O autorovi

 

 

Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000 spolu s Jaroslavem Kolářem vytvořil povídku a scénář V zemi lovců mamutů pro zamýšlený film a počítačovou hru s tématikou legendárních lovců mamutů (pro společnost Pterodon, která se proslavila počítačovou Vietkong, na které rovněž spolupracoval).

 

Svého času se hodně angažoval v ochraně přírody. Zajímal se především o plazy a obojživelníky, proto některé z jeho scénářů obsahují toto téma.

Ani novinářská profese mu nezůstala utajena.

 

V dalším období svého života se profesně věnoval paleontologii a v černouhelných dolech nebo v pozůstatcích dávného pravěkého moře hledal zkameněliny, schránky mořských měkkýšů, či žraločí zuby.

 

Jako výtvarník se zabýval sci-fi, fantasy, ilustracemi westernů Zane Grey a Jacka Londona (vstupní ilustrace knih určené pro USA).

 

Nejznámější je však jeho práce paleoetnologická. Libor Balák je špičkovým odborníkem na rekonstrukce dávné minulosti a neúnavným propagátorem nových poznatků o životě našich předků.

 

Při Akademii věd založil internetové muzeum pravěku - Antropark a jeho novátorské práce najdete v muzeích a publikacích po celém světě.

 

Kniha Impérium pravěku vznikla v roce 2005. Autor čerpal ze zkušeností, které získal při spolupráci na televizních pořadech a ze zkušeností z výstav propagujících pravěk, kde zjišťoval, co zajímá veřejnost a jak lidé reagují na nové podněty a objevy (jeho obrazy významně obohatily také výstavu Lovci mamutů v Národním muzeu). Kniha byla psána intuitivně a byla vytvářena jako volná vize na téma epochy legendárního zlatého věku lidstva Gravettienu - doby epochy legendárních lovců mamutů. Stavěla na některých atypických poznatcích archeologie, z nichž mnohé mezi tím přerostly do obecně vnímaných forem. Předběhla dobu jako sonda do dávných časů a do nového rozměru imaginace a otevřela zcela nové vnímání minulosti naší země. Takovéto literární práce předvádějí tak široký pohled do života dávných lidí, že není možné, aby se vystačilo jen s dobře dokladovatelnými poznatky. Velká část práce je proto vždy dílem intuice a osobního vkladu autora. Autor sám chápe svou knihu jako příběh inspirovaný některými odbornými poznatky. Proto takovou práci nelze zaměňovat s cestopisnou reportáží. Do pravěku, ať chceme nebo nechceme, nemůžeme cestovat jinak, než jenom a pouze na křídlech fantazie.