Західна Європа та Європейський союз.

Коротка довідка.

Площа:10, 8 млн. км2

Населення:726,344 млн. осіб

Середня густота населення:72 особи/км2

Кількість країн:43

Найбільша за площею країна:Росія, 17075400 км2

Найменша за площею країна:Ватикан, 0,44 км2

Країна з найбільшим населенням:Росія, 144,664 млн.ос.

Найвища точка:г. Монблан, 4807 м

Найдовша річка:Волга, 3530 км

Найбільше озеро:Ладозьке, 18100 км2

Найбільший острів:Великобританія, 218400 км2

Європа займає західну частину материка Євразія і є одним із найобжитіших та економічно найрозвинутіших регіонів світу. В Європі нараховується 43 держави. На площі 10,8 млн. км2 проживає 14% населення світу.

Європейська культура відіграла значну роль у розвитку світової цивілізації. Попри значні відмінності, населення Європи має єдиний своєрідний етнокультурний “код”, який визначає самосвідомість європейців. Величезний вплив на формування цього коду справила релігія. Головною конфесією Європи є християнство (у північних районах – протестанство, центральних і південних – католіцизм, східних – православ’я).

Аналіз європейського розвитку свідчить про тісний взаємозв’язок між процесами демократизації та економічного зростання: не може бути стабільної демократії в країнах з низьким рівнем економічного розвитку, і навпаки.

Європа була і залишається одним із провідних центрів світової економіки. ЇЇ сумарний ВВП становить майже 30% світового. Вона утримує лідерство у світовій торгівлі, за обсягами золотовалютних запасів та іноземних інвестицій.

Умовно сучасна Європа поділяється на 2 великих регіони:

Західний – країни з усталеною ринковою економікою, які розвиваються під впливом інтеграційних процесів;

Східний – постсоціалістичні країни, які перебувають на різних стадіях переходу до ринкової економіки і відчувають у своєму внутрішньому житті вплив дезінтеграційних процесів (розпад країн, національно-етнічні конфлікти тощо).

В економічно розвинутих країнах Європи постійно зменшується частка зайнятих у промисловості, становлячи в середньому 25% (у постсоціалістичних – 47%). У них значна питома вага зайнятих у сфері послуг (55%), де домінують галузі фінансової сфери, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення. В другій групі країн переважають традиційні галузі з високою питомою вагою інфраструктури – транспорту і зв’язку.

Європейські країни мають сприятливіші умови для інтеграційних процесів, ніж інші регіони світу. Зумовлено це:

· вигідним геополітичним положенням;

· багатими природними ресурсами;

· подібними рисами історичного розвитку багатьох країн у минулому, особливо в 20ст.;

· відносною одноманітністю населення за етнічним і соціальним складом, що зумовлює “європейську ментальність” населення регіону;

· активною господарською взаємодією країн регіону, де внутрірегіональні зв’язки в історичному аспекті завжди переважали над міжрегіональними.

Останніми десятиріччями в Європі чітко виділився “регіон” країн Європейського Союзу, який став своєрідним каталізатором загальноєвропейського інтеграційного процесу, а в перспективі – основою єдиного економічного простору.