Галузева структура промисловості. Роль регіону у світогосподарських зв’язках.

Сша і Канада належать до найрозвинітуших країн світу і є членами „Великої сімки”.

Як безсумнівний лідер континенту і визначний центр світового господарства, США мають у своєму розпорядженні всі існуючі на Землі материальні і нематериальні виробництва, серед яких провідними є галузі високих технологій та наукомісткі: автомобілебудування, авіаракетокосмічна, електронна промисловість, хімія оргсинтезу, галузі ВПК тощо. Володіють вони і найбільшим у світі науково-технічним потенціалом, який у сучасних умовах є вирішальним фактором розвитку економіки. Тут у перше було створено науково-промислові й технологічні парки і поліси, в яких об”єдналися наукові дослідження і науко-місткі виробництва.

Концентрація виробництва в промисловості США відбувається в умовах сформованої монополістичної структури. Понад 150 промислових корпорацій належать до 500 найбільших за капіталами компаній світу.

США є також одним з найбільших у світі виробників сільськогосподарської продукції (до 12% світового виробництва пшениці, 46% - кукурудзи, 52 – соєвих бобів, 21 – бавовни, 17% - м”яса).

Вирішальну роль в економіці США відіграють транснаціональні корпорації, серед яких наймогутнішими є „Дженерал моторс”, „Форд”, „Кока-Кола”, „Майкрософт”, „Філіп Моріс”, ІВМ тощо.

Особливістю сучасного економічного розвитку США є стрімке зростання продуктивності праці, передумова якого – відновлення технічної бази промисловості, сфери послуг на основі широкої комп”ютерізації та використання інформаційних технологій (на 100 зайнятих припадає 65 персональних комп”ютерів).

Економіка Канади багато в чому подібна до США, відрізняючись водночас за багатьма параметрами:

- переважання у господарській структурі видобувної промисловості, особлива роль АПК і лісового комплексу, продукція яких домінує в експорті країни і визначає її роль на світовому ринку;

- сконцентрованість більшості населення, промислових і сільськогосподарських об’єктів на півдні, у прикордонній із США смузі. Понад ¾ промислового потенціалу країни сконцентровано у првінціях Онтаріо і Квебек, які дають 77% обробної промисловості країни, а Манітоба, Альберта й Саскачеван – половину сільськогосподарської продукції. Спричинено це природними умовами.

Рівень витрат на НДДКр у Канади майже у 2 рази нижчий, ніж у США, Японії та ФРН. Рівень технологічного оснащення та ефективності виробництва у деревообробній промисловості, чорній металургії, ядерній енергетиці, будівництві дуже високий.

У Канаді 90% земельних площ, 70% лісових масивів є власністю держави. Вона контролює майже 70% залізниць, понад 10% видобутку вугілля та 16% потужностей чорної металургії.

Отже, регіон Північної Америки у МГПП представлений передусім різноманітними галузями машинобудування, потужним видобувним комплексом, високорозвинутим ПЕК, хімічною промисловістю, лісовиробничим комплексом, галузями легкої та харчової промисловості.

У сільському господарстві переважають зерновий напрям, вирощування технічних культур. Країни регіону - одні з найбільших виробників овочів і фруктів у світі. У тваринництві традиційно переважає м”ясний напрям (скотарство, свинарство, бройлерне птахівництво). Значного розвитку набуло рибальство.

Країни Північної Америки, особливо США, є провідними у світі постачальниками різноманітних послуг та мають найрозвинутішу невиробничу сферу і туристсько-рекреаційний комплекс.