Комбіновані електричні апарати

Комбіновані електричні апарати виконують кілька функ­цій, наприклад, комутації та захисту, пускорегулювання та захисту та ін.

До таких електричних апаратів можна віднести: автома­тичні вимикачі, магнітні пускачі та ін.

 

3.4.1. Автоматичні вимикачі (автомати)

Автоматичні вимикачі - це комбіновані електричні апара­ти з ручним приводом, які можуть виконувати всі або кіль­ка із зазначених функцій:

- нечасті (для більшості типів до 6 за годину, а для окре­мих - до 30 за годину) вмикання та вимикання силових ідопоміжних електричних кіл змінного струму з напругою до 660 В та постійного струму з напругою до 220 В;

- захист від тривалих перевантажень по струму;

- захист від струмів короткого замикання;

- захист від недопустимого зниження напруги в мережі

- живлення.

Взагалі автоматичні вимикачі складаються з чотирьох головних складових частин: контактів, пристрою дугогасін­ня, приводу та розчіплювача.

Перші три головні складові частини автоматичних вими­качів за призначенням та конструктивним виконанням нічим принципово не відрізняються від аналогічних частин раніше розглянутих електричних апаратів.

Розчіплювач - це складова частина автоматичного вими­кача, яка виконує функцію захисту за одним чи кількома параметрами. У сучасних зразках автоматичних вимикачів використовуються розчіплювачі таких виконань:

Т - тепло­вий, М - електромагнітний, П - напівпровідниковий, К - комбінований.

Рухомі контакти 2 автоматичного вимикача серії АП-50 (рис. 3.20) замикаються з нерухомими контактами 1 з допо­могою кнопки 3 «Увімкнено». Система підпружинених ва­желів привода забезпечує надійне притискання і тривале утримання контактів в замкненому положенні та проходжен­ня по них струму в нормальних режимах роботи, коли струм не перевищує деякого критичного значення - струму спра­цювання розчіплювачів.

Для робочого вимкнення потрібно натиснути на кнопку «Вимкнено».

Електромагнітні розчіплювачі 5 складаються з обмоток 7 та підпружинених осердь 6. Зі збільшенням сили стру­му, який проходить по обмотці, збільшується і величина втягування осердя.

 

При досягненні струмом значення спра­цювання осердя натискає на важіль (на рис. 3.20 не пока­зано) і відбувається миттєве відключення автоматичного вимикача. Так відбувається захист від струмів коротко­го замикання.

Деякі типи автоматичних вимикачів серії АП-50 мають та­кож і теплові розчіплювачі (розташовані знизу, на рис. 3.20 не видно). Вони являють собою теплові реле, схема вмикання яких є аналогічною до наведеної на рис. 3.9.

Ці розчіплювачі захи­щають від тривалих перевантажень по струму. При спрацю­ванні цього виду розчіплювана біметалева пластина натискає на важіль і автоматичний вимикач відключається. Для повтор­ного вмикання автоматичного вимикача після спрацювання такого розчіплювана потрібно витримати час для охолодження біметалевої пластини, спочатку натиснути на кнопку «Вимк­нути», а лише потім — на кнопку «Ввімкнути».

В електроприводах робочих механізмів широко викорис­товують автомати серій АП50, А3100, АК63, АЕ-1000, АЕ-2000, А3700, ВА51 та інші на номінальні струми вимикачів від 50 до 630 А та номінальні струми розчіплювачів від 0,6 до 630 А. Конструкція більшості з цих автоматів передбачає регулю­вання струму спрацювання розчіплювачів.

Автоматичні вимикачі вибирають за такими параметра­ми: номінальна напруга, номінальний струм розчіплювачів, кількість полюсів.

На електричних схемах автоматичні вимикачі зображу­ють графічними умовними позначенням, як показано в п. 42 додатку А.