Вибір електродвигуна за потужністю

Завдання вибору електродвигуна за потужністю є дуже важ­ливим, оскільки від правильності вибору за цим параметром значною мірою залежать надійність роботи всього електропри­воду і його енергетичні показники в процесі експлуатації.

Вибір електродвигуна із завищеною потужністю спри­чинює неповне використання технічних можливостей дви­гуна. У такому разі ККД двигуна знижується. У машинах змінного струму знижується також коефіцієнт потужності. Враховуючи те, що двигуни більшої потужності мають біль­ші масогабаритні параметри і коштують дорожче, викорис­тання електродвигунів із завищеною потужністю є еконо­мічно недоцільним.

Вибір двигуна із заниженою потужністю призводить до його перевантаження, яке проявляється в недопустимих збі­льшеннях струму в його обмотках, втраті потужності; на­слідком цього є зростання температури складових частин двигуна (у першу чергу, ізоляції обмоток) вище допустимих значень. Останнє спричинює зниження електричної міц­ності ізоляції та електричні пробої. Тому одним із головних критеріїв вибору електродвигуна за потужністю є темпера­тура його обмоток.

Завдання вибору електродвигуна ускладнюється ще й тим, що як величина, так і характер його навантаження в процесі роботи в складі електроприводу, як правило, не є постійними. Дуже часто в процесі експлуатації двигун може працювати в різних режимах роботи, тому тут завдання полягає в тому, щоб вибрати найбільш характерний і найважчий із цих режимів.

Одним із найважливіших питань при вирішенні цього за­вдання є розрахунок потрібної потужності електродвигуна.

Для електропривода зі змінним навантаженням для цього будують діаграми навантаження - графічне зображення змі­ни одного з трьох параметрів: струму, моменту або потужності в часі протягом циклу роботи електропривода. На основі діа­грам навантаження визначаються характер і величина втрат і, головне, температурний режим обмотки електродвигуна.

За отриманими значеннями потрібної потужності, з ура­хуванням усіх розглянутих факторів, вибирається такий електродвигун, температура ізоляції обмоток якого не пере­вищує допустимих значень. Ця умова є головною і обов'яз­ковою для забезпечення надійної роботи електродвигуна і всього електропривода.