Насоса з використанням електродного реле рівня рідини

Джерелом живлення для силової частини схеми є мережа постійного струму напругою 110 В, а для схеми керування - однофазна мережа змінного синусоїдального струму напру­гою 220 В (рис. 6.11).

Силовим споживачем електричної енергії в цій схемі є двигун постійного струму з паралельним збудженням М, який приводить у рух насос (табл. 6.2).

 

Таблиця 6.2. Перелік і призначення електричних апаратів, що забезпечують керування роботою насоса

Позначення Найменування Призначення
K контактор   комутація силових кіл і кіл керування  
  QF1, QF2   автоматичні вимикачі   вмикання/вимикання схеми в нормальному режимі та захист від струмів к.з. і тривалих перевантажень  
  SL електродний датчик рівня рідини   контроль рівня рідини в резервуарі
Т трансформатор пониження напруги з 220 В до 12 В

 

 

Робота схеми на час запуску. Схема забезпечує лише автоматичне керування роботою насоса.

Спочатку з допомогою автоматичного вимикача QF2 під­ключають схему керування до однофазної мережі змінного струму напругою 220 В. Потім з допомогою автоматичного вимикача QF1 підключають силову частину схеми до мере­жі постійного струму з напругою 110 В.

Якщо рівень рідини в резервуарі має значення hmin<h<hmax, то контактор К знаходиться у відключеному положенні, а його головний контакт К:1 замкнений. Відбувається пря­мий пуск двигуна М.

Робота в сталому режимі. Робота двигуна М у сталому режимі забезпечує поповнення рідини в резервуарі з допо­могою насоса.

Робота при робочому відключенні. Коли рівень рідини досягає значення h = hmax , замикається контакт SL:2 електродного реле рівня рідини (позиція 2 на рис. 6.9). При цьо­му спрацьовує контактор К. Розмикання його головного ко­нтакту К:1 зумовлює припинення подання напруги на дви­гун постійного струму М і його гальмування на вибіг. Насос припиняє постачання рідини в резервуар.

При цьому замикається також допоміжний контакт К:2 контактора, що забезпечує утримання контактора в увімкнено­му положенні до досягнення рівнем рідини значення h = h min.

Повторне вмикання електродвигуна відбувається авто­матично. В міру зменшення рідини в резервуарі в момент, коли рівень рідини досягне значення h = hmin, розмикається контакт SL:1 електродного реле рівня рідини (позиція 3 на рис. 6.9). При цьому контактор К вимикається, замикається його головний контакт К:1, що зумовлює подачу напруги на двигун постійного струму М і його роботу. Насос знову на­повнює рідиною резервуар.

Робота схеми при аварійному відключенні. У разі виник­нення короткого замикання або довготривалого переванта­ження в електричних колах керування спрацьовує електро­магнітний чи тепловий розщеплювач автоматичного вимика­ча QF2, і він вимикається. Аналогічно відбувається захист силових кіл при виникненні короткого замикання чи переван­таження, але з допомогою автоматичного вимикача QF1.

Автоматичні вимикачі QF1 та QF2 мають механічне блоку­вання: при вимиканні одного вимикається також другий.