Варіант 5. Прогнозування і наслідки метеорологічних і гідрометеорологічно-небезпечних явищ

Урагани, бурі і шторми є однією з найбільш потужних сил стихії, які призводять до значних руйнувань і втрат на об’єктах енергетики, промисловості і сільського господарства. Ураганний вітер з швидкістю понад 32 м/с призводить до руйнувань та пошкоджень легких споруд житлових, громадських і промислових будівель, опор ЛЕП і зв’язку, виникнення пилових і снігових завірюх та затоплення місцевості. Руйнівна сила ураганного вітру залежить від швидкості і щільності рухомого атмосферного повітря. В існуючих БНіП по проектуванню і розрахунку конструкції будівель та споруд встановлено максимальне вітрове навантаження, що дорівнює 0,85 кПа, яке відповідає швидкості ураганного вітру біля 37 м/с. Досвід ліквідації наслідків ураганів та штормів, а також дані Гідрометеоцентру, показує, що швидкість вітру при ураганах може досягати 100 і більше м/с. При таких швидкостях вітру динамічне навантаження може перевищувати 20 – 30 кПа. і може спричинити руйнування слабких конструкцій, знесення легких будівель, враження та загибель людей.

При оцінці міцності і вибору способів укріплення конструкцій будівель і споруд розрахункове навантаження від дії урагану може бути визначене, як сума тиску рухомого повітря (Рр) на перешкоду і швидкісного напору вітру(Ршв) за формулою:

Р=Рршв (5.1)

Тиск рухомого потоку повітря на перешкоду можна визначити за формулою Ейлера:

Рр= ,кг/м2 (5.2)

Швидкісний напір вітру на плоску перешкоду різної форми визначають по залежності;

,кг/м2 (5.3)

де, - щільність повітря (1,22 – 1,3);

V - швидкість вітру (рухомого повітря), м/с;

Сх - коефіцієнт лобового опору (див. БНіП ІІ.11-87) (Додаток, Таблиця Д7);

g – прискорення сили тяжіння (g=9.81 м/с2);

Для визначення ступеню руйнування будівель та споруд за існуючими таблицями необхідно перевести тиск розрахункового навантаження від дії урагану з кг/м2 у кПа.

Ступінь руйнувань ОГД і їх характеристика визначаються із табл.Д1. Результати розрахунків зведені в таблицю.