Задача 12. Побудова поздовжнього профілю по лінії ВС

 

Нехай на карті масштабу 1:10000 задано напрямок ВС (рис.10), по якому потрібно побудувати профіль.

При побудові профілю горизонтальний масштаб приймається рівний масштабу карти (або плану), а вертикальний, як правило, в 10 раз крупніший від горизонтального. Задача виконується у такій послідовності:

1. На листі міліметрового паперу будують профільну сітку, яка складається з трьох граф: номера точок, відстані та позначки землі (рис.10).

2. Нумерують на карті точки перетину лінії ВС з характерними точками (горизонталями, тальвегом, вододілом або вершиною) і визначають їхні позначки.

 

Рисунок 12. Побудова профілю місцевості по заданому напрямку

 

3. До лінії ВС прикладають рівним прямим краєм смужку паперу та відзначають на ній вертикальними штрихами всі точки, які пронумеровані (В, 1, 2, 3,......5, С). Після цього переносять її на сітку, суміщаючи з графою «відстані» таким чином, щоб положення точки В співпало з початком сітки. Після цього всі точки зі смужки паперу переносять в графу «відстані», відзначаючи їх розділовими вертикальними лініями та нумерують в графі «номера точок».

4. Користуючись вимірником та поперечним масштабом, по карті визначають довжини відрізків між сусідніми точками та заповнюють графу «відстані».

5. В графу «позначки землі» вписують висоти точок, розташованих між горизонталями, які визначають так, як було розглянуто в задачі 5.

6. Проводять умовний горизонт, будують та оцифровують шкалу висот у відповідності з вибраним вертикальним масштабом. Позначку умовного горизонту потрібно вибрати таку, щоб точка з найменшою позначкою розташувалася б на 2-3 см вище умовного горизонту.

7. Від лінії умовного горизонту над всіма перенесеними точками відновлюють перпендикуляри та на них у вертикальному масштабі відкладають позначки відповідних точок. З'єднавши отримані таким чином точки прямими лініями, одержують профіль місцевості у заданому напрямку ВС.

8. Над профілем робиться напис «Профіль по лінії ВС» і також підписують масштаби.