Східна ( Центральна) Європа.

Країни Східної (Ценральної) Європи як соціально-політичну й економічну цілістність почали виокремлювати у 90-ті роки 20 ст. Пов’язано це з ропадом колишнього СРСР і соціалістичної системи, утворенням незалежних держав. Регіон охоплює 10 країн: Білорусь, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Росія (європейська частина), Словаччина, Угорщина, Україна, Чехія.

Економіко-географічне положення Східної Європи вирізняється такими особливостями:

· межування на заході з високорозвинутими країнами, а на сході й південному сході – з Росією і кранами Південно-Східної Європи – потенційними ринками збуту для Східної Європи;

· проходження через регіон транс"європейських транспортних магістралей;

· центральне положення між заходом і сходом європейського масиву країн;

· вихід до морів (Балтійського, Чорного, Азовського), що забезпечує пряму вигоду для транспортно-торгівельних зв"язків;

· велика протяжність території регіону з півночі на південь, різноманітність природних умов, що істотно впливає на спеціалізацію сільського господарства, геологічна та тектонічна будова території – на розміщення різних видів мінеральної сировини.

За останні 10 років у ЕГП регіону відбулися такі зміни:

· розпад СРСР, утворення СНД і нових країн;

· об"єднання Німеччини;

· розпад Чехословаччини, внаслідок чого утворилися самостійні держави: Чехія і Словаччина;

· поява на південних кордонах "нестабільних" щодо військового-політичного стану сусідів – балканських країн, Югославії.

Усі країни регіону входять до ООН. Росія, Україна й Білорусь – до СНД, Польща, Чехія та Угшорщина – до НАТО.

Населення.На території Східної Європи без урахування Росії проживає 132,1 млн осіб, з урахуванням європейської частини Росії – 247,6 млн. Найбільша чисельність припадає на Україну та Польщу. В інших країнах вона коливається від 1,5 до 10,5 млн осіб. Країни мають здебільшого неоднорідний етнічний склад. У багатьох із них серед національних меншин переважають росіяни, наприклад у Латвії (34%), Естонії (30%), Україні (22%), Белорусі (12%), Литві (9%).

Рекреація та туризм. Східна Європа багата на ресурси для розвитку рекреаційної галузі й туризму. Найважливішими передумовами цього є гірські курорти Карпат, Криму, Судет, Татр, чудові узбережжя Чорного, Азовського, Балтійського морів, унікальні ланшафти Білорусі та Польщі, курорти з цілющими водами у Чехії, Угорщині, Литві, Україні, багаті на історичні та культурні пам’ятки міста.

У Познані (Польща), Сорочинцях (Україна), Нижньому Новгороді (Росія) організують традиційні торгові ярмарки, які є своєрідними етнографічними святами.

Найважливіші центри туризму:

· у Росії - Москва, Санкт-Петербург, міста "Золотого кільця" і міста на Волзі, об"єкти історії та культури: музеї Ермітаж, Третьяковська галерея, Великий театр, Московський Кремль, Петродворець, Пушкін, Павловськ, монастирі Сергієва Посаду;

· в Україні - культурна спадщина Києва, Льтвова, Одеси, Канева (могила Т.Г. Шевченка) тощо;

· у Чехії – Прага (Старе місто 13 ст., Карлов міст із фігурами святих, Градчанський замок, собор св. Вітта тощо), Брно, Пльзень (готична церква св. Варфоломея 13 ст., ратуша 16 ст.);

· у Словаччині – Братислава (готичний собор 11 ст., руїни палацу угорських монархів);

· в Угорщині – Будапешт (будинок парламенту, палацьовий комплекс із храмом у готичному стилі в Буді);

· у Польщі – Варшава (Старе місто в стилі ренесанс і бароко, давні палаци), Гданськ, Краків (Вавельській замок 13 ст., собор св. Станіслава (1359), у якому знаходяться гробниці польських королів, Тадеуша Костюшко, Адама Міцкевича, Юзефа Пілсудського).

До списку ЮНЕСКО занесено 58 об’єктів:

· у Білорусі (2) – Біловезька Пуща, комплек палацу "Мір";

· в Латвії (1) - історичний центр Риги;

· у Литві (2) - історичний центр Вільнюса;

· у Польщі (10) - історичний центр Кракова, соляна шахта у Величці, концентраційний табір в Освецімі, історичний центр варшави та ін.;

· у Росії (17) – історичний центр Санкт-Петербурга, Кіжи-погост, Кремль і Красна площа в Москві, історичні монументи Новгорода, Соловецькі острови, монументи Ворлодимира і Суздаля, ансамбль Троїце-Сергієвої лаври та ін.;

· у Словаччині (5) – Вальколінек, Банська-Штьявніца, Спішське Град та ін.;

· в Угорщині (7) – набережна Дунаю та Будайська фортеця в Будапешті, національний парк Хортобаджі та ін.;

· в Україні (3) – Софіївський собор і комплекс Києво-Печерської лаври, центр Львова;

· у Чехії (11) – історичні центри Праги, Крумлова, Чеського, Тельча, Ледніце, Кутна Гора і прочанська церква Зеленої Гури та ін.

Східноєвропейські країни мають давню історію, пам’ятки якої є подекуди унікальними туристичними об’єктами. Проте туризм у них (крім Чехії та Словаччини) не отримав значного розвитку. Це зумовлено як напруженим політичним становищем у деяких районах (південь Росії, Білорусь), так і економічною відсталістю більшості з них.