Методичні рекомендації до семінарського заняття

 

Для аналізу економічних явищ і процесів, складних господарських взаємозв’язків необхідна система надійних взаємозумовлених показників. В економічній теорії та в господарській практиці використовують різні форми виміру суспільного продукту. До їх числа відносяться: ВВП, ЧВП, НД. Вони відображають обсяги внутрішнього (національного) виробництва і дохід за певний період та допомагають виявити фактори, що впливають на функціонування суспільного господарства. Така різноманітність форм і способів виміру результатів народногосподарської діяльності зумовлена різними теоретичними підходами до характеристики суспільного виробництва, різною методикою статистичних розрахунків, різними стадіями руху суспільного продукту в процесі економічного кругообігу.

Аналіз стану національної економіки, зокрема обсягу виробництва та факторів, що його зумовлюють, є основою для прийняття державних рішень. Тому важливо з’ясувати, які з показників найбільш повно відображають економічний стан держави як в коротко-, так і в довготерміновому періоді. Відповідь на ці питання можна одержати на основі вивчення соціально-економічного змісту національного продукту. Слід врахувати, що грошові показники національного продукту у зв’язку з інфляцією (дефляцією) не відображають реальної картини змін в економіці. Вивчення категорій номінального та реального продукту допоможе знайти вихід з цього становища при допомозі дефлятора.

Третє питання розглядається на основі аналізу поведінки людей з різним доходом стосовно поділу його на споживання і збереження. За допомогою відповідних графіків з’ясуйте суть граничної схильності до споживання і заощадження, їх взаємозалежність.

У четвертому питанні особливу увагу необхідно приділити розмірам тіньового сектора та його основним складовим елементам. Докладно потрібно проаналізувати шляхи подолання тінізації економіки.

В останньому питанні необхідно розкрити основні складові національного багатства та проблеми його відтворення.