STARÁ MORAVA

Moravský velmož

Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých diváků úsměv na tvářích. Bez vousů a na Staré Moravě? Rozhodně ne! Víte jak to bylo strašně dávno? Tehdy se lidé ještě určitě neholili. To ovšem může říct jen ten, kdo zapomněl, že téměř tisíc let před tím zdobily mince portréty římských císařů. Určitě si vzpomenete na Asterixe a Obelixe, kteří onomu podezřelému Římanovi veleli, aby se otočil z profilu a porovnávali jej s obrázkem na minci. Ano, Julek se opravdu holil. Dokonce z doby bronzové známe břitvy. A označení břitva je zcela na místě. Na některých expertíza dokonce zjistila zbytky vousů. V archeologickém materiálu na Moravě z velkomoravských horizontů byste našli také klíče, hřebínky i zavírací břitvy. Rovněž na zlomku dochované omítky jednoho kostela je holená lidská tvář.

 

Pověstné jsou staromoravské šperky. Gombíky a náušnice jsou precizní řemeslnou a výtvarnou chloubou umu někdejších výrobců. Duté gombíky se sletovaly z polokoulí a vše se pak vyzdobilo granulací. Potom se nejprve pomocí lepidla a později ve výhni plamene kovové kuličky přitavily ke kovovému podkladu. Náušnice mohly být i řetízkové jako na obrázku. Tyto výrobky dovedli někdejší řemeslníci ještě pokovit vzácnými kovy. K dalším typickým šperkům patřily prstýnky, nákončí a kování k opaskům, které nosili jak u muži, tak i ženy a děti. Samozřejmě jen ti bohatí. V hrobech bohatých najdeme i meče a ostruhy a někdy dokonce i drobné dětské ostruhy. Když se zaměříme na výzdobu nejrůznějších gombíků, najdeme i arkadiální motivy. Kovotepce inspirovaly arkády - zdobené oblouky se sloupy ve zděných stavbách. V takovém prostředí si můžeme představit, že se pohybovala i tato dáma. A nechybí ani paláce. Jeden takový byl ve Starém Městě, na zemi nebyla žádná udusaná hlína, ale podklad tvořila pořádná, maltová podlaha. Známe i řadu zlomků z barevně zdobených stěn zděných staveb a svrchní řada křidlic z hřebene nesla krásné a nápaditédesignové zpracování. Díváme-li se na krásné a složité zdobné vzory, které provází umělecké předměty ze Staré Moravy, snadno dojdeme k závěru, že alespoň ta majetnější část obyvatel měla svůj svět obklopený často velmi precizními výrobky se zdobnými a nápaditými vzory, které nám dnes připomínají velmi romantickou pohádku.

 

Výlet v čase - Pohansko u Břeclavi (poslední čtvrtina 9. stol)

Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum v Břeclavi - expozice zámeček Pohansko.

Letíme necelých 400 metrů nad zemí, abychom si z výšky mohli prohlédnout velkomoravské hradiště na Pohansku. Před hradbami hlídá proti nájezdům moravské obyvatele meandrující voda, za mohutnými a vysokými hradbami jsou nejenom lidé a domy, ale i ohrady pro koně. Ti ponesou válečníky v plné zbroji, bude-li to nutné. Ale jsou tu také zahrádky, sady s ovocnými stromy a nejrůznější domácí zvířata. Jak archeologický výzkum, tak geofyzika zde nalezly obydlí koncipované do geometrických malých ,,dvorců". Jeden z dvorců, ten úplně nahoře uprostřed, byl hlavní a měl vlastní opevnění, zatímco malé domečky vně hradby (dole vlevo) nebyly nijak chráněny.

 

Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum v Břeclavi - expozice zámeček Pohansko.

Opevněný knížecí dvorec měl vedle patrových dřevených budov, menších obydlí a dalších užitkových staveb i zděný kostel. Vedle kostela se nacházel hřbitov, který pokračoval i za hradbou dvorce. (Pro tuto obrazovou rekonstrukci se nejdříve stavěl malý trojrozměrný model).

 

Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum v Břeclavi - expozice zámeček Pohansko.

Nyní jsme ve dvorci, kde sledujeme pohřeb u kostela. Dřevěné rakve mívaly kování, které drželo prkna pohromadě, ale jindy mohlo být navíc i zdobící a symbolické. Někdy jsou pohřbení vybaveni atributy svého postavení a mají sebou na cestu na onen svět i své drahé šperky či zbraně. Z jiných lokalit jako ze Starého města zase známe hroby prokletých, které obsahují těla zatížená kameny nebo s useknutými chodidly a hlavou. Takové hroby naznačují protivampírská opatření a dávají nám blíže nahlédnout do mytologie starých Moravanů, kde se mísily pohanské zvyklosti s učením Kristovým.

 

Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum v Břeclavi - expozice zámeček Pohansko.

Popsaný život Metoděje nám připomene, že ještě v této době bylo zcela normální otroctví. Územní expanze, spojená s budováním Velkomoravské říše za panování moravského krále Svatopluka, byla skvělou příležitostí, jak si takové otroky zajistit. Na Pohansku jsou častá obydlí, která byla využívána jako textilní výrobny. Kůly po stavech stojících vedle sebe ukazují na solidní produkci. Otrokyně tkají látky, zatímco stará žena sedící u dveří držíc klíč v ruce, je hlídá. (Deset let stará rekonstrukce ještě neřešila problém osvětlení, které je pro tkaní důležité.)

 

Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum v Břeclavi - expozice zámeček Pohansko.

A jsme venku z areálu, nalevo je ještě vidět část mostu přes řeku a cestu vedoucí k bráně. Taková brána byla skutečně svého času vykopána. Vidíme přijíždět zásobovací vůz a nějakého šlechtice, jak se projíždí na svém koni. Takový typický obrázek ze života. A nejen tyto, ale i další obrazové rekonstrukce z dávného Pohanska můžete zhlédnout v expozici na zámku u Břeclavi díky velmi ochotným poradcům z řad archeologů Jiřímu Macháčkovi a Janě Vignatiové z Archeologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Josefu Ungerovi z Katedry antropologie Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity V Brně a Luďku Galuškovi z Archeologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

 

Na snímku odrývají archeologové z mezinárodního pracovního týmu Dr. Jiřího Macháčka část původního opevnění na Pohansku. Zachovala se i část kamenného vnějšího zdiva hradby. Fascinovalo mne, jak bylo perfektní a řemeslně zvládnuté. Vše sestaveno s velikou pečlivostí a přitom se jednalo o tak ohromnou stavbu. Však až pojedete nebo půjdete po silnici k zámečku, vězte, že silnice, kterou máte pod sebou, není nic jiného, než skutečný někdejší val starobylé hradby.

 

Souboj letadel z Druhé světové války nás zavádí do doby, která je nám otevřena nejen díky písemným záznamům, technickým plánům, fotografiím, filmům a uchovávaným artefaktům, pomníkům, ale také díky žijícím pamětníkům. Doslova můžeme cítit miliony výrazných a unikátních dramatických příběhů jednotlivých lidí a desítky klíčových příběhů jednotlivých etnik a kultur. Když vidíme tento obraz souboje lidí pomocí technologie, uvědomíme si, že možná není v principu o nic odlišnější, než válečné výjevy mezolitických výjevů východošpanělského skalního umění. Jen se děj obrazu odehrává v jiné technické a společensko-politické rovině. Ze zahnědlých černobílých fotografií, technické dokumentace a záznamů vzniká barevná obrazová rekonstrukce konkrétní události. A to ze stejného důvodu jako v případě dávných starobylých kultur. Aby nezapadly v zapomenutí a abychom mohli poznat fascinující příběh našich předků a dokázali pochopit vlastní kulturu.


Materiály pro maturitu z dějin výtvarného umění

Maturitní otázky - umění paleolitu Evropy, pravěké umění