рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Скільки горизонтальних ділянок на кривій охолодження сплаву заліза з 0,005 % вуглецю?

Скільки горизонтальних ділянок на кривій охолодження сплаву заліза з 0,005 % вуглецю? - раздел Образование, МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО 1) Одна; 2) Дві; 3) Три; 4) Жодної. 16. Структура Сталі У Рі...

1) одна; 2) дві; 3) три; 4) жодної.

16. Структура сталі у рівноважному стані складається з 50% фериту та 50% перліту, це буде сталь марки:

1) сталь 40; 2) сталь 50; 3) Ст. 4; 4) Ст. 5.

17. Відмінність ледебуриту від ледебуриту перетвореного:

1) вміст вуглецю;

2) швидкість охолодження;

3) фазовий склад;

4) лише температура існування.

18. Термічним поліпшенням сталі називають:

1) гартування з високим відпуском;

2) нормалізацію сталі;

3) відпал на зернистий перліт;

4) гартування з низьким відпуском.

 

 

Словник термінів

Пригар (burning-in, pickup) - утворення у вигляді твердої і важковідокремлюваної кірочки на поверхні виливка як результат фізичної або хімічної взаємодії металу, формової суміші та шлаку.

Усадочні пустоти (раковини, пори) (pipe defect, contraction cavity), утворюються в результаті усадки металу (зменшення об’єму) при його затвердінні.

Газові раковини (бульбашки) (bleb, blowhole), з’являються в металі під час його кристалізації внаслідок як значної газомісткості самого металу, так і проникнення в метал газів, які виділяються з ливарної форми.

Ужимини (mapping, veining) – порожнини, заповнені формувальним матеріалом.

Тріщини (crack, stress crack), що з'являються як результат високих напружень у виливках через опір форми їх усадці (неподатливості форми), а також неоднакових швидкостей охолодження різних частин литої заготовки.

Неметалеві включення (nonmetallics), утворюються в результаті взаємодії компонентів сплаву.

Флокени (snow flakes) – тонкі тріщини, що у поперечному перерізі являють собою овальні плями сріблясто-білого кольору.

Непровар (faulty fusion) – місцева відсутність з'єднання основного металу і наплавленого, виникає при забрудненні поверхонь, що зварюються або недостатнього розігріву основного металу.

Злам (breaking) – поверхня, що утворюється внаслідок руйнації металу.

Ліквація (liquation, segregation, sweat) - хімічна неоднорідність сплаву, що виникає при його виробництві.

Мікроструктура (microstructure) ? будова металу, що спостерігається під мікроскопом, яка є зображенням досить малої дільниці поверхні, складене з відбитих від неї світлових променів.

Кристалізація (crystallization) – процес утворення ділянок кристалічної ґратки в рідкій фазі і ріст кристалів із центрів, що утворилися; протікає в умовах, коли система переходить до термодинамічно більш стійкого стану з мінімумом вільної енергії.

Діаграма стану сплавів (constitution diagram, equilibrium diagram) - графічне зображення зміни структури і фазового складу сплавів залежно від температури та концентрації.

Лінія ліквідус (liquidus line) (ліквідус - рідина) - лінія, по якій рідкий сплав при охолодженні починає кристалізуватись (твердіти).

Солідус (солідус - твердий) (solidus) - лінія, по якій закінчується кристалізація сплаву.

Фаза (phase) - хімічно однорідна частина сплаву, відокремлена від інших його частин поверхнею розділу (границею).

Фігуративна точка (figurative point) - кожна точка в межах креслення діаграми стану. Вона зображає стан сплаву певного хімічного складу при певній температурі.

Евтектика (eutectic) - суміш двох твердих фаз, які кристалізуються одночасно і разом з рідини певного складу.

Сталь (steel) – це сплав заліза з вуглецем, вміст якого не перебільшує 2,14%, застосовують для отримання деталей, які разом з високою міцністю повинні мати добрі пластичні властивості, бути надійними та довговічними в експлуатації.

Сірий чавун (grey cast iron) – найбільш дешевий ливарний сплав, в якому вуглець знаходиться у вигляді графіту, який має пластинчасту форму. Має порівняно високі механічні властивості, відносно низьку температуру плавлення і дуже гарні ливарні властивості: високу рідкотекучість, низькі лінійну та об’ємну усадку (0,9...1,3%), завдяки чому із сірого чавуну можна отримувати якісні виливки.

Відпал (annealing) – вид термічної обробки, призначений для усунення дефектів структури, що виникли в результаті попередньої обробки металу: лиття, пластичної деформації, зварювання та термообробки; включає в себе нагрів до температури вище критичої, витримку та повільне охолодження.

Гартування (heat strengthening) – термічна обробка, що включає нагрівання сталі вище критичних температур, ізотермічну витримку і наступне охолодження зі швидкістю вище критичної (vкр). Мета гартування – підвищення твердості, міцності і зносостійкості сталі.

Критична швидкість гартування (critical speed of heat strengthening) - мінімальна швидкість охолодження, що забезпечує бездифузійне перетворення аустеніту в мартенсит.

Загартовуваність (hardening capacity) – здатність сталі набувати високої твердості при гартуванні, визначається вмістом вуглецю, сталі із вмістом вуглецю менше, ніж 0,2% не гартуються.

Прогартовуваність (hardening characteristics, hardenability) – здатність отримувати загартований шар з мартенситною і тросто-мартенситною структурою, що має високу твердість, на певну глибину.

Відпуск (tempering, drawback) – операція термічної обробки, що полягає в нагріванні загартованої сталі до температур нижче Ас1, витримці при цій температурі, охолодженні. Мета відпуску – зменшення внутрішніх напружень у металі й одержання необхідних структури і властивостей.

Старіння або дисперсійне твердіння (deterioration) – процес розпаду нестабільного пересиченого твердого розчину, отриманого загартуванням, шляхом дифузійного перерозподілу атомів і поступового наближення структури до рівноважного стану. В одних сплавах він починається при кімнатній температурі відразу ж після охолодження і посилюється з часом - природне старіння, в інших сплавах розпад можливий при підвищених температурах – штучне старіння (високотемпературне старіння ).

ЛІТЕРАТУРА

1. Кузін О. А., Металознавство та термічна обробка металів / О. А. Кузін, Р. А. Яцюк. - Львів : Афіша, 2002. – 304 с.

2. Металознавство: підручник / О. М. Бялік, В. С. Черненко [та iн.]; - 2-ге вид., перероб. і доп. – К. : ІВЦ Видавництво “Політехніка”, 2002. – 384 с.

3. Практикум по технологии конструкционных материалов и материаловедению : / под общей ред. С. С. Некрасова. – М.: Агропромиздат, 1991. – 105 с.

4. Лахтин Ю .М. Материаловедение : учебник / Ю. М Лахтин, В. П. Леонтьева. – 2-е изд., перераб. и доп. – М. : Машиностроение, 1980. – 493 с.

5. Пахолюк А. П. Основи матеріалознавства і конструкційні матеріали : посібник / А. П. Пахолюк, О. А. Пахолюк. – Львів : Світ, 2005. – 172 с., іл.

6. Попович В. В. Технологія конструкційних матеріалів і матеріалознавство : підручник / В. В. Попович, В. В. Попович. – Львів : Світ, 2006. – 624 с.

7. Матеріалознавство : підручник / С. С. Дяченко, І. В. Дощечкіна, А. О. Мовлян, E. I. Плешаков; за ред. проф. С. С. Дяченко. – Харків : ХНАДУ, 2007. - 440 с.

8. Українсько-російський словник з матеріалознавства : у трьох книгах. Кн. 3 / упоряд. : Є. Л. Шведков, Т. Г. Куценок. - К. : Либiдь, 1995. - 152 с.

9. Металознавство і термічна обробка металів і сплавів із застосуванням комп'ютерних технологій навчання: підручник / Ю.М. Таран, Є. П. Калінушкін, В. З. Куцова [та iн.]; під ред. Ю. М. Тарана – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2002. - 360 с.

10. Колачев Б. А. Металознавство і термічна обробка кольорових металів і сплавів : підручник для вузів / Б. А. Колачев, В. І. Елагін, В. А. Ліванов. - М. : "МИСИС", 1999. - 416 с.

11. Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів: навчальний посібник / В. В. Хільчевський, С. Є. Кондратюк, В. О. Степаненко [та iн.]. - К. : Либідь, 2002. - 328 с.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО

Лабораторна робота № 1. Макроаналіз металів і сплавів Лабораторна робота № 2. Мікроаналіз металів і сплавів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Скільки горизонтальних ділянок на кривій охолодження сплаву заліза з 0,005 % вуглецю?

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Передмова
  Лабораторна робота № 1. Макроаналіз металів і сплавів   Лабораторна робота № 2. Мікроаналіз металів і сплавів  

Література
ПЕРЕДМОВА Лабораторний практикум “Матеріалознавство” написаний для студентів напрямків підготовки “Інженерна механіка”, “Автомобільний транспорт” та “Зварювання”. Він відповідає навчальним

МАКРОАНАЛІЗ МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ
  Мета роботи: ознайомлення з методикою проведення макроструктурного аналізу; одержання практичних навичок виготовлення макрошліфів, вивчення поверхонь деталей, зл

Завдання на роботу
1. Ознайомитися з методикою приготування макрошліфів. 2. Вивчити колекцію зразків з основними дефектами, що спостерігаються на їх поверхні. Замалювати ці дефекти. 3. Дослідити і з

МІКРОАНАЛІЗ МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ
  Мета роботи: освоїти технологію приготування мікрошліфів, вивчити будову металографічного мікроскопа і навчитись на ньому працювати, вивчити мікроструктуру сплав

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3
  ВИЗНАЧЕННЯ КРИТИЧНИХ ТОЧОК І ПОБУДОВА ДІАГРАМИ СТАНУ СПЛАВІВ ’’СВИНЕЦЬ - СУРМА’’   Мета роботи: освоїти методику побудови

Правило відрізків
В процесі кристалізації змінюється і концентрація компонентів в фазах, і кількість кожної фази сплаву (при кристалізації кількість твердої фази збільшується, а рідкої зменшується). Фазою

Установка для термічного аналізу
Установка для термічного аналізу (рис. 3.4) складається з нагрівальної та контролювальної апаратури. Навіски 3 в тиглях з заданою концентрацією компонентів (Pb, Sb) доводять до повного роз

Порядок виконання роботи
1.Тиглі з чистими свинцем, сурмою та трьома сплавами: доевтектичним (6% сурми), евтектичним (13% сурми) та заевтектичним (55% сурми) нагрівати в електричній печі. Температуру заміряти гальванометро

Контрольні питання для самопідготовки
1. Що являє собою діаграма стану сплавів? 2. Які методи застосовують для побудови діаграм стану сплавів? 3. Які точки на кривих нагрівання чи охолодження називають критичними?

Діаграми стану системи, компоненти якої утворюють неперервний ряд рідких і твердих розчинів.
Така діаграма є однією з найпростіших. Вона містить у собі всього дві лінії (рис. 4.1, а). Верхня з них є лінією початку кристалізації будь-якого сплаву цієї системи і називається лінією ліквідусу

Діаграми стану систем з відсутністю взаємної розчинності компонентів у твердому стані
В діаграмах стану такого типу додавання як компонента В до компонента А, так і навпаки компонента А до компонента В, спричинює зниження температур кристалізації сплавів. З цієї причини лінія ліквід

Суміш двох твердих фаз, які кристалізуються одночасно і разом з рідини певного складу, називається евтектикою (eutectic).
У кристалізації евтектики беруть участь три фази і згідно з правилом фаз система є нонваріантною, тобто кристалізація евтектики проходить при постійній температурі, що й видно на кривих охолодження

Діаграми стану систем з обмеженою розчинністю компонентів у твердому стані
Такі типи систем найчастіше мають місце в металевих сплавах. При утворенні обмежених твердих розчинів зустрічаються два типи діаграм стану: з евтектичним і з перитектичним перетворенням. Д

Завдання на роботу
1. Уважно вивчити теоретичний матеріал. 2. Зробити аналіз діаграми стану згідно з таблицею 4.1:  дати загальне означення заданої системи, зображеної на рис. 4.12

Контрольні питання для самопідготовки
1. Який сплав називається евтектичним? 2. Як формулюється і записується правило важеля? 3. Як формулюється правило фаз? 4. Як виглядають діаграми стану систем: &

ДІАГРАМА СТАНУ СПЛАВІВ СИСТЕМИ ЗАЛІЗО - ВУГЛЕЦЬ
  Мета роботи: вивчення діаграми стану залізовуглецевих сплавів, аналіз перетворень, які проходять у сплавах при охолодженні та нагріванні, визначення фазового

Завдання на роботу.
1. Уважно вивчити теоретичний матеріал. 2. Скласти звіт про роботу, в якому:  зробити рисунок діаграми стану “залізо – цементит” і нанести на неї ординату, що показ

Контрольні питання для самопідготовки
1. Що визначають точки G та N на діаграмі стану залізо-вуглець? 2. Як впливає вуглець на температуру поліморфного перетворення заліза? 3. Що визначають точки А4, А

ВИВЧЕННЯ МІКРОСТРУКТУР ВУГЛЕЦЕВИХ СТАЛЕЙ У РІВНОВАЖНОМУ СТАНІ
  Мета роботи: отримати навички у проведенні мікроаналізу структур вуглецевих сталей, визначення за ними типу сплаву, вміст вуглецю, марки сталі, її властивостей і

Завдання на роботу.
1. Розглянути під мікроскопом зразки сталі і визначити структурні складові. 2. Вказати клас сталі (до-, за- чи евтектоїдна). 3. За структурою визначити вміст вуглецю і вказати мар

Контрольні питання для самопідготовки
1. Які сталі називаються доевтектоїдними, заевтектоїдними? 2. Яка структура доевтектоїдних сталей при їх рівноважному стані? 3. Яка структура заевтектоїдних сталей при їх рівноваж

ВИВЧЕННЯ МІКРОСТРУКТУРИ ТА ВЛАСТИВОСТЕЙ ЧАВУНІВ
  Мета роботи: отримати навички визначення за мікроструктурою виду чавуну, оцінити його механічні властивості, встановити орієнтовно марку (крім білого чавуну) та

Контрольні питання для самопідготовки
1. Які сплави називаються чавунами? 2. Які типи конструкційних чавунів існують? 3. Яка основна структурна відмінність чавунів різних типів? 4. Якою може бути структура ме

ТЕРМІЧНА ОБРОБКА СТАЛЕЙ
  Мета роботи: вивчення методики призначення режимів відпалу, нормалізації і гартування, придбання практичних навичок проведення різноманітних операцій термічної о

Завдання на роботу
  1. Призначити термічну обробку і скласти її режими для сталі відповідно до табл. 8.2. 2. Описати структуру після проведення призначеної термічної обробки. 3. Навес

Контрольні питання для самопідготовки
1. Які лінії на діаграмі стану “залізо-вуглець” позначаються як А1, А2, А3, А4, Аcm ? 2. Які є види термічної обробки для стал

ТЕРМІЧНА ОБРОБКА АЛЮМІНІЄВИХ СПЛАВІВ
  Мета роботи: вивчення режимів термічної обробки алюмінієвих сплавів (гартування і штучне старіння), структурних перетворень, що протікають при термічній обробці,

Завдання на роботу
  1. Навести стислий виклад основних теоретичних положень термічної обробки алюмінієвих сплавів. 2. Вивчити, замалювати і пояснити мікроструктуру відпаленого сплаву Д16, зазн

Контрольні питання для самопідготовки
1. Яким видам термічної обробки піддають алюмінієві сплави? 2. В чому полягає зміцнювальна термічна обробка алюмінієвих сплавів? 3. До якого фазового стану нагрівають алюмінієві с

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги