План вивчення теми

1. Економічне зростання та глобальні проблеми.

2. Основні закономірності та напрями міжнародного співробітництва у розв’язанні глобальних проблем людства.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

Глобалізація світової економіки стала проблемою в останній четверті ХХ ст. як природна форма інтеграції та інтернаціоналізації світової економіки. Глобалізм – це, насамперед, нова система продуктивних сил виробничо-економічних відносин і організації світового господарства. Одночасно, це нова, небачена раніше система абсолютної економічної та політичної влади глобальних монополістичних корпорацій, які вийшли з-під контролю націй – держав свого походження й базування і діють на глобальному світовому економічному просторі. Вони безконтрольно маневрують фінансовими капіталами, обертаючи їх на світовому ринку і відмовляючись платити податки, посилюють експлуатацію багатьох країн та регіонів. Соціальною ціною глобалізації є збагачення країн “золотого мільярду” і збідніння інших країн.

Глобалістика – це самостійна галузь знань про найбільш загальні, планетарні проблеми сучасного і майбутнього розвитку людської цивілізації.

Глобальні проблеми сучасності. Природні причини: землетруси, цунамі, виверження вулканів. Виробничо-технологічні: забруднення атмосфери, природи, світового океану. Соціально-політичні: хвороби, військові випробування ядерної зброї. Економічні проблеми: обмеженість сировинних ресурсів, низький рівень економічного розвитку країн, проблеми голоду та рівня життя населення на планеті.

Проблеми взаємовідносин людини і суспільства з природою і самих суспільних відносин класифікують як глобальні. Зверніть увагу, чому саме так, проаналізуйте головні проблеми, такі як, збереження миру, гонка озброєнь, екологічні проблеми, проблема забезпечення людства сировиною та енергією, конверсія, проблеми економічного відставання країн, що розвиваються.

Розгляньте інтернаціональне суспільне співробітництво як засіб вирішення світових глобальних проблем.