Створення і редагування таблиць

На першому етапі побудови таблиці треба у комірки ввести постійні дані, які не будуть змінюватись у процесі її експлуатації. Це, перш за все, шапка таблиці з назвами стовпців та тексти у підсумковому рядку Ширину стовпця таблиці можна легко змінити, пристосувавши її до довжини записаного до неї тексту. Проте, інколи виникає необхідність записати текст заголовку у вигляді кількох рядків. Це можна зробити за допомогою діалогового вікна “Формат ячеек” яке викликається за схемою:

Меню “Формат”  Команда “Ячейки…”  Вкладка “Выравнивание”

Щоб текст розмістився у вузькій комірці у кількох рядках, треба на вкладці “Выравнивание” цього діалогового вікна встановити прапорець “Переносить по словам”

Вкладка “Выравнивание” діалогового вікна “Формат ячеек” також дозволяє виконувати горизонтальне та вертикальне вирівнювання даних у комірках (наприклад, центрування) і змінювати напрямок (“Ориентация”) тексту. MS Excel дозволяє розміщувати дані у комірках таблиці під будь-яким кутом

Дуже часто трапляються випадки, коли якийсь текст треба розмістити над кількома стовпцями таблиці (на рис. 1. це текст “Оцінки” та “Успішність”). Щоб це зробити, треба спочатку виділити усі комірки, які треба об’єднати між собою, а потім скористатися кнопкою “Объединить и поместить в центре” ( ) панелі інструментів “Форматирование”.

Майже кожна таблиця має заголовок, тобто текст, який розміщується над шапкою і пояснює її призначення. Щоб заголовок виглядав красиво, його треба відцентрувати над таблицею. Це легко зробити вищезгаданою кнопкою. Цю ж операцію можна виконати за допомогою вкладки “Выравнивание” діалогового вікна “Формат ячеек”. Для цього вона містить прапорець “Объединение ячеек”.Вставка-вилучення елементів таблиці. Якщо для якихось елементів таблиці не залишилось місця, то перед будь-якими елементами таблиці можна легко вставити додаткові комірки, рядки або стовпці. При цьому виконується перенумерація елементів таблиці, але піклуватися про зміни у формулах таблиці не треба – вони автоматично зміняться відповідно до нового місця розташування.Вставка елементів таблиці виконується за допомогою меню “ВставкаЩоб вставити додатковий рядок, треба виділити будь-яку комірку у рядку, перед яким його треба вставляти і вибрати команду “Строки” з меню “Вставка”.

Під форматуванням елементів таблиці можна розуміти присвоєння коміркам таблиці різного вигляду (шрифту, кольору і фону, накреслення літер у комірках, створення рамок комірок, напрямку тексту тощо). Це можна зробити як за допомогою кнопок панелі інструментів “Форматирование”, так і командами меню “Формат”. Найпростішим способом форматування таблиці є використання автоформату, тобто присвоєння таблиці вигляду за шаблоном. Спочатку треба виділити всю таблицю, а потім викликати список шаблонів за схемою:Меню “Формат”  Команда “Автоформат…”

Для більшої виразності бажано забезпечити створену таблицю рамками, тобто, відокремити сусідні стовпці і рядки лініями. Найпростішим інструментом для створення рамок комірок таблиці є кнопка “Границы” на панелі інструментів “Форматирование”. Вона розкриває список границь з якого можна вибрати варіант бажаного. можна скористатися послугами діалогового вікна “Формат ячеек” (рис. 6), яке викликається за схемою:Меню “Формат” Пункт “Ячейки”  Вкладка “Границы”

За допомогою кнопок на панелі інструментів “Форматирование” можна вирівняти дані на середину, лівий або правий край виділених комірок; змінити шрифт і розмір літер; зробити літери напівжирними, підкресленими або нахиленими (курсив); збільшити або зменшити кількість цифр у дробовій частині числа; присвоїти даним грошовий або процентний формат.

Для більшої наочності окремі комірки таблиці можна виділити іншим кольором або візерунком. Для візерунку можна також вибрати якийсь колір, який відрізняється як від кольору фону, так і від кольору літер у комірці. Це робіться за допомогою параметрів вкладки “Вид” діалогового вікна “Формат ячейки”