Регулювання швидкості електропривода з двигуном постійного струму

Це питання розглянемо на прикладі двигуна постійного стру­му з незалежним збудженням (рис. 5.11), частота обертан­ня якоря п (об/хв) якого визначається за формулою:

n = (5.5)

де - напруга джерела живлення, до якого підключене коло обмотки якоря, В;

— струм, що протікає в колі обмотки яко­ря, А;

- опір обмотки якоря, Ом;

- додатний опір, що вводиться в коло обмотки якоря, Ом;

— конструктивна стала машини;

Ф - магнітний потік, Вб.

 

Згідно з виразом (5.5), швидкість двигуна постійного стру­му можна регулювати за допомогою трьох параметрів:

1. напруги джерела живлення , до якого підключене коло обмотки якоря. Згідно з виразом (5.5) зміна зумовлює прямо пропорційну зміну частоти обертання якоря п (рис. 5.12 а). Цей спосіб регулювання може забезпечити плавне регулювання швидкості в діапазоні від нуля до номіналь­ного значення і вище;

2. додатногб опору , що вводиться в коло обмотки якоря. Збільшення величини додатного опору зменшує жорсткість механічної характеристики (рис. 5.12 б) і зумовлює зни­ження швидкості обертання якоря. Цей параметр, за умо­ви плавної зміни, дозволяє також плавно регулювати швид­кість від нуля до номінального значення;

3. магнітного потоку Ф. На практиці магнітний потік най­частіше змінюють, регулюючи величину струму обмот­ки збудження Із за допомогою додатного опору Rp в колі обмотки збудження.

Оскільки при номінальному значенні магнітного потоку магнітна система машини знаходиться в насиченому стані, збільшувати магнітний потік вище номінального значення неефективно. Тому на практиці використовують регулювання швидкості з допомогою ма­гнітного потоку лише в сторону його зменшення і цим, згідно з виразом (5.5), досягають збільшення швидкості від номінального значення і вище. Штучні механічні ха­рактеристики двигуна, отримані при Ф < Флоп показані на рис. 5.12 в.

 

Аналізуючи сказане, можна дійти висновку, що електро­двигуни постійного струму є найкращим видом електро­двигунів щодо можливості регулювання швидкості. Вони забезпечують три простих у реалізації, ефективних і деше­вих способи плавного регулювання швидкості в діапазоні від нуля до номінального значення і вище.