План вивчення теми

1. Закономірності формування змішаної економіки та її переваги.

2. Соціальне партнерство.

3. Об’єктивні чинники перехідного періоду.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

Сучасний економічний розвиток країн світу надає нам можливість прослідкувати послідовність та етапи розвитку економічних систем: традиційної, капіталістичної, адміністративно-командної та змішаної.

Особливістю світового економічного розвитку країн в останньому десятилітті ХХ ст. став перехід до ринкових економічних відносин країн соціалістичних та країн, що орієнтувались на соціалістичну систему.

Головний зміст перехідного періоду – це зміни в економіці, яка повинна реформуватися з адміністративно-командної, при монополії державної власності, до ринкової з різноманітними формами власності.

Причинами виникнення змішаної економіки стала недосконалість і неспроможність ринкового механізму саморегулювання на основі дії природних законів і “невидимої руки” А. Сміта та загострення соціально-економічних суперечностей, порушення економічної і соціальної стабільності економік. Вирішення цих проблем визначило необхідність переходу в змішаний механізм господарювання, в якому зростають економічні і соціальні функції держави, яка активно втручається в регулювання суспільного виробництва.

 

Питання для самоконтролю

1. Поясніть, чому полягає своєрідність перехідної економіки.

2. Розкрийте сутність соціального партнерства.

3. Історичні перспективи економічної системи змішаного капіталізму.

Бібліографічний список до самостійної роботи

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7