рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Канд. економ. наук, професор Андросова Т.В

Канд. економ. наук, професор Андросова Т.В - раздел Образование, Рекомендовано Кафедрою Економічної Теорії, Протокол Засідан...

Рекомендовано кафедрою

економічної теорії,

протокол засідання

№ 8 від 14.12. 2009 р.

 

Схвалено науково-методичною

радою факультету менеджменту,

протокол засідання

№ 3 від 20. 12. 2009 р.

 

Рецензент:

Канд. економ. наук, професор Андросова Т.В.

 

Вступ

 

„Рекреаційні ресурси та рекреологія” за своєю суттю, генезисом, характером міждисциплінарних зв’язків це наука прикладна, націлена на осмислення досягнень багатьох суміжних дисциплін, формування інтегративних підходів та узагальнень, становлення адекватних уявлень про економіко-географічну дійсність.

В навчальному посібнику розкриваються теоритичні основи рекреології та регіоналістики, сутність основних понять науки, принципи і методи комплексної оцінки рекреаційного та економічного потенціалу території. Структура складається зі змістових модулів загального характеру.

Основу першого модуля становить аналіз економічної та соціальної специфіки всіх регіонів світу, здійснений за типовою географічною схемою, що охоплює склад, економіко-географічне положення, природні умови та ресурси, населення, макроекономічні параметри розвитку і роль регіонів у світовому господарстві, зовнішньоекономічні зв’язки та функціонування рекреаційно-туристської сфери.

Другий модуль містить інформацію про економічний розвиток, рекреаційні ресурси та умови України у розрізі суспільно-географічних районів. В ньому викладено сутність регіональної економіки України та її териториальні особливості; характеристику економіки Донецького, Придніпровського, Східного, Центрального, Поліського, Подільського, Карпатського, Причорноморського економічних районів. У контексті медико-екологічних проблем розглядається система курортно-оздоровчих закладів України та їх можливості у відтворенні сталого економічного розвитку регіонів. Представлено проблеми рекреаційного природокористування і перспективи розвитку рекреаційно-туристичного господарства України.

Навчально-методичне видання розкриває сутність сучасних теорій і концепцій розміщення рекреаційних ресурсів і регіональної економіки; закономірностей, принципів і чинників розміщення рекреаційних ресурсів та формування економіки регіонів. Адресоване студентам фаху „Менеджмент організації” та „Менеджмент ЗЕД”. Особлива увага приділена забезпеченню самостійної роботи. Тому містить таблиці, схеми та додатки з широким колом інформації, яка всебічно характеризує природні та економічні особливості регіонів світу та вітчизни.

 

Змістовий Модуль1. Наукові основи вивчення територіальної рекреаційної системи.

Лекція 1. Теоретичні засади розміщення рекреаційних ресурсів. Основні поняття рекреології.

1. Методологічні аспекти курсу „Рекреаційні ресурси та рекреологія”.

2. Основні поняття рекреології

3. Основні напрямки світової рекреації та її регіональні аспекти.

 

Методологічні аспекти курсу „Рекреаційні ресурси та рекреологія”.

Психологічний стан людини повноцінно можна відновити тільки на лоні природи. Ніщо так не заспокоює, як ніжне забарвлення трави і листя, приємне… Друга проблема, яка вирішується рекреаційною географією, збереження цілісності… По-третє, як і будь-яке використання території, рекреаційна діяльність людей також має свої позитивні і негативні…

Основні поняття рекреології

Рекреаційні ресурси— об'єкти і явища природного та антропогенного походження, що мають Сприятливі для рекреаційної діяльності якісні і кількісні… Рекреаційні ресурси є історично змінюваним поняттям, що обумовлюється… Рекреаційні умовипредставляють собою сукупність компонентів і властиво­стей природного середовища, які сприяють…

Поняття про рекреаційний комплекс.

Багатофункціональний рекреаційний комплекс можна умовно поділити на три групи : 1) лікувально - оздоровчий (санаторно - курортне лікування та…

Основні напрямки світової рекреації та її регіональні аспекти.

1.В останні роки в країнах світу відбувається розширення площ земель, що відводяться під рекреацію. При цьому особливого значення набуває туризм.… 2. Для багатьох країн туризм є важливою галуззю економіки, яка дає досить… 3. Існує п'ять основних напрямків туризму: 1) рекреаційний, або оздоровчий; 2) екскурсійний, або пізнавальний; 3)…

Регіональні аспекти світової рекреації.

На другому місці знаходяться країни Північної Америки. У США та Канаді національні парки приваблюють рекреантів своєю незайманою природою. У Канаді… У Південній Америці рекреація розвинена тільки на узбережжях, а у глибині… Швидко розвивається рекреація в Африці - перш за все у Кенії, Танзанії, Замбії, де є багато національних парків та…

Лекція 2. Соціально-економічні фактори формування рекреаційних потреб

1. Передумови винекнення та розвитку рекреології.

2. Фактори формування рекреаційних потреб

3. Основні функції рекреології.

Передумови винекнення та розвитку рекреології.

Психологічний стан людини повноцінно можна відновити тільки на лоні природи. Ніщо так не заспокоює, як ніжне забарвлення трави і листя, приємне… Друга проблема, яка вирішується рекреаційною географією, збереження цілісності… По-третє, як і будь-яке використання території, рекреаційна діяльність людей також має свої позитивні і негативні…

Фактори формування рекреаційних потреб

Для сучасного етапу суспільного розвитку характерне зростання ролі рекреації в процесі відновлення сил людини. Воно характеризує не тільки процес і… Таким чином, рекреація - це процес відновлення фізичних, духовних і… Зміни як в матеріально-технічній базі і організації виробництва, так і в соціальній сфері сучасного суспільства,…

Основні функції рекреології.

Медико-біологічна функція полягає в санаторно-курортному лікуванні й оздоровленні. Оздоровлення з допомогою туризму - один з шляхів вирішення… Соціально-культурна функція — це провідна функція рекреації. Культурні, або… Економічна функція рекреації полягає у відновленні робочої сили працівників.

Напрямки та основні завдання рекреаційних досліджень.

> теоретичний — виявлення закономірностей формування, динамі­ки, структури рекреаційних систем, їх територіальної диференці­ації й інтеграції;… > методичний — розробка системи методів дослідження рекреа­ційних систем;… > конструктивний — прогнозування спонтанних і цілеспрямованих змін у територіально-рекреаційних системах; розробка…

Базові вчення дисципліни, як структурні елементи в ієрархії наукових знань.

Вчення про економіко-географічне положення (ЕГП).

Економіко-географічне положення -сукупність просторових відносин між підприємствами, населеними пунктами, районами, окремими країнами, їх групами… Основи вчення про ЕГП були закладені російським вченим Миколою Баранським… У межах загальної категорії ЕГП поділяється на окремі складові:

Вчення про міжнародний географічний поділ праці(МГПП).

Міжнародний географічний поділ праці –форма суспільного територіального поділу праці, тобто поділу праці між країнами, спеціалізація їх виробництва… Ступінь залучення будь-якої держави до МГПП залежить насамперед від рівня… Вчення про територіальну організацію суспільства й господарства (ТОСГ).Цевчення узагальнює та інтегрує весь…

Наукові теорії географічного детермінізму, регіоналізму та економічного районування.

Теорія географічного детермінізму.Її сутність полягає в перебільшенні, а іноді й абсолютізації ролі географічного середовища у розвитку суспільства.… Найбільш впливовим географічний детермінізм був у 18-19ст., але й у першій… У Німеччині географічний детермінізм знайшов втілення у творах таких таких видатних вчених, як Карл Ріттер…

Методи дослідження дисципліни.

Теоретичні узагальнення в дослідженнях дисципліни «Рекреаційні ресурси та рекреологія» здійснюються на основі системного під­ходу. Серед… Дослідження суб'єкта рекреалогії — рекреанта — здійснюється на основі різних… Подальший розвиток науки, її диференціація і поглиблення завдань дослідження зумовлять появу нових методів та…

Лекція 4. Економічна та рекреаційна характеристика Європи. Європейський Союз.

1. Західна Європа та Європейський союз.

2. Північна Європа.

3. Південна Європа.

4. Східна ( Центральна) Європа.

5. Південно – Східна Європа.

 

Західна Європа та Європейський союз.

Площа:10, 8 млн. км2 Населення:726,344 млн. осіб Середня густота населення:72 особи/км2

Вропейський Союз – ЄС (European Union – EU).

Співробітництво утворили 6 країн: ФРН, Франція, Італія, Бельгія, Нідерланди та Люксембург. Пізніше (1973 р.) у ЄЕС були прийняті Велика Британія,… Європейський Союз є одним з основних економічних центрів сучасної світової… У лютому 1992 р. 12 країн ЄЕС уклали Маастрихський договір, який набув чинності 1 листопада 1993 р. За ним ЄЕС стало…

Загальні відомості про регіон Західна Європа.

1. Відносна компактність і межування між собою більшості країн. При цьому природні умови регіону не тільки не створюють перешкод для відносин між… 2. Приморське розташування більшості країн. Регіон омивається морями Атлантики… 3. Центральне положення щодо інших чотирьох регіонів Європи. Територією Західної Європи проходять зв’язки між…

Північна Європа.

Північна Європа має вигідне економіко-географічне положення, яке визначається такими рисами: · межування країн регіону із Західною та Східною Європою; · вихід до морів Атлантичного океану: Балтійського, Північного, Норвезького та двох морів Північного Льодовитого…

Південна Європа.

Середземноморська природа, вплив моря зумовили наявність у господарстві регіону, традиціях і культурі народів багатьох спільних рис. Південна Європа… Важливою особливістю економіко-географічного положення країн Південної Європи,… Всі країни (крім Ватикану) входять до ООН, ОЕСР, а найбільші – члени НАТО та ЄС. Мальта – член співдружності націй,…

Східна ( Центральна) Європа.

Економіко-географічне положення Східної Європи вирізняється такими особливостями: · межування на заході з високорозвинутими країнами, а на сході й південному… · проходження через регіон транс"європейських транспортних магістралей;

Південно – Східна Європа.

Регіон має досить вигідне економіко-географічне положення, зумовлене розташуванням на шляхах із Південно-Західної Азії до Центральної Європи.… На особливості політико-географічного положення району негативно впливають… Всі країни регіону мають перехідну економіку. Входять до ООН, Молдова є членом СНД.

Лекція №5. Особливості економічного та рекреаційного

розвитку Азії.(2 год.).

1. Економіко-географічна характеристика Азії. Основні соціально-економічні моделі розвитку азіатських країн.

2. Північна та Центральна Азія.

3. Південно-Західна Азія.

4. Південна Азія.

5. Південно-Східна Азія.

6. Східна Азія.

 

Економіко-географічна характеристика Азії. Основні соціально-економічні моделі розвитку азіатських країн.

Коротка довідка. Площа:44, 4 млн. км2 Населення:3669,763 млн. осіб

Північна та Центральна Азія.

Північна і Центральна Азія розташована на перехресті важливих торгівельних шляхів євразійського значення. Територія має вихід до трьох водних… Центральна Азія багата на природні, дешеві трудові ресурси. Вона є величезним… Природні умови.Здебільшого відносно сприятливі, але подекуди і несприятливі для життя населення. Більшість азіатської…

Південно-Західна Азія.

Країни регіону мають давню історію і такі особливості: · розташування на стику трьох частин світу: Азії, Європи й Африки, межування… · більша частина території регіону омивається морями: Середземним, Чорним, Червоним і Каспійським морем-озером, а…

Рекреація.

Основними центрами туризму є Малайзія (6,5 млн туристів щорічно), Сінгапур (5,8 млн), Таїланд (5,7 млн), а найпривабливішими туристичними містами –… Загалом туристичний бізнес у регіоні не отримав належного розвитку (Крім… 6. Східна Азія.Регіон утворюють 6 країн: Китай, КНДР, Монголія, Південна Корея, Тайвань, Японія. До особливостей…

Лекція №6. Північна Америка – головний центр світового господарства. Специфіка рекреаційної індустрії (1 год.).

1. Вигідність географічного положення регіону. Природно-ресурсний потенціал регіону та його вплив на господарство США і Канади.

2. Галузева структура промисловості. Роль регіону у світогосподарських зв’язках.

3. Рекреаційні ресурси та рівень розвитку туризму в США і Канаді.

 

Вигідність географічного положення регіону. Природно-ресурсний потенціал регіону та його вплив на господарство США і Канади.

Площа:24, 25 млн. км2 Населення:482,762 млн. осіб Середня густота населення:20 осіб/км2

Галузева структура промисловості. Роль регіону у світогосподарських зв’язках.

Як безсумнівний лідер континенту і визначний центр світового господарства, США мають у своєму розпорядженні всі існуючі на Землі материальні і… Концентрація виробництва в промисловості США відбувається в умовах сформованої… США є також одним з найбільших у світі виробників сільськогосподарської продукції (до 12% світового виробництва…

Рекреаційні ресурси та рівень розвитку туризму в США і Канаді.

Відповідно до природних умов і освоєнності території у регіоні виділяють 5 рекреаційних зон: - східна. Займає північний схід США і південь Канади, де іноземних туристів… - західна. Вирізняється незайманими природними ландшафтами, національними парками Канади і США, гірськими спортивними…

Лекція №7. Місце і роль регіону Латинська Америка в світовому економічному просторі (1 год.).

1. Відмінності економіко-географічного положення країн регіону Латинська Америка та їх соціально-економічні умови розвитку.

2. Різноманіття природно-ресурсного потенціалу.

3. Особливості економічного розвитку та загальна характеристика господарства.

4. Культурно-історичні умови та перспективи розвитку туристсько-рекреаційної сфери регіону.

 

Відмінності економіко-географічного положення країн регіону Латинська Америка та їх соціально-економічні умови розвитку.

Площа:17, 83 млн. км2 Населення:345,660 млн. осіб Середня густота населення:19 осіб/км2

Різноманіття природно-ресурсного потенціалу.

Східну частину регіону займають плоскогір’я (Гвіанське, Бразильське, плато Патагонії) та рівнини, в тому числі найбільша на земній кулі – Амазонська… Особливістю клімату є сезонна зміна повітряних мас і напрямків їх руху. Регіон… Головні особливості рельєфу і клімату зумовлюють своєрідність річкової мережі та забезпеченність водними…

Особливості економічного розвитку та загальна характеристика господарства.

Латинська Америка традиційно є одним із провідних сировинних регіонів світу. Наприкінці ХХ ст. вона контролювала 12 % світових обсягів експорту… Виняткова роль регіону і в постачанні сільськогосподарської сировини та… Латинська Америка є дуже привабливою для іноземних інвесторів. За обсягом інвестицій в розрахунку на душу населення…

Культурно-історичні умови та перспективи розвитку туристсько-рекреаційної сфери регіону.

Центром туризму є район Карибського моря, який щорічно відвідують до 20 млн осіб. Їх приваблюють клімат, завжди тепле море, чудові пляжі, мальовничі… До списку культурної спадщини ЮНЕСКО внесено 107 об’єктів. Незважаючи на деякі сприятливі передумови, туристична сфера в Латинській Америці розвинута недостатньо, що зумовлено…

Економіко-географічна характеристика Африки.

Коротка довідка. Площа:30, 32 млн. км2 Населення:796,212 млн. осіб

Північна Африка.

Державне будівництво у країнах Північної Африки має складну історію. Неодноразово впродовж тисячоліть вони були колонізовані: в античний час –… Північна Африка є колискою давньоєгипедської цивілізації, що зробила значний… Природні умови.Північна Африка омивається на півночі Середземним морем, на заході – Атлантичним океаном, на сході…

Західна Африка.

Межує вона з Північною та Центральною Африкою, омивається водами Атлантичного океану та його найбільшої затоки біля берегів Африки – Гвінейської. На… Територія Західної Африки була колонізована найраніше (ХV – ХVІ ст.).… Крім Малі, Буркина-Фасо і Нігеру, країни розташовані на узбережжі, а сам регіон більш наближений до Західної Європи та…

Центральна Африка.

Центральна Африка, займаючи центральне положення на материку, межує з усіма іншими африканськими регіонами. Країни регіону звільнилися від колоніальної залежності у 1950 – 1974 рр. Більшість країн Центральної Африки розташовані на узбережжі Атлантичного океану або мають вихід до нього, що сприяє їх…

Східна Африка.

Близькість до країн Південно-Західної та Південної Азії, до морських шляхів, що з”єднують Європу з Азією – важлива особливість… Останніми роками на ЕГП регіону впливають етнічні й політичні конфлікти у… Природні умови. Прироні умови регіону дуже різноманітні. У рельєфі Східної Африки переважають гори і плоскогір”я, тому…

Південна Африка.

Суходолом південноафриканські країни межують з Центральною та Східною Африкою. Регіон має вихід до Атлантичного океану на заході й до Індійського -… Держави регіону звільнилися від колоніальної залежності тільки наприкінці 60-х… Усі материкові країни регіону межують із найрозвинутішою країною Африки - ПАР, а деякі оточені її територією (Лесото,…

Природні умови.

Південна Африка розташована у межах Африканської платформи, є плоскогір'ям, зниженим у центрі й піднятим по краях до 1500-2000 м, яке стрімко… Клімат переважно тропічний, посушливий, на крайньому півдні субтропічний.… На узбережжі Атлантичного океану знаходиться пустеля Наміб, яка простягнулася вузькою смугою (від 50 до 130 км) майже…

Природні ресурси.

На сході материка значними є гідроенергоресурси, особливо у басейнах Лімпопо і Замбезі, освоєння яких тільки почалося. Агрокліматичні ресурси південної і південно-східної частин регіону сприятливі… Для охорони тваринного та рослинного світу створені заповідники і національні парки, серед яких найбільшими є…

Рекреація і туризм

Серед визначних культурно-історичних пам'яток - національні музеї історії, колекції археологічних, палеонтологічних та антропологічних експонатів у… До списку спадщини ЮНЕСКО занесено 14 об'єктів: ØБотсвана (1) - Тсоділо;

Лекція №9 „Рекреаційний потенціал та економічна характеристика регіону „Австралія та Океанія”(1 год.).

1. Характеристика складу субрегіонів та країн регіону.

2. Австралійський союз.

3. Океанія.

4. Рекреація і туризм регіону „Австралія та Океанія”.

Характеристика складу субрегіонів та країн регіону.

Коротка довідка. Площа:8, 52 млн. км2 Населення:30,8 млн. осіб

Австралійський союз.

За площею (7,7 млн. км2) Австралія посідає 6-те місце у світі, за кількістю жителів (18,7 млн. осіб) - у п'ятому десятку країн світу. Австралія є… Австралійський Союз - федеративна держава, що складається з 6 штатів:… Суттєвою особливістю економіко-географічного положення Австралії є ізольованість від інших материків, від яких її…

Океанія.

Традиційно Океанію поділяють на 3 історико-етнографічні області з урахуванням їх природних особливостей: 1. Меланезія (з давньогрецької «Чорноострів'я») займає західну частину… 2. Полінезія (з давньогрецької «Багатоострів'я») простягнулася від крайнього південного заходу до східних околиць…

Рекреація і туризм регіону „Австралія та Океанія”.

В Австралію щорічно приїжджають із туристичною метою 3,3 млн., у Нову Зеландію - 1,3 млн., у країни Океанії - майже 500 тис. іноземців. Регіон… В Австралійських Альпах розміщені гірськокліматичні курорти і добре обладнані… Припливу туристів до Австралії сприяють традиційні міжнародні ярмарки у Сіднеї, щорічний фестиваль мистецтв і гонки…

Змістовий модуль 2. Економіка регіонів України та особливості рекреаційного розвитку.

Лекція №10. Природно-ресурсний потенціал України та його економічна оцінка.

2. Класифікація природних ресурсів. 3. Економічна оцінка природних ресурсів. 4. Природно-ресурсний потенціал України.

Природні ресурси

Вичерпні ресурси: Невичерпні:

Поновлювані: Непоновлювані: Енергія сонячна,

рослинні, мінеральні ресурси: геотермальна, вітру,

ґрунтові, паливні (вугілля, нафта, морських припливів і

водні, торф, сланці), відливів, плинів;

тварини. руди металів, солі, кліматичні

сірка, фосфорити і т.п.

Рис. 6.1. Типи й види природних ресурсів

За народно-господарським значенням корисні копалини країни діляться на дві групи: а) балансові, використання яких економічно доцільно і які відповідають промисловим вимогам за якістю сировини і гірськотехнічним умовам експлуатації; б) забалансові, використання яких економічно недоцільно за різними причинами (мала потужність, низький вміст компонентів, складність експлуатації й т.д.).

За ступенем розвіданості запаси корисних копалин діляться на чотири категорії: А, В, С1 С2.

А - вивчені і розвідані з найбільшою детальністю, широко експлуатоємі; В и С1 - розвідані і вивчені з найменшою детальністю і тому потребують дорозвідки, частково експлуатовані; С2- оцінені попередньо. Виділяються ще прогнозні запаси, обумовлені звичайно на основі загальної геологічної гіпотези.

В Україні геологічні пошуки проводяться на всій території. Пошук нових родовищ палива і різноманітних руд зумовлений зменшенням видобутку їх в давно освоєних районах, а в багатьох випадках і вичерпанням родовищ. Альтернативними джерелами забезпечення потреб народного господарства в природних ресурсах є їх комплексне використання, а також повсюдне впровадження ресурсозберігаючих технологій.

Економічна оцінка природних ресурсів.

Енергетичні ресурси - нафта й газ - залягають у вигляді двох типів родовищ: нафтогазоносних і тільки газових. Основа економічної оцінки ресурсів - вплив природних властивостей ресурсів і… Виділять два види оцінок природних ресурсів: виробничу (якісну, або технологічну) і кількісну. Різні галузі…

Природно-ресурсний потенціал України.

Земельні ресурси.Забезпеченість України сільськогосподарськи­ми угіддями дуже висока і становить 0,8 га на одного жителя. Рівень… У структурі ґрунтового покриву України домінують різновиди чорноземів,… Для України характерний високий рівень освоєння території. Найвищий рівень мають західні і центральні області, Донбас…

Лекція 11. Економічні засади природоохоронної діяльності в Україні.

1. Наукові засади раціонального природокорис­тування.

2. Потенційно небезпечні виробництва та вимоги до їх розміщення.

3. Екологічний моніторинг і система екологічної інформації.

4. Економічний механізм природокористування та охорони навколишнього середовища.

5. Світовий досвід і міжнародне співробітництво у сфері охорони навколишнього природного середовища.

 

Наукові засади раціонального природокористування

Звичайно, в країні проводиться значна робота по введенню в дію окремих потужностей природоохоронної діяльності, але є поки-що дуже багато… Бажання в найкращі терміни вирішити економічні питання та забезпечити народне… В останні роки Україні притаманні такі екологічні проблеми, як кислотні дощі, потепління клімату, накопичення…

Потенційно-небезпечні виробництва та вимоги до їх розміщення

В цих умовах важливим завданням суспільства у оптимізації техногенного навантаження на територію є урахування різних чинників на всіх стадіях… Щоб запобігти будь-яких негараздів в результаті господар­ської діяльності… а) запобігання можливим аваріям і небезпекам для навко­лишнього середовища;

Екологічний моніторинг і система екологічної інформації

Екологічний моніторинг — це система спостереження за до­вкіллям, оцінка і прогноз його стану у зв'язку з господарською ді­яльністю людини. Екологічний моніторинг повинен вирішувати такі завдання: по-перше, вести спостереження за станом довкілля, визна­чати зміни спричинені діяльністю людини та узагальнювати…

Економічний механізм природокористування та охорони навколишнього середовища

Метою економічного механізму є узгодження економічних і екологічних інтересів суспільного виробництва як загальнодер­жавних, регіональних так і… Об'єктами управління є всі юридичні та фізичні особи незалеж­но від виду їх… - платність,тобто ресурси в процесі виробництва використо­вуються тільки за плату, згідно нормативів прийнятих…

Економічне районування України і просторова організація.

Найбільш поширеними регіонами, які охоплюють економічну діяльність, соціальні процеси, управління, є адміністративно-териториальні одиниці у складі… Зазначений поділ території України на регіони проведено відповідно до… Другою важливою групою териториальних частин (таксонів) в Україні є інтегральні економічні райони. Їх на Україні…

Соціально-економічні передумови розвитку рекреаційної індустрії України та основні екологічні проблеми регіонів.

На противагу високоурбанізованим та індустріально розвинутим регіонам сформувалися й райони з високою териториальною концентрацією виробництва… В останній період на Поліссі і Поділлі спостерігаються депресивні процеси,… Значні регіональні відмінності спостерігаються і в розвитку соціальних процесів. Так, у високоурбанізованих регіонах…

Рекреаційні ресурси України. Напрямки розвитку рекреації.

Умови формування рекреаційного комплексу України.

В Україні є великі запаси лікувальних грязей. Особливе місце займають унікальні ресурси озокериту Бориславського родовища у Львівській області.…

Регіональні аспекти лісових рекреаційних ресурсів України.

У рекреаційних потребах населення провідне місце належить відпочинку на природі. Тому важливим ресурсом є лісова рослинність. Лісолікувальні ресурси в України поділені досить нерівномірно. Більше за все лісових масивів у Південно-Західному районі, де формування рекреаційних територій спирається саме на цей фактор. У Закарпатській, Київській, Житомирській, Черкаській областях ліси виконують функції водорегулювання, водоохорони, грунтозахисту.

Кліматичні ресурси України в розвитку рекреаційної діяльності.

Рекреаційні ресурси пляжів.

Рекреаційні ресурси пляжів відіграють важливу роль у роботі курортів на березі морів, річок, озер. У Кримській, Одеський, Донецькій, Миколаївській областях є штучні та природні лікувальні пляжі.

Пізнавальні рекреаційні ресурси.

Пізнавальні ресурси є характерним фактором, що визначає мотиви відвідування України іноземними туристами. Вони відвідують історико-архітектурні пам'ятки Києва, Чернігова, Львова, Одеси та інших міст. Отже, у нас є всі види ресурсів, що дозволяє всебічно розвивати рекреаційний комплекс.

Територіальна структура рекреаційного комплексу України.

Сукупності рекреаційних пунктів і курортів, що використовують означену територію і розміщену на ній інфраструктуру, створюють рекреаційні…

Найбільш популярні території для організації зон лікування, відпочинку й туризму.

В Україні діє 45 курортів загальнодержавного та міжнародного значення і 13 курортів місцевого значення; є понад 400 санаторіїв, що можуть прийняти на лікування понад 600 тис. відпочиваючих. Існує перелік та межі 265 територій, які резервуються для організації зон лікування, відпочинку й туризму. Найбільшою популярністю у населення користуються райони Південного берега, включно з Гірським Кримом, узбережжя Чорного й Азовського морів та Карпати.

Пляжні, кліматичні ресурси Південного берега Криму й Одеси.

Курорт Аркадія розташований в одному з мальовничих куточків Одеси. До нього входить уся приморська територія від Відради до Аркадії. Основними… Мікроклімат курорту Великий Фонтан вирізняється інтенсивною сонячною… Курорт Чорноморка розташований на рівному плато. Там дається взнаки вплив моря: частіші бризи, чимала кількість ясних…

Клімато- грязеві курорти Азовського моря.

Рекреаційні ресурси Карпат.

Банеологічний курорт Поляна розташований у долині р. Пінія. Він оточений лісистими горами. Курорт Синець - один з найстаріших у Карпатах. Клімат тут… Курорт Кваси розташований у однойменному селі у межигір'ї Чорної Тиси; він… [3] с. 648-984; [5] с. 177-182; [8] с. 319-329.

Лекція №13. Місце Донецького, Придніпровського та Східного економічних районів в економіці країни (1 год.).

1. Економіка та рекреація Донецького економічного району.

2. Економіка та рекреація Придніпровського економічного району.

3. Особливості економічного та рекреаційного розвитку Східного району.

Економіка та рекреація Донецького економічного району.

Він являє собою вагому частину економічного потенціалу України. Вугілля Донбасу стало основою формування тут Донецького териториально-виробничого… Через територію Донецького економічного району проходять транзитні нафто- і… Чисельність населення району складає 7501 тис. чол., що становить 15,2% загальної чисельності населення України.…

Економіка та рекреація Придніпровського економічного району.

Загальна територія Придніпровського економічного району становить 83,7 тис. км2, де проживає 6,8 млн чол. Район характеризується високою густотою… Рівень господарського освоєння території району досить високий. Так, частка… У Придніпровському економічному районі зосереджені різноманітні, багаті, а також унікальні родовища…

Особливості економічного та рекреаційного розвитку Східного району.

До складу Східного економічного району входять Полтавська, Сумська і Харківська області. Площа району – 84 тис. км2, що становить 13,9 % території… Більшість території регіону знаходиться у лісостеповій зоні, 6 районів… У рельєфі, грунтах, кліматі та рослинництві помітні відмінності. Лісовий ландшафт на південь від Глухова змінюється…

Лекція №14. Соціально-економічні умови розвитку Центрального, Поліського та Подільського економічних районів України (1 год.).

1. Характеристика Центрального економічного району.

2. Місце і роль Поліського економічного району в економіці України.

3. Проблеми та перспективи розвитку Подільського економічного району.

 

Характеристика Центрального економічного району.

Район розташований у зоні Полісся і Лісостепу. Північну територію району займає Київське полісся, яке характеризується порівняно з… Важливим є те, що на території району розташована столиця нашої держави – Київ… Рекреація.Унікальність Центрального району в аспекті його рекреаційного використання полягає вже в тому, що з ним…

Місце і роль Поліського економічного району в економіці України.

Територія чотирьох поліських областей остаточно увійшла до складу України після воз’єднання Українських земель і закінчення Другої світової війни.… Українське Полісся має вигідне географічне положення вздовж північного кордону… Енергетичною базою району є, поряд із власними (вугілля кам’яне і буре, газ, нафта та торф, дрова тощо), завезені з…

Проблеми та перспективи розвитку Подільського економічного району.

Район займає 10% території України, у ньому проживає 4,4 млн чол. Це один з великих районів з багатими сільськогосподарськими ресурсами, що… Розвинута транспортна мережа забезпечує можливості для економічних і… Головною експортоспроможною галуззю району є харчова промисловість з такими її підгалузями, як цукрова, кондитерська,…

Лекція № 15. Особливості розвитку та перспективи рекреаційної індустрії Причорноморського та Карпатського економічних районів України.

1. Економіка Карпатського економічного району.

2. Специфіка економічного розвитку Причорноморського економічного району.

 

Економіка Карпатського економічного району.

Карпатський економічний район займає 9,4 % території України. Географічне положення його досить вигідне, оскільки він розміщується у центрі Європи… Район є великим за чисельністю населення, налічує близько 13 % населення… Основою господарського комплексу Карпатського регіону є промисловість, сільське господарство, транспорт, будівництво.…

Специфіка економічного розвитку Причорноморського економічного району.

До середини ХІХст. Причорномор’я розвивалось лише як сільськогосподарський регіон. Але з будівництвом залізниць (Одеса – Кременчуг – Харків, Харків… Район має досить вигідне географічне положення. На південному сході межує з… Причорноморський економічний район має вигідне економіко-географічне положення відносно транспортних магістралей.…

Лекція №16. Характеристика стану рекреаційних територій та курортних зон України (1год.).

 

1. Загальні відомості про стан рекреаційних територій та курортних зон України.

2. Екологічний стан Чорного і Азовського морів.

3. Стічні води України.

4. Екологічний стан басейну Дніпра.

 

Загальні відомості про стан рекреаційних територій та курортних зон України.

У курортно-рекреаційних зонах України було 723 міських пляжі, в тому числі 126 морських. Найбільша кількість міських річкових пляжів зосереджена на… Проведені санепідслужбою МОЗ України лабораторні дослідження пит­ної води, яку… Важливим показником епідемічного благополуччя оздоровчих за­кладів і курортно-рекреаційних зон є стан відкритих…

Екологічний стан Чорного і Азовського морів

За результатами спостережень Держінспекції охорони Чорного моря та експедиційних досліджень УкрНЦЕМ вміст нафтопродуктів у відкритих частинах… У багатьох містах комунікації комунальних колекторів перебувають у критичному… У зв'язку з епідеміологічним забрудненням Міністерство охорони здо­ров'я України нерідко закриває деякі пляжі в Одесі,…

Стічні води України.

Значними забруднювачами річок є також підприємства місцевої про­мисловості, які в основному не мають очисних споруд. Так, річки Полісся та… Будівництво тваринницьких комплексів і птахоферм супроводжуєть­ся… Велика кількість біогенних речовин (азот, фосфор та ін.) надходить у річки із сільськогосподарських угідь. Так, у…

Екологічний стан басейну Дніпра

У1997 р. розроблено Національну програму екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води. Основною метою На­ціональної… Національна програма передбачає реалізацію Основних напрямів дер­жавної… Екологічне оздоровлення басейну Дніпра стало одним із найактуаль­ніших пріоритетів у діяльності Мінекобезпеки, а…

Лекція № 17. Природно-заповідний фонд України.

1. Стан та розташування природних заповідників України.

2. Біосферні заповідники та їх особливості.

3. Природні національні парки.

 

Біосферні заповідники, природні заповідники України

Стан та розташування природних заповідників України.

Заповідник — ділянка суходолу або моря, на якій зберігається в при­родному стані весь природний комплекс. Під заповідник виділяють тери­торії,… Природні заповідники — це науково-дослідні установи, в яких охо­роняються…

Український степовий природний заповідник

Тваринний світ заповіднику: 15 видів риб, 9 земноводних, 7 плазунів, 199 птахів та 54 види ссавців. До Європейського червоного списку зане­сено 12… Кам'яні могили — гірська країна серед неозорої рівнини. Лише в цьому місці…

Кримський природний заповідник

Історія заповідання території, що входить нині до Кримського при­родного заповідника починається з організації у 1913р. в малодоступній частині… Загальна площа Кримського природного заповідника становить 44 175 га. До його… Кримський природний заповідник відіграє надзвичайно важливу роль у збереженні тваринного світу Криму, особливо…

Канівський природний заповідник

У лісовому покриві заповідника домінує граб із домішкою дуба зви­чайного, кленів гостролистого і польового, липи серцелистої, берези бородавчастої,… Оскільки м. Канів є значним туристичним центром (Тарасову гору щороку…

Ялтинський гірсько-лісовий природний заповідник

Великий каньйон Криму

У гірському Криму каньйонів, або глибоких ущелин, можна нараху­вати більш десятка. Однак жоден із них не можна порівняти з Великим каньйоном. Це…

Карадазький природний заповідник

Гірський масив Карадаг (Чорна гора) знаходиться у південно-східній частині Кримського півострова. Недавній вулкан, що діяв близько 150 млн років… Рослинний світ Карадагу надзвичайно багатий і представлений трьома поясами:…

Поліський природний заповідник

 

Біосферні заповідники та їх особливості.

Біосферний заповідник — велика ділянка суходолу або моря, яка суворо охороняється. У ньому є території, що використовуються для багато­річних спостережень за впливом діяльності людини на навколишню приро­ду. Біосферні заповідники як природоохоронні науково-дослідні установи міжнародного значення створюються для збереження в природному стані типових природних комплексів біосфери, вивчення навколишнього при­родного середовища, його змін під дією антропогенних чинників.

Біосферний заповідник Асканія-Нова

Карпатський біосферний заповідник

У1968 р. Уряд України для збереження унікальних гірських ландшафтів прийняв постанову про організацію Карпатського заповідника на площі 12,6 тис.…

Чорноморський біосферний заповідник

Дунайський біосферний заповідник

Природні національні парки.

Природні національні парки — це природоохоронні, рекреаційні, культурно-освітні, науково-дослідні установи загальнодержавного зна­чення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу при­родоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню й есте­тичну цінність.

Шацький національний природний парк

До заповідної зони парку (5925 га) зараз включені озера Кримне та Мотне з прилеглими лісами, а також лісові масиви, що прилягають до заплави… Карпатський національний природний парк Вершина Говерли — це своєрідний символ величі та гордості України. Якщо піднятися на неї, то перед очима відкривається…

Основна література

2. Мазур Ф.Ф. Соціально-економічні умови розвитку рекреаційної індустрії: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 96с. 3. Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка: Підручник / С.І.… 4. Безуглий В.В., Козинець С.В. Регіональна економічна та соціальна географія світу: Посібник. – К.: Видавничий центр…

Додаткова література

7. Мировая экономика. Экономика зарубежных стран: Учебник/ Под ред. д-ра экон. наук, проф. В.П. Осьмовой. - 2-е изд. - М.: Флинта: Московский… 8. Географія України: Довідник студента. – Донецьк: ТОВ ВКФ „БАО”, 2005. –… 9. Вачевський М.В., Свінцов О.М. Розвиток рекреаційної сфери в Карпатському регіоні.// Український бальнеологічний…

Зміст

Вступ.......................................................................................................................................3

Модуль 1: Наукові основи вивчення територіальної рекреаційної системи.................................................................................................................................4

Тема 1: Теоретичні засади розміщення рекреаційних ресурсів. Основні поняття рекреології…….....................................................................................................................4

Тема 2: Соціально-економічні фактори формування рекреаційних потреб..............................................................................................................................11

Тема 3: Основи розміщення рекреаційних ресурсів та регіональної економіки………………………………………………………………………………14

Тема 4: Економічна та рекреаційна характеристика Європи. Європейський Союз……………………………………………………………………………………22

Тема 5: Особливості економіко-рекреаційного розвитку Азії..................................33

Тема 6: Північна Америка – головний центр світового господарства. Специфіка рекреаційної індустрії...................................................................................................45

Тема 7: Місце і роль регіону Латинська Америка в світовому економічному просторі................................................................................................................................50

Тема 8: Структура економіки та особливості розміщення рекреаційних ресурсів Африки............................................................................................................................54

Тема9: Рекреаційний потенціал та економічна характеристика регіону „Австралія та Океанія”.....................................................................................................................65

 

Модуль2: Економіка регіонів України та особливості рекреаційного розвитку.........................................................................................................................72

 

Тема 10: Природно-ресурсний потенціал України та його економічна оцінка..............................................................................................................................72

Тема 11: Економічні засади природоохоронної діяльності в Україні……………..78

Тема 12: Регіоналістика та рекреація: сутність, структура, особливості формування на Україні..................................................................................................89

Тема 13: Місце Донецького, Придніпровського та Східного економічних районів в економіці країни.................................................................................................................98

Тема 14: Соціально-економічні умови розвитку Центрального, Поліського та Подільського економічних районів України ...........................................................104

Тема 15: Особливості розвитку та перспективи рекреаційної індустрії Причорноморського та Карпатського економічних районів України....................109

Тема 16: Характеристика стану рекреаційних територій та курортних зон України.........................................................................................................................114

Тема 17: Природно-заповідний фонд України.........................................................124

 

Список використаної та рекомендованої літератури...............................................137

 

– Конец работы –

Используемые теги: Канд, економ, наук, професор, Андросова0.084

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Канд. економ. наук, професор Андросова Т.В

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ПОНЯТИЕ, ПРЕДМЕТ, МЕТОДОЛОГИЯ И ИСТОЧНИКИ НАУКИ КОНСТИТУЦИОННОГО ПРАВА. КОНСТИТУЦИОННОЕ ПРАВО КАК УЧЕБНАЯ ДИСЦИПЛИНА КП ® юридические науки ® общественные науки
ПРИМЕРЫ СОБЫТИЙ И ДЕЙСТВИЙ... Событие смерть Президента РФ новые выборы... Правомерное действие принятие законопроекта в м чтении ГД передачу его на рассмотрение СФ...

Психология как наука. Структура современной психологической науки
Метод способ научн познания характеризующ ся своим предметом способом сбора и обработки результ ов... Делятся на группы организационные сравните ые лангитюдные метод... Сравнительный метод предложен Вагнером для сравнений психики чел ка и жив х в настоящ время использ ся для...

Понятие информация используется в различных науках, при этом в каждой науке понятие информация связано с различными системами понятий
Слово информация происходит от латинского слова informatio что в переводе означает сведение разъяснение ознакомление... Понятие информация является базовым в курсе информатики однако невозможно... Понятие информация используется в различных науках при этом в каждой науке понятие информация связано с...

Понятие науки, классификация наук. Особенности научного знания
Наука это и итог познания мира система проверенных на практике достоверных знаний и в то же время особая область деятельности духовного... Во первых под наукой имеют в виду особый вид человеческой деятельности... Различают субъект познания и объект познания Можно сказать что подлинным субъектом познания в каждую эпоху является...

Понятие науки, классификация наук. Особенности научного знания
Наука это и итог познания мира система проверенных на практике достоверных знаний и в то же время особая область деятельности духовного... Во первых под наукой имеют в виду особый вид человеческой деятельности... Различают субъект познания и объект познания Можно сказать что подлинным субъектом познания в каждую эпоху является...

История геологии; корифеи отечественной геологической науки и практики (Ломоносов, Карпинский, Вернадский, Ферсман, Губкин, Заварицкий ), их вклад в науку
МИХАИЛ ВАСИЛЬЕВИЧ ЛОМОНОСОВ Вопросам минералогии геологии и горного дела он посвятил целый ряд трудов среди которых наиболее... АЛЕКСАНДР ПЕТРОВИЧ КАРПИНСКИЙ В году он защитил диссертацию на звание... В период годы он президент Минералогического общества России Опубликовал работы по палеонтологии...

Современная наука и ее основные разделы. Классификация естественных наук.
Основой этой деятельности является сбор научных фактов, их постоянное обновление и систематизация, критический анализ и на этой базе синтез новых… Так, например, Египет славился своими геометрами; но если взять египетский… Действительно, требование «доказательств» показалось бы почти кощунством в условиях, предполагавших авторитарную…

Лекция № 1 Предмет философии науки.Наука как познавательная деятельность, как социальный институт, как особая сфера культуры
Кратко рассмотрим содержание этих трех аспектов бытия науки... Наука как познавательная деятельность имеет цель выявить законы по которым существуют объекты материального мира с...

Предмет и проблемы философии науки. Классификация наук
На сайте allrefs.net читайте: "Лекция 1/ Предмет и проблемы философии науки. Классификация наук"

Что является отличительным признаком археологии как науки от других наук исторического цикла
Археология как наука является частью... lt variant gt Исторической науки... lt variant gt Палеоантропологии...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам