

2. Соціально-економічний прогрес та історичні перспективи економічної системи змішаного капіталізму.

3. Результати перехідної економіки України.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 4, 5, 7

Семінарське заняття 15

Тема 16. Суть і структура світового господарства. Форми міжнародних економічних відносин

Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання студентів з основних теоретичних аспектів функціонування світового господарства, аналіз його структури, форм прояву міжнародного поділу праці, та інших форм міжнародних економічних відносин.

План семінарського заняття

 

1. Суть і структура світового господарства.

2. Міжнародний поділ праці: спеціалізація та кооперація виробництва.

3. Міжнародна економічна інтеграція. Головні інтеграційні угрупування світу.

4. Світогосподарські зв’язки та їх форми.

5. Міжнародна торгівля та її економічні основи.

6. Міжнародний рух капіталу.

7. Міжнародні валютно-фінансові відносини та валютні системи.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

У цій темі вивчається суть світового господарства, особливості його функціонування та взаємозв’язок із національною економікою. При розгляді першого питання слід з’ясувати, як винник і розвивається… Вивчення другого питання включає аналіз процесів інтернаціоналізації господарських відносин, тому слід засвоїти, що на…

Проблемні питання

1. Охарактеризуйте основні етапи становлення світового господарства та його розвитку. 2. Які основні закономірності розвитку світового господарства? 3. Чим викликана необхідність інтеграції економіки України в світове господарство?

Завдання 1

Відомо, що зовнішньоторговельний оборот країни А з іншими країнами склав 73,1 млрд. грн., у тому числі експорт – 38,1 млрд. грн., імпорт – 35 млрд. грн. Визначите сальдо зовнішньоторговельного балансу країни А.

Завдання 2

Припустимо, США і Японія випускають два товари: продукти харчування й автомобілі. Обидві країни роблять машини однаково добре: по одному автомобілю на місяць. У виробництві продуктів харчування ситуація інша: американський фермер робить 2 тони продуктів харчування на місяць, а японський – лише одну. Визначите, яка країна володіє у виробництві цих продуктів порівняльною перевагою.

Завдання 3

Припустимо, країна А робить продукт Х с меншими витратами, чим країна Б. Чи є сенс країні А імпортувати товар Х із країни Б? Якщо так, то чому?

Завдання 4

Перша точка зору. Я думаю, що треба купувати українські товари, надаючи їм перевагу перед тими, котрі зроблені іноземними компаніями. Українці… Друга точка зору. Я думаю, що треба купувати товари найвищої якості незалежно… Дайте відповідь:

Завдання 5

Опишіть позицію, яку ви б зайняли стосовно високих тарифів і квот на автомобілі, зроблені в Японії, якби ви були:

а) власником української компанії;

б) робітником на українському автомобільному заводі;

в) споживачем, що збирається купити новий автомобіль.

Завдання 6

Припустимо, що курс долара стосовно інших валют піднявся на 10 %. Поясните, як ця подія торкнеться наступних осіб:

а) українського експортера товарів у США;

б) українського імпортера американських товарів;

в) американця, що збирається вкласти капітал в іноземну корпорацію;

г) американського імпортера;

д) американського експортера;

е) американського споживача.


Завдання 7

Уявіть собі, що автомобільна фірма звернулася до вас із проханням підготувати рекламний текст, у якому обґрунтовувалося б введення обмежень на імпорт іноземних автомобілів. Які аргументи ви б привели у вашій рекламі?

 

Ключові терміни і поняття

Вільна торгівля – зовнішньоторговельна політика, що не обмежується жодними протекціоністськими бар'єрами. Економічна інтеграція – широке міждержавне об'єднання, яке діє відповідно до… Інтернаціоналізація виробництва – економічна форма розвитку міжнародного поділу праці та міжнародного усуспільнення…

Теми для підготовки доповідей

 

1. Європейське економічне співтовариство і його місце в світовій економіці.

2. Проблеми інтеграції економіки України у світове господарство.

3. Міжнародна міграція робочої сили, її причини і наслідки.

4. Транснаціональні корпорації та їх роль.

5. Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

 

Бібліографічний список до семінарського заняття

1, 2, 3, 4, 5, 7

Семінарське заняття 16

Тема 17. Глобалізм як форма сучасного світового економічного розвитку. Економічні аспекти глобальних проблем та їх вплив на економічний розвиток України

Мета заняття: поглиблення і систематизація знань студентів з сутності глобальних проблем, з’ясування ролі міжнародного співробітництва у розв’язанні глобальних проблем і розвитку світового господарства.

 

План семінарського заняття

1. Сучасні тенденції глобалізації світової економіки.

2. Причини виникнення та суть глобальних проблем.

3. Економічні аспекти глобальних проблем та їх вплив на економічний розвиток України.

4. Міжнародне співробітництво у розв’язанні глобальних проблем і розвитку світового господарства.

 

Проблемні питання

Які шляхи вирішення проблеми вичерпаності ресурсів?

2. В чому полягають позитивні і негативні наслідки і науково-технічного прогресу?

3. Чому глобальні проблеми можуть бути вирішені тільки світовим співтовариством?

4. Охарактеризуйте форми прояву глобалізації.

Обладнання, яке потрібне для проведення семінарського заняття

 

Г. І. Башнянин, П. Ю. Лазур, В. С. Медвєдєв. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Розвиток людства в останні десятиліття відбувається під знаком глобалізації, яка являє собою всезагальні проблеми, що відзначаються загально… При розгляді другого питання необхідно з’ясувати, що кожна з глобальних… Аналізуючи третє питання семінару, зверніть увагу на класифікацію основних глобальних проблем сучасності, дайте їм…

Завдання 1

Чому Чорнобильська катастрофа в Україні стала проблемою Європейського регіону? Знайдіть аргументи для обґрунтування відповіді.

Завдання 2

Як на вашу думку, чому країнам Африки країни світу надають допомогу. Яку глобальну проблему вони вирішують.

 

Ключові терміни і поняття

Глобальні проблеми– всезагальні проблеми, що відзначаються загально-планетарним за своїми масштабами і значенням характером, пов'язані з життєвими… Демілітаризація економіки – роззброєння і ліквідація оборонних галузей… Збереження миру – ліквідація озброєнь, демілітаризація економік усіх країн планети, повна ліквідація воєнних блоків і…

Теми для підготовки доповідей

1. Протиріччя глобалізації та їх напрями. 2. Антиглобалістичний рух в сучасному світі. 3. Економічні аспекти глобальних проблем.

Тематика індивідуальних завдань

2. Приватизація та шляхи її здійснення в Україні. 3. Економічна природа та еволюція грошей. 4. Інфляція: сутність, причини, соціально-економічні наслідки та шляхи подолання.

ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ

Перелік питань до модульного контролю № 1   1. Зародження та розвиток політичної економії.

Перелік питань до модульного контролю № 2

2. Суть і види економічного відтворення. 3. Національне багатство і його відтворення. 4. Національний дохід і його розподіл.

Перелік питань до іспиту

2. Зародження і розвиток економічної науки. 3. Виробничі можливості і суспільні потреби. Закон зростаючих потреб. 4. Економічні потреби суспільства.

Список рекомендованої літератури

 

Основна література

1. Башнянин Г. І., Лазур П. Ю., Медвєдєв В. С. Політична економія: Підручник. – К.: Ніка – Центр Ельга, 2000. – 527 с. 2. Гальчинський А. С., Єщенко П. С., Галкін Ю. І. Основи економічних знань:… 3. Геблер И. Макроэкономика: Учеб. пособ. для студ. экон. вузов. – К.: УМКВО, 1993. – 559 с.

Додаткова література

9. Аникин А. В. Юность науки: жизнь и идеи мыслителей-экономистов до Маркса. – М.: Политиздат, 1985. – 413 с. 10. Борисов Е. Ф. Экономическая теорія: Учеб. пособие. – М.: Юрайт, 1999. –… 11. Макконнелл Кэмпбелл Р., Брю Стэнли Л. Экономикс: Принципы, проблемы и политика. В 2 т.: Пер. с англ. Т. 1. – М.:…

Навчально-методичний посібник

 

Політична економія

Козелецький Петро Семенович Андрєєв Віталій Олександрович   К66 Політична економія: Політична економія: навчально-методичний посібник для студентів денної…

ББК 65.01

УДК 330

 

Підписано до друку ___________ Формат 84 х 108 1/32 Папір друк. ______

Ум. друк. арк. Тираж ___________ Замовлення № _____________

____________________________________________________________________

РВВ Дніпропетровської державної фінансової академії. Дільниця оперативного друку. Св. Держкомітету інформ. політики, телебачення та радіомовлення сер. ДК 2126 від 17.03.2005 р.

____________________________________________________________________

– Конец работы –

Используемые теги: Політична, економія0.048

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Опорний конспект лекцій з дисципліни Політична економія
Харківський торговельно економічний інститут... Київського національного торговельно економічного університету... Кафедра економічної теорії...

Тема 1. Політична економія як фундаментальна суспільна наука
План... Виникнення і розвиток політичної економії...

ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ
Міністерство фінансів України... ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ...

Політична ідеологія. Основні ідейно-політичні теорії сучасності
Звідціля невгасимий тисячоліттями інтерес до цієї проблеми, її актуальність. Цей інтерес значно зростає в переломні етапи історії, саме такий… Коли конфлікти зачіпають відносини влади, політичні відносини, вони переходять… Випливає ця необхідність у безперервної взаємодії членів суспільства поміж собою, в ході котрої виявляється як згода…

Політична еліта, лідерство і демократія
Систематичне осмислення, найвищий рівень обґрунтування та практичне застосування теоретичних узагальнень щодо зазначених проблем припадають на ХХ… За нинішніх умов демократизація суспільства в Україні є вирішальним засобом… Згідно з поглядами інших, ці поняття не збігаються. Так, Ч Р. Мiллс, А. Галкін вважають, що правляча еліта — це…

ПОЛІТИЧНИЙ ЧАС: мікро-, мезо- І макрорівні
М АНДРУЩЕНКО О ЯКУБІН ПОЛІТИЧНИЙ ЧАС мікро мезо І макрорівні Ключові слова... М АНДРУЩЕНКО А ЯКУБИН ПОЛИТИЧЕСКОЕ ВРЕМЯ... M ANDRUSHCHENKO A IAKUBIN THE POLITICAL TIME MICRO MESO AND MACRO...

Політична культура
Всі незручності для свободи індивідів, які випливають з наявності держави, мають бути мінімізованими – державне втручання в економічні процеси має… Кінець ХІХ століття Марксизм (Карл Маркс і Фрідріх Енгельс) В надрах… Тому ідейні джерела утопічного соціалізму і комунізму беруть свій початок у матеріалістичній традиції(Бекона, Декарта,…

Політична опозиція в Україні
Але вирішальним все ж таки було створення інституту опозиції, бо наявність організаційно оформленої, з певним юридичним статусом та конституційними… Справді, нині проблема політичної опозиції набула серйозного резонансу не лише… Адже незалежно від змін, які будуть внесені у Конституцію України, законодавцю доведеться приймати спеціальний закон,…

Політична думка від Київської Русі до сьогодення
Під їхнім впливом активізувалася давньоруська суспільна-політична думка. Основними суспільно-політичними ідеями в Київській Русі були погляди на… Найдавнішою працею, що дійшла до нас у письмовому вигляді від часів Київської… У традиціях релігійної літератури під законом автор розумів Старий Заповіт, а під істиною – Новий. Закон Іларіон…

політичний режим сучасної України
Прихильники л берального режиму надто поблажлив , радикального за р шуч зм ни, консервативного захисники старого, противники зм н. Отже, ус види… Пол тичних режим в багато, але основними з них демократ я влада народу ,… Демократ ю називають державний устр й, в якому забезпечу ться реальна влада народу або безпосередньо народн збори, ран…

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Політичня система як механізм влади Д. Істон так описав класичну теоретичну модель механізму функціонування політичної системи. Із середовища на „введення” надходить інформація та дії… Накопичення великої кількості вимог, найчастіше протилежних один одному,… Кількісні параметри перенавантаження пов’язані з великою кількістю вимог, а якісні – з їх складністю (наприклад,…
  • Політичне управління та його соціотехніка Політика, що допускає війну або приводить до війни, є політика війни. Але така політика розкриває тільки верхній, стратегічний зріз, що… Що таке воєнна політика? Воєнна політика – частина загальної політики певних… Вперше розкрив складну діалектику перетворення воєнної стратегії у воєнну політику один з видатних воєнних теоретиків…
  • Політичне прогнозування Особливості воєнно-політичного прогнозування.  Політичне прогнозування: сутність, зміст та задачі.  Особливості та основні… Політика – особливо мінлива сфера суспільної реальності, її компоненти… Натомість запізніле лікування може не дати жодного результату, бо „хвороба” стане невиліковною.Видатний державний і…
  • Політична соціалізація молодших школярів Розділ 1. Процес політичної соціалізації в початковій школі. Розділ 2. Психологічно-розумові особливості молодших шко- лярів. ІІ. Практична частина… Демократія - в середині кожного з нас, в наших ціннісних орієнтаціях, наший… Демократія не виникає сама по собі, її не можна проголосити чи задекларувати, вести указом чи постановою. Спроби…