Проблема сміття та твердих відходів у світі та в Україні.

 

Література:

1. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Н.О. Основи загальної екології. – К.: Либідь.- 1995, с.

2. Джиги рей В.С. та ін. Основи екології та охорона навколишнього природного середовища. – К.: Знання, 2002, с.75-81, 143-150.

 

Після вивчення даної теми Ви повинні знати:

- визначення і структуру ґрунтів;

- основні функції що виконують ґрунти у біосфері, роль гумусу;

- основні характеристики ґрунтів;

- визначення ерозії, її види;

- види механічного впливу на ґрунти та методи їх відновлення;

- визначення меліорації та рекультивації;

- які види меліорації бувають

 

1. Ґрунти як ресурси, їх значення для народного господарства.

 

Грунт– рихлий поверхневий шар земної кори, який утворився в умовах тривалого тісного контакту атмосфери, літосфери і біосфери під дією фізичних, хімічних і біологічних процесів. Ґрунтоутворення є важливою частиною біологічного кругообігу речовин та енергії. Грунт забезпечує рослини мікроелементами, бере активну участь в очищенні стічних і природних вод (фільтруються через грунт), є основним джерелом одержання продуктів харчування, регулятором водного балансу суші, універсальним біологічним фільтром і нейтралізатором антропогенних забруднень. Особливо велика роль в утворенні ґрунту різноманітних живих організмів, які сприяють розвитку основної властивості ґрунту – родючості. Родючість – це здатність ґрунту забезпечувати рослини необхідною кількістю поживних елементів води, повітря.

Родючість ґрунту може реалізуватися тільки в процесі його сільськогосподарського використання. Вирощуючи різноманітні сільськогосподарські культури, людина одержує продукти харчування і сировину для виготовлення багатьох промислових виробів.

Отже, грунт – основне джерело харчових ресурсів для людства, головне

багатство, від якого залежить наше життя. Тому необхідно завжди турбуватися про грунт і робити все, щоб залишити його покращеним для наступних поколінь.

В процесі обробітку грунту людина намагається підвищувати його родючість. Але в ході дії людини на грунт відбуваються і негативні процеси: ерозія ґрунту, забруднення хімічним речовинами, засолення, заболочення, ущільнення, а також пряме знищення і захоплення ґрунтів під споруди, будови, водосховища тощо.

Одна з останніх доповідей ООН присвячена огляду проблеми земельних ресурсів світу та подальшого існування нашої цивілізації, яка знаходиться під загрозою через широкомасштабну загибель родючих земель. У доповіді вказано необхідні термінові заходи для відновлення структури та родючості ґрунтів, серед них нейтралізацію, знесолення, збагачення гумусів тощо.