НСТУМЕНТИ ДЛ Я РУБАННЯ

 

Р із альни й інструмент .С л ю с а р н е з . у б и л о — стальни й стер ж ень , виготовлений з і нс тру м ентально ї вуглецево ї аб о леговано ї стал і ( У 7 А , У 8 А , 7 Х Ф , 8 Х Ф ) . Зубил о м а є тр и частини : робочу , серед­ н ю т а ударн у ( рис . 58 , а). Робо т а частина 2 зубил а м а є вигля д стер жн я з клиновидно ю р із ально ю частино ю (лез ом ) 1 н а к і нц і , загостре но ю п і д певни м кутом . У дарн а частин а ( бойок ) 4 зву ж ен а догори , вер ш ин а ї ї заокругле на . З а середню частин у З зубил о три м а ю т ь п і д ча с рубан­ ня . К у т загостре нн я вибира ю т ь зале жн о в і д твердост і обробл ю ваног о м еталу . Рекомендован і кут и загостре нн я зубил а дл я рубанн я деяки х м атер і ал і в , град :

 

Тверді матеріали (тверда сталь, бронза, чавун)
М атеріали середньої твердості (сталь)
М 'які матеріали (латунь, мідь, титанові сплави)
Алюмінієві сплави . . 35

Зубил о виготовля ю т ь завдов ж к и 100, 125, 160 , 20 0 мм , ш ирин а робо­ чо ї частин и в і дпов і дн о дор і вн ю є 5 , 10, 1 6 і 2 0 мм . Робоч у частин у зубил а н а дов жин і 0 , 3 ... 0 , 5 загартову ю т ь і в і дпуска ю ть . П і сл я тер м і чно ї об­ робк и твердіст ь р із ально ї кромк и м а є бут и 53 ... 5 9 НИС е , а бойк а — 35 ... 4 5 НИС е .

Д л я випробуванн я зубил а н а м і цн і ст ь і ст і йк і ст ь ни м в і друбу ю т ь затис ну т у у ле щ ат а с м уг у з і стал і м арк и С т б завтов ш к и 3 м м і зав ш ир ­ ш к и 5 0 мм . П і сл я випробуванн я н а лез і зубил а н е повинн о бут и в м 'я ­ ти н , викри ш ени х м і сц ь і пом іт ни х сл і д і в затупле ння .

С тупі н ь загартува нн я зубил а можн а визначит и стари м напилком , яки м проводят ь п о загартова н і й частин і . Я к щ о пр и цьом у напило к н е з н і м а є стру ж к у і з загартова но ї частин и зубил а ( н а н і й зали ш а ю тьс я тільк и лед ь пом іт н і риски ) , загартува нн я вико­

нан о добре .

К р е й ц м е й с е л ь ( рис . 58 , б ) в ідр із ня ­ єтьс я в і д зубил а р із ально ю кромко ю . В і н при­ з начени й дл я вирубуванн я вузьки х канавок , ш понкови х паз і в то щ о . О дна к досит ь част о ни м користу ю тьс я дл я зрубува нн я поверхневог о ша­ р у з ш ироко ї плити : спочатк у крейцмейселе м прорубу ю т ь канавки , а виступи , щ о зали ш илися , зрубу ю т ь зубило м . К рейцмейсел і виготовля ю т ь з ти х са ми х м атер і ал і в , щ о й зубила . Значенн я кут і в загостре нн я і твердост і робочи х т а удар­ них, части н крейцмейсел я і зубил а м а ю т ь бут и однаков і .

Ри с. 58.. Інструменти для рубання :

а — зубило ; б — крейцмейсель ; в — канавкови й крейцмейсел ьЦ б в

 

 


 

Рис. 59 . За гостр ю вання зубила на загостр ю вальиому верстат і(о) та встановлення підручни­ ка(б, в):

1 — ш л і ф увальни й круг : 2 — пру ж и ­ на ; З — га йка-баранець ; 4 — екран - чик ; 5 — пас ; 6 — ш к і в ; 7 — вал ;8 — ма гнітн и й пуска ч (кнопка ) ; 9 — ван­ ночк а дл я охолодно ї р і дина ; 1 0 — регул ю вальни й болт ; / / — пересув ­ ний п і дручни к

 

Д л я вирубуванн я про­ ф і льни х канаво к — п ів - круглих , двогранни х та ін­ ш и х — застосову ю т ь спе­ ц і альн і крейцмейсел і , як і на зива ю тьс я к а н а в к о - в и м и ( рис . 58 , в); вон и в і др із ня ю тьс я в і д крейц - м ейсел я ли ш е ф ормо ю рі­ заль но ї кромки . К анавков і крейцмейсел і виготовля ю т ь з і стал і У 8 А завдов ж к и 80, 100, 120, 150, 200 , 30 0 і

35 0 мм , з рад і усо м заокруг ­ ленн я 1; 1,5; 2; 2 ,5 і 3 мм .

Загостр ю ванн я і нс тру м ент а н а верстат і вручну . Загостр і рванн я зуби л і крейцмейсел і в здійс н юю т ь н а загостр ю вальио м у верстат і ( рис . 59 , а). Д л я загостр ю ванн я зубил о ч и крейцмейсел ь наклада ю т ь н а пересувни й п і дручни к 1 1 і з легки м на тиско м пов і льн о пересува ю т ь п о вс і й ш ирин і ш л і ф увальног о круга , пер і одичн о поверта ю ч и інстру­ м ен т т о одни м т о і н ш и м боком . Н е сл і д сильн о на тискат и н а заточу­ вани й і нс тру м ент , б о ц е призводит ь д о перегр і ванн я р із ально ї кромки , в результат і чог о лез о втрача є первинн у твердість .

П ере д загостре ння м і нс тру м ент а п і дручни к встановл юю т ь якомог а бли ж ч е д о ш л і ф увальног о круг а ( рис . 59 , б ) . Зазо р м і ж п і дручнико м і загостр ю вальни м круго м м а є бут и н е б і ль ш 2 ... З мм , щ о б загостр ю ­ вани й і нс тру м ен т н е з м і г потрапит и м і ж круго м і п і дручнико м ( рис . 59 , в). Загостр ю ват и найкра щ е з охолод ж ування м водо ю , в як у додан о 5 % сод и аб о н а волого м у круз і . Н едотри м анн я ц і є ї у мо в и виклика є підви­ щ енн я на гріва ння , в і дпус к і з м ен ш енн я твердост і і нс тру м ента , а от ж е , і С ТІ ЙКОС Т І в робот і . Боко в і гра н і п і сл я загостре нн я м а ю т ь бут и плос­ кими , однаковими з а ш ирино ю і з однаковими кутами нахилу .

П ерев і рк а кут а загостре нн я і нс тру м ента . П і сл я загостр ю ванн я зу­ бил а ч и крейцмейсел я з р із альни х кромо к з н і м а ю т ь задирки . К у т за­ гостре нн я перев і ря ю т ь ш аблоно м — пластинками з кутовими вир із а м и 70, 60 , 4 5 і 35° ( рис . 60 , а, б ) .


 

 

 

 


Н айдосконал і ш и м є прилад , щ о да є з мо г у перев і рят и р із н і р із альн і і нс тру м ент и (зу била , крейцмейсел і , свердл а то щ о ) . П рила д ( рис . 61 , я) складаєтьс я з основног о диск а 1 0 75 м м з градуйова но ю ш кало ю в і д 1 0 д о 140°, диск а 2 , яки й обертаєтьс я н а гви н ті-осі З , стопорног о гви н т а 4 і установочно ї риск и 5. С пос і б вимі­ р ю ванн я кут а загостре нн я зубил а дл я ме­ талі в середньо ї твердост і (сталь ) подан о н а рис . 61 , б .

С л ю сарни й мо лото к — ц е і нс тру м ен т дл я ударни х роб іт . В і н м а є ударни к і рукоятку . М олотк и виготовля ю т ь дво х типів : з квадрат ­ ни м ( рис . 62 , а ) і кругли м ( рис . 62 , б ) бойками . О сновно ю характеристико ю мо лотк а є йог о м аса .

С л ю с а р н і м о л о т к и з к р у г л и м б о й к о м виготовля ю т ь ш ест и номер і в . Мо­


Рис. 60. Ш аблон{а) та перевірка ним кута заго­ стрення зубила (б)


лотк и ^ 1 м асо ю 20 0 г рекомендуєтьс я застосовуват и дл я інструмен­ таль ни х роб іт , а тако ж дл я розм і чанн я і випря м ляння ; мо лотк и № 2 (400 г) , № 3 (500 г) і № 4 (600 г) — дл я сл ю сарни х роб іт ; мо лотк и

№ 5 (800 г) і № 6 (100 0 г) застосову ю т ь р і дк о ( пр и ремонтни х робо­ тах) .

С л ю с а р н і м о л о т к и з к в а д р а т н и м б о й к о м виготовля ю т ь вось м и номер і в : № 1 (50 г) , № 2 (10 0 г), № 3 (200 г) —

Ф 70

 

 

Нас і чка

 

Товщино 3,5 Товщина 15

 

а

 

Рис . 61 . П рила д дл я перевірк и еле м ент ів р із альни х і нс тру м ент і в ;

а _ _ будова ; б — прийом вимірювання


 

Рис, 62 . Молотки з квадратним (а) і круглим (б) бойками; схеми розклинюван­ ня рукояток (в)

 

 

дл я сл ю сарно- і нс тру м ентальни х роб іт ; № 4 (400 г) , № 5 (500 г) і № 6 (60 0 г ) — дл я сл ю сарни х роб іт : рубання , зги нання , клепанн я т а і н . ;

№ 7 (80 0 г) і № 8 ( 1000 т ) застосову ю т ь р і дк о ( пр и виконанн і ремонт ­ ни х роб іт) . Д л я ва ж ки х роб і т застосову ю т ь мо лотк и м асо ю 4 .. . 1 6 кг , як і на зива ю тьс я кувалдами.

П ротиле жни й бойк у 1 к і нец ь мо лотк а на зиваєтьс я носком 3 . Н осо к м а є клинопод і бн у ф орму , заокругле н у н а к і нц і . Н оско м користу ю тьс я пр и випря м лянн і , розклинуванн і то щ о . Бойко м нанося т ь удар и п о зубил у аб о крейцмейсел ю . Робоч і частин и мо лотк а ( бойо к квадратно ї ч и клинопод і бно ї ф орми ) тер м і чн о обробля ю т ь д о твердост і 49 ... 56 НИС е . Ви готовля ю т ь мо лотк и з і стале й 5 0 і 40 Х т а і нс тру м ентальни х вуг­ лецеви х стале й м аро к У 7 т а У 8 . У середн і й частин і мо лотк а є отв і р

овально ї ф орм и дл я вставлянн я рукоятки .

Рукоя тк у 4 мо лотк а виготовля ю т ь з твердо ї деревин и ( кизил , горо­ бина , дуб , клен , граб , ясен , береза ) аб о і з синтетични х м атер і ал і в . Ру­ коятк а м а є овальни й перер із ; в і льни й ї ї к і нец ь у 1,5 раз а тов щ е к і нця , н а яком у насаджен о ударник .

К і нец ь 2 , н а яки й насаджу ю т ь ударник , розклин юю т ь дерев ' яни м клином , з м а щ ени м столярни м клеєм , аб о м еталеви м клином , н а яком у роблят ь нас і чк и ( йорж і) . Тов щ ин а клин і в у вузьк і й частині дор і вн ю є 0 , 8 .. . 1,5 мм , а в ш ирок і й — 2 , 5 ... 6 мм .

Я к щ о отв і р мо лотк а передбачено ли ш е з бокови м роз ш иренням , т о забива ю т ь оди н поздовжн і й клин ; як щ о роз ш иренн я передбачено вздов ж отвору , т о забива ю т ь дв а клин и (д ив . рис . 62 , в) як щ о розш и­ ренн я буд е в ус і боки , забива ю т ь тр и стальни х аб о тр и дерев ' яни х клини , розм і щ у ю ч и дв а паралельно , а треті й — перпендикулярн о д о них . П равильн о насаджени м вва ж аєтьс я мо лоток , у яког о в і с ь рукоят ­ к и утвор ю є з в і сс ю мо лотк а прями й кут .

К р і м звичай ни х стальни х мо лотк і в пр и потреб і , наприкла д пр и складанн і м а ш ин , застосову ю т ь та к зва н і « м ' як і » мо лотк и з і вставка м и з м і д і , ф і бри , свинц ю т а ал юм і н і єви х сплав і в ( рис . 63 , а). П р и ударах , як і нанося т ь « м ' яким » мо лотко м , поверхн я м атер і ал у заготовк и м ай ж е

 

$ 6

 

 

•ЯВ И


 

 

2

 


Ри с . 63 . М олотки:

а — з і вставками з м ' яког о металу ; б — дерев ' ­ яни й (киянка )