Рубильники

Рубильники - комутаційні електричні апарати, що призна­чені для нечастих (до шести вмикань/вимикань за годину) силових і допоміжних електричних кіл змінного струму на­пругою до 660 В і частотою 50 Гц та кіл постійного струму напругою до 440 В.

Рубильники класифікують на такі групи:

1. одно-, дво- і триполюсні;

2. з центральною рукояткою, з боковою рукояткою та з бо­ковим важільним приводом;

3. відкриті та захищені;

4. з переднім та заднім підключенням провідників.

 

Рис. 3.15. Двополюсний рубильник із центральною рукояткою: 1 - нерухомі контакти; 2 - рухомі контакти; 3 — рукоятка; 4 — основа

 

Відкритий двополюсний рубиль­ник із центральною рукояткою представлений на рис. 3.15. Рухомі контакти - ножі 2 жорстко скріпле­ні з рукояткою 3, виготовленою з ізо­ляційного матеріалу, і шарнірно за­кріплюються на стійках, які, у свою чергу, закріплюються на ізоляцій­ній основі 4. Нерухомі контакти 1

виготовляються з двох стрічок провідникового матеріалу, які з допомогою кільцевих пружин забезпечують надійний електрич­ний контакт з рухомими контактами. Оскільки в таких руби­льниках відсутній пристрій дугогасіння, то вони використову­ються для комутації електричних кіл без навантаження, або ж при незначних величинах сили струму. Надійність гасіння електричної дуги забезпечується шляхом швидкого розмикан­ня контактів та створенням великого повітряного зазору між рухомими та нерухомими контактами в розімкненому стані.

 

 

У триполюсному рубильнику з боковою рукояткою (рис. 3.16) є пристрій дугогасіння у вигляді дугогасильних решіток 5, які охоплюють зони горіння дуги при розмиканні нерухомих 1 та рухомих 4 контактів. Тому такі рубильники дозволяють надійно виконувати комутацію електричних кіл під навантаженням.

Основними параметрами, що обумовлюють вибір рубиль­ника, є: номінальна напруга, номінальний струм, кількість полюсів, конструктивне та кліматичне виконання.

В електроприводах робочих механізмів використовуються рубильники на номінальні струми до 630 А типів Р, РБ, PC. Але слід зазначити, що в сучасних зразках електроприводів робочих машин ці комутаційні апарати використовуються рі­дко. Їх функції все частіше виконуються автоматичними ви­микачами, конструкцію яких буде розглянуто нижче.

Умовні графічні позначення на електричних схемах ру­бильників показані в п. 31, 37, 38, 39 додатку А.