Обчислення крутизни схилу

Крутизна схилу характеризується двома показниками – нахилом і кутом нахилу , які обчислюються за допомогою формули

де - закладання, тобто відстань між суміжними горизонталями в плані.

 

Найбільша крутизна схилу ;

 

Найменша крутизна схилу ,

де - закладання між суміжними горизонталями при однаковій висоті перерізу відповідно найменше і найбільше.

Крутизну схилу обчислюють графічно за допомогою масштабу закладання, який розміщений за рамкою топографічної карти.

Потрібно обчислити крутизну схилу, найбільший і найменший нахил.

Циркулем – вимірником вимірюють відстань між суміжними горизонталями на карті. Розхилом циркуля – вимірника переміщують вздовж основи масштабу закладання доти, поки верхня точка не досягне кривої. По шкалі закладання підліковують крутизну схилу, яка в прикладі дорівнює

При графоаналітичному способі обчислення крутизну схилу за допомогою циркуля – вимірника і масштабної лінійки вимірюють найбільше і найменше закладання. За такими формулами обчислюють крутизну схилу:

найбільшу =2,5/100=0,025

найменшу =2,5/40=0,0625

7.4 Побудова профілю заданого рівня

Потрібно побудувати профіль за напрямом 166,2/6710/ і 201,3/6712/. Побудову виконують в такій послідовності.

З’єднують на топографічній карті пункти 166,2/6710/ і 201,3/6712/ прямою лінією та нумерують точки перетину з горизонталями. На міліметровій сітці будують бокові профілі з графами "Позначка", "Відстань", "Точка". За допомогою циркуля – вимірника вимірюють відстані між точками перетину горизонталей з лінією, яка з’єднує два пункти. Виміряні відстані переносять у графу "Відстань" в горизонтальному масштабі карти 1:10000. В графі "Позначка" навпроти відповідних точок записують їх позначки, креслять лінію умовного горизонту, яку приймають на 4 м менше мінімальної позначки, яка зустрічається в заданому напрямку.

Будують рейку вертикального масштабу Мв=1:200. Над всіма точками перетину ліній заданого напряму з горизонталями, вододілами, і тальвегами відкладають перпендикуляри. На перпендикулярах відкладають в вертикальному масштабі /1:200/ позначки горизонталей і характерних точок рельєфу. З’єднують одержані точки плавною кривою і отримують профіль заданого напряму (рис.3)