Реле струму

Реле струму - це електричні апарати захисту від недопус­тимих значень струмів в електричних колах. Суттєвою від­міною їх від розглянутих вище електричних апаратів захис­ту є те, що вони спрацьовують майже миттєво при досягнен­ні струмом деякого критичного значення - струму спрацю­вання реле.

Найчастіше такі реле виконують функцію реле максима­льного струму, але можуть виконувати і функцію реле міні­мального струму. Ці реле бувають як постійного, так і змін­ного струму.

 

 

 

Реле струму (змінного) серії ЭТ (рис. 3.10) складається з ярма 1, яке виготовляється шихтованим з електротехнічної сталі. Обмотка 2 складається з двох котушок, які можуть бути з'єднані між собою як послідовно, так і паралельно, але до того споживача або ділянки кола, які вони мають захищати від не­допустимих збільшень значень струму, обмотки підключають­ся послідовно. Якір 3 виготовляється Z-подібної форми з тон­кого листа електротехнічної сталі і має можливість обертатися навколо осі в зазорі між полюсами ярма. Зі зміною сили стру­му, що проходить через обмотку 2, змінюється і величина обер­тового моменту, який діє на якір 3. Якір обертається навколо осі, а разом з ним обертаються і рухомі контакти 6. При досяг­ненні струмом деякого критичного значення - струму спра­цювання реле, рухомі контакти замикаються з нерухомими контактами 7, і на виході реле з'являється сигнал Uвих .

Пружина 4 забезпечує рух якоря та рухомих контактів у зворотному напрямку при зменшенні або відсутності стру­му в обмотці.

Конструкція реле струму дозволяє регулювати значення струму спрацювання. Ступеневе регулювання досягається внаслідок послідовного або паралельного з'єднання обмо­ток 2. При паралельному з'єднанні струм удвічі більший, ніж при послідовному. Плавне регулювання досягається з допомогою важеля 5, завдяки обертанню якого змінюється величина початкового натягу пружини 4. Використовуючи ці два способи регулювання, можна плавно змінювати зна­чення струму спрацювання в діапазоні 1 4.

В електричних схемах електропривода робочих машин знайшли також використання реле струму нової серії РТ-40 (рис. 3.11). Складові частини та принцип дії реле цієї серії аналогічні до реле серії ЭТ. Але завдяки Г-подібній формі якоря 2, використанню більш досконалих матеріалів та нові­тніх технологій вони мають кращі характеристики, менші габарити і масу.

Умовні графічні позначення на електричних схемах основ­них елементів реле струму показані в п. 31, 32, 46 додатку А.