Самостійна робота

Особливої актуальності самостійні завдання набувають в сучасних умовах, коли об'єм необхідних знань для фахівця різко та швидко збільшується, і коли неможливо робити головну ставку на засвоєння необхідної суми фактів. Тому усім нам важливо вміти самостійно поповнювати свої знання і не тільки, щоб орієнтуватися в стрімкому потоці нормативно-законодавчих змін, але й уміти їх використовувати для узагальнення конкретних службових завдань. Формування навичок самостійної пізнавальної діяльності слухачів у здійснюється під час самостійної роботи.

Самостійна робота слухачів є важливою складовою частиною навчального процесу та основним засобом оволодіння навчальним матеріалом у час, вільний від навчальних занять.

Вона проводиться з метою:

- засвоєння навчального матеріалу, який передбачений навчальною програмою;

- закріплення та поглиблення знань, умінь та навичок, одержаних на всіх видах навчальних занять;

- виконання завдань, підготовки до подальших занять, заліків, екзаменів;

- формування культури розумової праці, самостійності та ініціативи у пошуку та набутті нових знань.

Зміст самостійної роботи студентів над конкретним модулем, визначається тематичним планом вивчення модулю, завданнями та вказівками викладача. Планується слухачами. Методичне керівництво та створення необхідних умов забезпечується та контролюється викладачами кафедри.

Самостійна робота слухачів може мати місце при проведенні усіх видів навчальних занять і відбуватись у навчальних аудиторіях, спеціалізованих та комп'ютерних класах, бібліотеці тощо.

Основні напрямки та зміст самостійної роботи слухачів по модулю визначаються лекційним курсом, тому при доведенні лекційного матеріалу викладачам необхідно активізувати психіку слухача до самостійного поглиблення знань, до активної участі в розгляді навчальних проблем і питань, до конспектування лекційного матеріалу. А на практичних заняттях вчити їх самостійно реалізовувати потребу у професійних знаннях.

Вході самонавчання слухачі, як правило, виконують наступні види робіт:

- самостійно вивчають матеріали навчання за конспектами і рекомендованою літературою;

- поглиблюють знання з окремих розділів, тем чи питань програми підвищення кваліфікації;

- виконують домашні завдання;

- готуються до різного виду занять.

Якість самостійної роботи слухачів найбільш повно проявляється на семінарських та практичних заняттях. Якщо в процесі проведення цих занять виявляються недоліки їх самостійної роботи, то викладацькому складу необхідно вказувати та визначати шляхи та методи їх усунення, практично вчити їх найбільш раціональним методам та прийомам роботи з навчальним матеріалом.

Організовуючи самостійну роботу слухачів необхідно звертати увагу на:

- раціональне використання ними часу під час їхньої самостійної роботи;

- на творче відношення до пошуку резервів часу;

- на її контроль;

- необхідність надання консультації;

- відповідність об'єму завдань часу, який відводиться на їх вивчення;

- її удосконалення.

Відповідний методичний рівень самостійної роботи слухачів буде мати місце за умови, коли вони будуть забезпечені необхідними методичними вказівками щодо її організації, можливості обміну досвідом самостійної роботи між ними та можливості отримати консультацію, а також відповідності об'єму завдань часу, який відводиться на самостійну роботу.

Тільки у разі запровадження цих форми, методів та видів самостійної роботи, слухач тоді здолає нелегку працю самоосвіти, тільки тоді вона стане привабливою та ціленаправленною

Таким чином, самостійна робота усіх учасників навчального процесу навчального закладу є необхідною передумовою успішного оволодіння програмним матеріалом. В зв'язку з цим, основним завданням науково-педагогічних працівників є навчити студентів вчитися. На виконання цього завдання необхідно підпорядкувати всі заходи організації та проведення навчально-виховного процесу, який необхідно будувати так, щоб він навчав їх творчому та науковому підходу до вивчення будь-якого навчального чи проблемного питання в ході самостійної роботи.

Зрозуміло, що результати самостійної роботи слухачів будуть залежати також і від деяких їх особистих якостей. До них можна віднести:

- розвинуту пам'ять;

- уміння працювати з першоджерелами, вести спостереження та записи;

- уміння зосереджено та уважно працювати;

- наполегливість в подоланні труднощів;

- уміння контролювати себе.

Отже, все викладене вище та оволодіння слухачами раціональними здібностями до розумових дій, культура розумової праці виявляються визначальними якостями в справі самостійної роботи.