Kultury středního paleolitu

Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší kulturou byl moustérien (220 - 90 tisíc let). Na Předním východě tutéž kulturu sdíleli i první moderní lidé. Další kulturou byl taubachien (130-80 tisíc let), byl vázán na minerální prameny. A třetí středoevropskou kulturou středního paleolitu byl micoquien (,,mikokien"), který existoval až do doby přechodných kultur (40 tisíc let).

 

Tepelné zpracování materiálů

 

Další německé naleziště Königsaue (58 000 let) přineslo nejedno překvapení. Dva předměty nalezené archeology byly vyrobeny z jakési umělé hmoty, získané specifickým zahříváním březové šťávy. Jeden artefakt sloužil jako někdejší spojka držadla a kamenného pracovního nástroje a druhý vypadá jako malé držadélko pro mikrolitický kamenný nástroj.

 

Konstrukce zbraní - střely pro vrhač

Svět někdejších lidí zvaných neandrtálci se nám tak představuje v duchu složitých a pracných technologií. Toto přes 58 tisíc let staré naleziště v Německu při břehu jedné řeky na otevřeném prostranství však přineslo i další překvapení.

 

 

Některé kamenné hroty se dají dodnes snadno použít pro menší střely pro pákový vrhač. Pro potřeby Antroparku byly vyrobeny repliky kamenných hrotů (šířka ratiště je dána výškou kamenného hrotu).