Сажа i канцерогени

Відпрацьовані гази ДВ3 є основним джерелом викиду в атмосферу твердих частинок i в першу чергу сажі (кіптяви). Частинки сажі розміром 0,5...2мк~і затримуються в легенях, викликаючи алергію. На своїй поверхні сажа адсорбує велику кiлькicть вуглеводних сполук, в тому числі поліциклічних ароматичних вуглеводнів i серед них найбільш активний i небезпечний — бенз(а)пірен, що здатний спричинити ракові пухлини, переважно рак легенів.

Крім того, як механічна домішка, сажа погіршує прозорість атмосфери, вона затримується у повітрі до 8 дiб.

Етилова рідина спалюється в камерах згоряння двигунів, утворюючи неорганічні сполуки - оксиди i солі, якi аерозолями викидаються в атмосферу. 3важені частинки розпорошуються в навколишньому середовищі. Значна частина сполук свинцю осідає на землю поблизу автомобільних доріг.

Аерозолі потрапляють в організм людини під час дихання, крізь шкіру i разом з їжею. Вони викликають порушення функцій органів травлення, нервово-м`язової системи і мозку. Свинець i його сполуки здатні накопичуватися в організмі до небезпечних концентрацій, тому що вони погано виводяться з організму. Особливо небезпечні для дітей, оскільки уповільнюють їх фiзичний i розумовий розвиток.