Створення малюнків в текстовому редакторі Word.

– Створення малюнків за допомогою панелі Рисование;

– Форматування елементів малюнка.

Панель інструментів “Рисование” призначена для створення простих схем і рисунків безпосередньо у середовищі офісних програм. Її можна вивести на екран стандартним способом (через меню “Вид”), або за допомогою спеціальної кнопки “Рисование” панелі інструментів “Стандартная”. Для ознайомлення з її можливостями треба фiксувати курсор мишi на кожнiй кнопцi панелi та читати її назву в рядку стану, а в меню, що спливає – довiдку про призначення.

За допомогою кнопок, розташованих на панелi „Рисование” легко зображувати лiнiї, стрiлки, елiпси, прямокутники, кола, дуги, сектори i рiзноманiтнi кривi.

Зміна кольору ліній і рамок схеми

Колір ліній (стрілок і рамок) змінюється за допомогою кнопки “Цвет линии”, яка виводить на екран таке ж меню кольорів, як і кнопка “Цвет шрифта”, але у ньому є додаткова кнопка – “Узорные линии”, яка викликає однойменне діалогове вікно, що надає лініям вигляд візерунку.

Під списком візерунків розміщено два списки, які дають можливість змінити колір штрихування та колір фону візерунка.

Зміна товщини ліній і рамок схеми

Для зміни товщини ліній (стрілок і рамок) використовується меню типу ліній, яке викликається кнопкою “Тип линии”.

Зміна вигляду ліній і рамок схеми

Будь-яким лініям схеми (а також рамкам) можна надати різного вигляду за допомогою меню “Тип штриха”, яке викликається однойменною кнопкою.

У разі додавання малюнка в документ, вiн приєднується до тексту, що навколо. Якщо абзац, що мiстить рисунок, перемiщується вверх або вниз по сторiнцi, рисунок перемiщується разом з ним.

Якщо, проводячи лiнiї, тримати натиснутою клавiшу Shift, отримана пряма буде проведена по горизонталi, по вертикалi або точно пiд кутом в 30, 45, 60 або 90 градусiв. Якщо утримувати клавішу Shift натиснутою при створенні овала чи прямокутника Ви отримаєте правильне коло чи квадрат.

Для закiнчення створення кривої двiчi натиснiть кнопку миші. Для змiни форми кривої встановіть покажчик на однiй з вершин i перемiстіть її на нове мiсце.

Для багаторазового малювання фiгур одного типу двiчi натиснiть кнопку з зображенням потрiбного iнструмента. Пiсля закiнчення роботи встановіть покажчик у будь-якому мiсцi документа i натиснiть кнопку миші для вiдмiни вибору iнструмента.

Зміна вигляду стрілок

У режимi розмiтки сторiнки можна додавати та вилучати стрiлки. Пiсля видiлення прямої або кривої, на кiнцi якої потрiбно створити або усунути стрiлку, необхідно обрати потрiбний вигляд стрiлки або вказати тип лiнiї без стрілки.

Для зміни форми стрілок використовується меню “Вид стрелки”, за допомогою якого можна також лінію перетворити на стрілку або стрілку на лінію.

Зміна фону комірок схеми

Для формування фону комірок MS Word надає дуже широкі можливості – від простої заливки кольором, яка виконується за допомогою палітри, що розкривається кнопкою “Цвет заливки”, до розміщення у комірці фонового рисунка з окремого графічного файлу.

Кнопка “Другие цвета заливки” у цьому меню викликає на екран діалогове вікно, а кнопка “Способы заливки” викликає на екран однойменне діалогове вікно, яке містить кілька вкладок, за допомогою яких можна створити різнокольоровий фон комірки. Вкладка “Градиентная” надає засоби плавного переходу від одного кольору до іншого, а вкладка “Текстура” пропонує кілька стандартних фактур.

Вкладка “Узор” пропонує список візерунків, колір і фон яких можна змінювати за бажанням.

Вкладка “Рисунок” дозволяє використовувати картинки з графічних файлів у якості фону комірки.

Використання “автофігур”

Щоб нарисувати за допомогою панелі iнструментiв „Рисование” автофігуру, потрібно клацнути по кнопці „Автофигура” панелі інструментів „Рисование” та вибрати потрібний елемент в списку .

Зміна форми елементів схеми

Для зміни форми елемента схеми, як і завжди, спочатку треба виділити цей елемент, а потім на панелі інструментів “Рисование” розкрити меню “Действия” і виділити пункт “Изменить автофигуру”. У наступному підменю слід виділити категорію автофігур, наприклад, “Звезды и ленты” і, нарешті, вибрати автофігуру, клацнувши по ній лівою кнопкою миші.

Переміщення елементів схеми на передній і задній план

Якщо розмістити кілька елементів з перекриттям, то користувач не завжди отримає бажаний результат. Як правило, фігура, яку формували останньою розміщується зверху. Щоб змінити цей стан фігури, треба її виділити і розкрити меню “Действия” панелі інструментів “Рисование”. У цьому меню треба виділити пункт “Порядок”, з якого вибрати команду “На задний план”, або “Переместить вперед”.

Використання тіні

Щоб надати елементам схеми рельєфного вигляду, можна використати ефект “Тень”, за допомогою однойменної кнопки панелі інструментів “Рисование”.

Використання об’єму

Зовсім по-іншому виглядають схеми з об’ємними елементами. Для надання елементові об’єму треба його виділити і розкрити меню “Объем” на панелі інструментів “Рисование”. Варіант об’єму вибирається клацанням на ньому лівою кнопкою миші.

Обертання схеми та її елементів

Як окремі елементи, так і всю схему можна розмістити на папері під будь-яким кутом за допомогою кнопки “Свободное вращение”панелі інструментів “Рисование”.

Після фіксації курсору миші на цій кнопці він набирає форми цієї кнопки. Сумістивши цей курсор з вузлом на периметрі схеми і натиснувши ліву кнопку миші користувач може крутити схему як за годинниковою стрілкою, так і проти. Після відпускання кнопки миші схема залишається під вибраним кутом нахилу.

Групування і розгрупування елементів схеми

Щоб згрупувати якісь елементи, їх треба спочатку виділити. Це можна зробити двома способами:

· утримуючи натиснутою клавішу Shift на клавіатурі, клацнути по кожному елементу схеми лівою кнопкою миші;

· клацнути мишкою по кнопці “Выбор объектов” на панелі інструментів “Рисование”, встановити курсор миші ліворуч і вище від першого елемента схеми, натиснути ліву кнопку миші і зобразити за її допомогою прямокутник, який повинен накрити усі елементи схеми. Після звільнення кнопки миші елементи схеми будуть виділеними.

Після цього треба розкрити меню “Действия” на панелі інструментів “Рисование” і вибрати команду “Группировать”.

Щоб знову отримати доступ до окремих елементів схеми треба її виділити і вибрати команду “Разгруппировать” з того ж меню “Действия”.

Обтікання схеми

Створена у документі схема може по-різному взаємодіяти з його текстовою частиною. Спосіб взаємодії можна вибрати з підменю “Обтекание текстом” меню “Действия”.

Є кілька варіантів такої взаємодії схеми з текстом, якщо схему розмістити усередині тексту:

· вокруг рамки – текст буде розміщуватись праворуч і ліворуч від прямокутної рамки, побудованої на границях схеми;

· по контуру – текст буде розміщуватись праворуч і ліворуч від схеми, повторюючи її контури;

· сквозное – текст буде проходити через схему, з’являючись ліворуч і праворуч від неї та у місцях, вільних від її елементів;

· за текстом – текст не буде розриватись, а буде проходити на передньому плані, над схемою, яка розміститься на задньому плані;

· перед текстом – схема ляже перед текстом і закриє його частину;

· сверху и снизу – текст не буде з’являтись у зоні схеми, а розміститься перед схемою та після неї.


36. Створення та впорядкування таблиць в Word.

– Способи створення таблиць в Word;

– Операції з таблицями: додавання і вилучення рядків і стовпців, зміна їх розміру, з’єднання комірок, сортування елементів таблиці і використання формул.

Досить часто доводиться розміщувати у текстовому документі дані у вигляді таблиці. Текстовий редактор MS Word має досить потужний апарат для роботи з таблицями, представлений як у меню “Таблица”, так і у спеціальній панелі інструментів “Таблицы и границы”.

Для створення таблиць в WORD існують три способи:

1. Команда меню Таблица/Добавить таблицу;

2. Кнопка Добавить таблицу на панелі інструментів Стандартная.

3. За допомогою панелі інструментів Таблицы и границы.

Для створення нової таблиці можна скористатися командою “Таблица”, яку треба викликати за схемою: Меню “Таблица”  Пункт “Добавить таблицу”

На екрані з’явиться діалогове вікно “Вставка таблицы”, у якому треба вказати параметри нової таблиці – кількість рядків і кількість стовпців. Після фіксації курсору миші на кнопці “ОК” у текстовий документ вставляється порожня таблиця.

Другий метод створення таблиці значно простіший: на панелі інструментів “Стандартная” треба клацнути по кнопці “Добавить таблицу”. Використовуючи схему, що з’явиться на екрані і за допомогою маніпулятора “мишка” треба вказати розмірність таблиці. Після звільнення кнопки миші у документ вставляється таблиця.

Якщо після вказаних дій на екрані не з’являється сітка таблиці, то це означає, що у меню “Таблица” включено режим “Скрыть сетку”. Як тільки буде виключено цей режим, на екрані з’явиться створена таблиця.

Операції з таблицями

Виділення структурних елементів таблиці відбувається наступним чином:

Комірка – потрійне клацання всередині комірки;Стовпець – клацання над стовпцем;

Рядок – клацання ліворуч від рядка;Фрагмент – протягування курсору миші;

Вся таблиця – меню Таблица/Выделить таблицу.

Додавання та вилучення рядків і стовпців

З виділеними фрагментами таблиці можна виконувати різноманітні функції:

Вставити рядок 1. Встановити курсор в рядку, перед яким необхідно вставити новий рядок і виконати команду Таблица/Добавить строки. 2. Встановити курсор за межами таблиці в рядку, за яким необхідно встановити новий рядок і натиснути клавішу Enter.
Додати рядок 1. Встановити курсор на останню комірку та натиснути клавішу Tab. 2. Встановити курсор за межами таблицы в останньому рядку, і натиснути клавішу Enter.
Вставити стовпець Виділити стовпець, перед яким необхідно вставити новий, і виконати команду меню Таблица/Добавить столбцы.
Додати стовпець 1. Вставити стовпець в будь-якому місці таблиці та перетягти його. 2. Розмістити курсор поза останньою коміркою першого рядка, виконати команду меню Таблица/Выделить столбец, потім команду Добавить столбцы.
Вилучити рядок Виділити рядок та виконати команду меню Таблица/Удалить строки.
Вилучити стовпець Виділити стовпець та виконати команду меню Таблица/Удалить столбцы.
Вилучити зміст рядків, стовпців та комірок Виділити відповідний фрагмент та використати клавішу Del.

За допомогою команди “Добавить строки” меню “Таблица” новий рядок вставляється перед рядком, у якому розміщено текстовий курсор. Причому, можна виділити рядок таблиці, а можна просто встановити текстовий курсор у будь-яку комірку цього рядка.

Щоб додати новий стовпець, треба обов’язково виділити весь стовпець, перед яким він буде вставлений і використати команду “Добавить столбцы” з меню “Таблица”.

Якщо треба додати у таблицю кілька рядків або стовпців, слід виділити у ній таку ж кількість рядків або стовпців і виконати команду “Вставить строки” (“Вставить столбцы”). Нові рядки (стовпці) будуть вставлені перед першим виділеним.

Для вилучення якогось рядка (стовпця) треба його виділити, клацнувши лівою кнопкою миші на лівому полі документа, і використати команду “Удалить строки” (“Удалить столбцы”) з меню “Таблица”.

Досить часто таблиця має заголовок, який є загальним для всіх стовпців. Для його формування необхідно з’єднати кілька комірок і створити одну комірку більшого розміру. Для з’єднання комірок необхідно їх виділити і використати команду „Объединить ячейки” меню „Таблица”. Для роз’єднання комірок на складові також слід їх виділити, а потім використати команду „Разбить ячейки” меню „Таблица”. В відповідному діалоговому вікні зазначається кількість стовпців та рядків, що утворюються.

Зміна розміру окремих рядків і стовпців

Щоб змінити ширину якогось стовпця, залишивши ширину інших стовпців без змін, треба скористатися лінійкою. Якщо встановити текстовий курсор у будь-якій комірці таблиці, то на горизонтальній лінійці відображаються межі її стовпців (рис. 33), а на вертикальній – рядків. Переміщенням вздовж лінійки маркера межі ліворуч або праворуч відповідно змінюється ширина лівого від межі стовпця. Ширина усієї таблиці при цьому також змінюється. Висота рядка змінюється переміщенням його нижнього маркера на вертикальній лінійці.

Для стовпця, у якому розміщується текстовий курсор, на лінійці виводяться маркери: “Отступ первой строки”, “Выступ” та “Отступ справа”. Вони розповсюджують свою дію не на весь рядок таблиці, а на абзац усередині даного стовпця.

Ширину стовпців можна змінювати і перетягуванням границь стовпців безпосередньо в таблиці. Для цього треба курсор миші встановити на границю між двома стовпцями. Тепер можна натиснути ліву кнопку миші і перетягувати границю у потрібному напрямі. Але цей метод відрізняється від попереднього тим, що загальна ширина таблиці залишається незмінною, а міняються розміри двох суміжних стовпців – правого та лівого: збільшуючи ширину одного, зменшуємо ширину іншого.

Сортування елементів таблиці

Рядки таблиці можна відсортувати за збільшенням або спаданням значень та за алфавітом або у протилежному алфавіту порядку. Сортування можна виконувати за вмістом будь-якого одного стовпця або за вмістом кількох стовпців. В останньому випадку сортування виконується у такому порядку: спочатку рядки сортуються за вмістом стовпця, показаного у полі “Сортировать”. Для однакових значень цього стовпця відбувається сортування за значеннями стовпця, показаного у першому полі “Затем” і т.д. Для організації сортування треба обов’язково розмістити текстовий курсор у будь-якій комірці таблиці, розкрити меню “Таблица” і вибрати команду “Сортировка”. На екран буде виведено діалогове вікно “Сортировка”, у якому треба вибрати порядок рядків для сортування (ключів) і напрямок сортування. Після фіксації курсору миші на кнопці “ОК” відбувається сортування рядків таблиці.

Використання формул у таблиці

MS Word дозволяє не тільки створювати досить складні таблиці, але й використовувати формули для підрахунків за даними комірок таблиці.

Для посилання на дані, розміщені у комірках таблиці кожному стовпцю таблиці присвоюється літерний номер з англійського алфавіту, а кожному рядку – числовий. Таким чином, кожна комірка отримує власні координати: ліва верхня – А1, верхня у

Для запису координат комірок можна використовувати тільки англійські букви і арабські цифри. Між буквами і цифрами не повинно бути пропусків.

Щоб у якійсь комірці отримати результат обчислення, до неї треба записати формулу за допомогою спеціального діалогового вікна “Формула”, яке викликається на екран з меню “Таблица”.

У полі “Формула” цього діалогового вікна треба розмістити формулу для обчислення, яка обов’язково повинна починатись знаком “=” і може містити числа, координати комірок поточної таблиці, спеціальні функції і знаки математичних операцій.

Перелік дозволених функцій можна вибрати із спеціального списку, розміщеного у цьому ж діалоговому вікні. Також, можна встановити формат результату обчислень за допомогою списку “Формат числа:”.

Об’єднання комірок таблиці

Розробнику таблиць часто доводиться об’єднувати кілька комірок. На панелі інструментів “Таблицы и границы” є спеціальна кнопка, яка виконує цю операцію.

Об’єднані комірки сприймаються як одна комірка і вона може містити такі ж дані, як і будь-яка інша.