Методи оцінювання ефективності інвестиційних проектів

Показники економічної ефективності інвестицій можуть різнитися за такими ознаками:

Ø рівень цілей інвестора,

Ø характер і тимчасовий період урахування результатів і витрат,

Ø мета використання показників.

Серед показників економічної ефективності інвестицій залежно від рівня цілей інвестора виділяють показники народногосподарської, бюджетної і комерційної ефективності.

Показники народногосподарської ефективності враховують результати і витрати, які виходять за межі прямих фінансових інтересів учасників інвестиційних проектів.

Так, при визначенні народногосподарської ефективності спорудження транспортних магістралей повинен враховуватися, крім галузевого (транспортного) ефекту, також позагалузевий (позатранспортний) ефект, пов'язаний з освоєнням природних ресурсів, прискоренням розвитку виробництва, поліпшенням соціальної сфери в районі тяжіння дороги, а також з впливом на природне середовище.

Показники бюджетної ефективності відображають фінансові наслідки реалізації інвестиційних проектів для державного, регіонального або місцевого бюджету. Показники бюджетної ефективності визначаються з урахуванням перевищення доходів відповідного бюджету над витратами. До складу бюджету включають збільшення (зменшення) податкових надходжень, плати за користування природними ресурсами, мита, акцизів, емісійних доходів від випуску цінних паперів і т. п.

Показники комерційної ефективності враховують фінансові наслідки реалізації інвестиційних проектів для їх безпосередніх учасників. Комерційна ефективність може розраховуватись як для проекту в цілому, так і для окремих учасників. Показники комерційної ефективності можуть бути розраховані для підгалузей у цілому і для окремих підприємств і організацій.

За характером результатів, що враховуються, і витрат розрізняють показники економічної, фінансової, ресурсної, соціальної і екологічної ефективності інвестицій.

Показники економічної ефективності враховують у вартісному вимірі усі види результатів і витрат, зумовлених реалізацією інвестиційного проекту.

Показники фінансової ефективності ґрунтується тільки на фінансових показниках вкладення інвестицій.

Показники ресурсної ефективності відображають вплив виду ресурсу.

Показники соціальної ефективності враховують соціальні результати реалізації проекту.

Показники екологічної ефективності — вплив проекту на навколишнє середовище (повітря, воду, землю, флору і фауну).

Показники ефективності інвестиційних проектів поділяються також залежно від мети їх використання на показники загальної (абсолютної) і порівняльної (відносної) ефективності.

За показниками загальної ефективності оцінюють економічну доцільність інвестиційних вкладень, а за показниками порівняльноїефективності порівнюють різні варіанти інвестиційних проектів і вибирають найбільш економічно-раціональний.

Для оцінки ефективності інвестиційного проекту використовують наступні показники:

Ø чистий приведений доход (інтегральний ефект);

Ø індекс доходності (індекс рентабельності);

Ø період окупності;

Ø внутрішня норма дохідності (норма рентабельності інвестицій).

Чистий приведений доход (ЧПД)проекту розраховується як сума всіх майбутніх грошових потоків, дисконтованих за певною ставкою дохідності, за винятком дисконтованої вартості вкладених інвестицій:

,

де - сума дисконтованих грошових потоків;

- сума вкладених інвестицій.

Інакше кажучи, чистий приведений доход є сумою всіх очікуваних грошових потоків (ГП), починаючи з першого року (t = 1) до кінця життєвого циклу проекту (n), дисконтована за ставкою дисконтування проекту і, зменшена на вартість коштів, інвестованих у проект.

Якщо ЧПД проектів позитивний при заданих нормах дисконту, можна розглядати питання про їх прийняття.

де і – норматив приведення різночасних витрат (ставка дисконту);

Індекс доходності є часткою від ділення очікуваних майбутніх грошових потоків на початкові витрати:

Якщо індекс доходності більше одиниці, проекти вважаються ефективними.

Період окупностіє проміжком часу, який необхідний для того, щоб відшкодувати початкові інвестиції.

,

де - грошовий потік середній

Внутрішньою нормою дохідності(ВНД) є ставка дохідності, яка прирівнює очікувані чисті грошові потоки до початкових витрат.

Проект приймається за умови, що значення його внутрішньої норми дохідності більше за ставку дохідності, що вимагається за проектом. У даному разі величина і з формули чистого приведеного доходу являє собою ставку дохідності, що потребується.

Ефективність інвестиційних проектів доцільно оцінювати з використанням усієї сукупності показників. Проте, в цьому випадку можуть з'явитися протилежні результати. Перевагу серед усієї сукупності показників економічної ефективності варто віддавати інтегральному ефекту інвестицій, тому що взаємозв'язок між показниками при позитивному значенні інтегрального ефекту забезпечує індекс рентабельності інвестицій Eіpі > 1, норму рентабельності вкладень вище від "ціни" авансованого капіталу.