Ключові терміни і поняття

Валовий внутрішній продукт (ВВП) – сукупна вартість кінцевих товарів і послуг, вироблених у поточному періоді на території країни, незалежно від національної належності підприємств.

Валовий національний продукт (ВНП) – сукупна вартість кінцевих товарів і послуг, створених за певний період вітчизняними підприємствами в країні та за її межами.

Валовий суспільний продукт (ВСП) – сукупність усіх матеріальних благ і послуг, створених у суспільному виробництві, як правило, за рік.

Відтворення – постійне відновлення та повторення процесу виробництва.

Гранична схильність до споживання – величина додаткового споживання, яку спричиняє одна додаткова гривня доходу.

Доходи– грошові кошти, що отримують домогосподарства, фізичні та юридичні особи за результатами господарської діяльності, використання власності чи у формі соціальних виплат, громадських внесків тощо.

Доходи від власності – доходи, які отримують власники від продуктивного використання землі, капіталу, майна (орендна плата, процент, дивіденд).

Доходи від індивідуальної трудової власності– доходи, які отримують громадяни від самостійної трудової діяльності (за надання послуг чи реалізацію товарів, що вироблені індивідуально).

Заощадження – частина доходу, що не споживається.

Екстенсивний тип відтворення – нарощування обсягів виробництва за рахунок додаткового залучення засобів виробництва і збільшення кількості робітників.

Інтенсивний тип відтворення – нарощування обсягів виробництва за рахунок більш раціонального використання всіх видів ресурсів на основі науково-технічного прогресу.

Національне багатство – сукупність матеріальних благ, створених працею людей за весь період існування країни, залучених до господарського обороту природних ресурсів і нагромаджених культурних і духовних цінностей.

Національний дохід (НД) – за сучасною методологією – це ЧВП, зменшений на величину непрямих податків на бізнес.

Номінальний ВВП – ВВП, обчислений у поточних цінах.

Просте суспільне відтворення – повторення процесу суспільного виробництва в незмінних масштабах.

Податки – обов'язкові нормовані платежі, що вилучаються державою в бюджет за встановленими нею розмірами з фізичних та юридичних осіб.

Податки непрямі – податки на товари та послуги, що встановлюються у вигляді надбавки до ціни або тарифу.

Податкова декларація – заява платника податків про отримані доходи, як правило, за поточний рік.

Прожитковий мінімум – розмір грошових коштів, що необхідний для підтримки життєдіяльності людини та відновлення його робочої сили.

Реальний ВВП – ВВП, обчислений у постійних цінах.

Розширене суспільне відтворення – відтворення суспільного виробництва, яке з року в рік повторюється у зростаючих масштабах.

Тіньова економіка – приховані господарськими та інституціональними одиницями види діяльності, що офіційно не обліковуються державними органами.

Чистий внутрішній продукт (ЧВП) – ВВП, зменшений на величину амортизаційних відрахувань.

Чистий продукт (ЧП) – за класичною методологією – новостворена вартість за рік, або національний дохід.