Гальмування на вибіг

Для пояснення цього способу гальмування звернемось до рис. 5.2. На початку гальмування вимикають комутацій­ний апарат S. Припинення подачі напруги на обмотки статора двигуна М зумовлює зникнення електромагніт­ного обертового моменту. Гальмування електропривода від­бувається під дією моменту опору, спричиненого всіма ру­хомими частинами електропривода та виконавчого органа робочої машини.

Перевага способу: гальмування на вибіг є найпрості­шим за виконанням і потребує мінімуму необхідних елек­тричних апаратів для реалізації. Він широко використо­вується в тих електроприводах, де немає обмежень на час гальмування.

Недолік способу: час гальмування залежить як від почат­кової швидкості, за якої починається гальмування, так і від величини моменту опору, отже керувати процесом гальму­вання при даному способі неможливо.

Розглянемо цей режим гальмування на прикладі асинхрон­ного двигуна з короткозамкненим ротором (рис. 5.5).

 

 

Після розімкнення силових контактів КМ:1 магнітного пускача припиняється подача трифазної напруги на обмот­ки статора. Одночасно з цим замикаються контакти KM:2 магнітного пускача, і дві фазні обмотки статора підключа­ються до джерела постійного струму U . Ротор двигуна під дією інерційних сил продовжує обертатись у постійному ма­гнітному полі. Електрична машина переходить у режим ге­нератора, і на її ротор починає діяти електромагнітний мо­мент, який у даному разі виконує роль гальмівного моменту. Величина гальмівного моменту пропорційно залежить від величини струму Іг, який, у свою чергу, залежить від величи­ни опору змінного резистора R.

Таким чином, розглянута схема дозволяє, змінюючи ве­личину опору R, змінювати величину гальмівного моменту і тим самим змінювати час гальмування.

Перевагою цього способу гальмування є можливість плав­но змінювати час гальмування незалежно від початкової швидкості і величини навантаження двигуна. До недоліків можна віднести:

- необхідність мати два джерела живлення;

- більшу складність, обумовлену необхідністю застосування допоміжних комутаційних електричних апаратів, налаго­дження схеми та певного регулювання її параметрів.