Методичні рекомендації до семінарського заняття

 

Ця тема є логічним продовженням попередньої теми, вона розкриває важливі економічні закономірності в умовах змінювання виробничого потенціалу. При її розгляді слід з’ясувати показники економічного зростання та фактори, що його зумовлюють, а також основні теорії економічного зростання. Важливо також розібратися, яку роль у процесі економічного зростання відіграють нагромадження та інвестиції, проаналізувати взаємозв’язок між інвестиціями та економічним розвитком, враховуючи, що інвестиції, в свою, чергу залежать від доходів.

При опрацюванні третього питання необхідно з’ясувати, за допомогою яких показників аналізується циклічність, які існують характерні особливості кожної фази циклу щодо обсягу виробництва, цін, зайнятості та попиту на кредит. При розгляді причин циклічності треба проаналізувати сутність як окремих теорій, так і екстернальних та інтернальних підходів.

У третьому питанні слід з’ясувати значення прогнозу економічної ефективності (для уряду та підприємств), на основі чого цей прогноз може складатись і як використовуватись при проведенні антикризової політики. Дане питання доцільно розглянути за допомогою відповідних публікацій у періодичних виданнях.

Розгляд четвертого та п’ятого питання передбачає аналіз взаємозв’язку зайнятості, виробничого потенціалу й ефективності виробництва, вивчення причин, форм та шляхів зменшення безробіття.

У останньому питанні слід розглянути проблеми повної та неповної зайнятості, а також умови, що забезпечують раціональність зайнятості.

Причини безробіття можна проаналізувати на основі вивчення класичної теорії безробіття кейнсіанського підходу. Окрім того, треба дати визначення всіх можливих типів безробіття, проаналізувати його соціально-економічні наслідки. При цьому важливо зрозуміти, що для суспільства небезпечним є не саме безробіття, а відсутність механізму його регулювання, надійного захисту безробітних. Подумайте, які фактори визначають рівень і структуру безробіття.