Числові типи P

ГЛАВА 2

 

ПРОСТІ СТРУКТУРИ ДАНИХ R

 

Числові типи P

Цілі типи P

Дійсні типи P

Десяткові типи P

Операції над числовими типами P

Бітові типи P

Логічний тип P

Символьний тип P

Перераховний тип P

Iнтервальний тип P

Покажчики P

 


ПРОСТІ СТРУКТУРИ ДАНИХ

 

Прості структури даних, названі інакше примітивними чи базовими, є основою для побудови більш складних структур. У мовах програмування прості структури описуються простими (базовими) типами. До таких типів відносяться числові, бітові, логічні, символьні, перераховані, інтервальні, а також покажчики.

 

Числові типи

Цілі типи

За допомогою цілих чисел може бути представлена кількість об'єктів, що є дискретною за своєю природою (тобто рахункове число об'єктів). Розрізняють… Цілі знакові типи. Для представлення в пам'яті даних цих типів відомі такі… 1) Метод знака і значення був використаний у ряді комп'ютерів. Для знака виділяється перший (або самий лівий) біт…

Дійсні типи

На відміну від порядкових типів (всі цілі, символьний, логічний), значення яких завжди зіставляються з рядом цілих чисел і, отже, представляються в… Представлення дійсних чисел в пам'яті. У деяких областях обчислень потрібні… Формат для представлення чисел із рухомою точкою містить одне чи два поля фіксованої довжини для знаків. Кількість…

Десяткові типи

Десяткові типи не підтримуються мовою PASCAL, але маються в деяких інших мовах, наприклад, COBOL, PL/1. Ці типи застосовуються для представлення… До десяткових типів відносяться: десятковий тип з фіксованою точкою та тип… Десятковий тип з фіксованою точкою. У мові PL/1 десятковий тип з фіксованою точкою описується в програмі як:

Операції над числовими типами

Над числовими типами, як і над всіма іншими, можливі насамперед чотири основних операції: створення, видалення, вибір, відновлення. Специфічні… Варто вказати, що операція ділення по-різному виконується для цілих і дійсних… Наприклад: – 31 dіv – 10 = +3; – 31 mod – 10 = – 1

Бітові типи

Операції над бітовими типами. Над бітовими типами можливі три групи специфічних операцій: операції булевої алгебри, операції зсуву, операції… Операції булевої алгебри: – заперечення - НI (not),

Логічний тип

Значеннями логічного типу boolean у PASCAL та bool у С++ може бути одна з попередньо оголошених констант false (неправда) або true (істина). Логічні… Дані логічного типу займають один байт пам'яті. При цьому значенню false… Наприклад: false завжди в машинному представленні: 00000000;

Символьний тип

Значенням символьного типу char є символи з деякої визначеної множини. У більшості сучасних персональних ЕОМ цією множиною є ASCІІ-код (Amerіcan… Значення символьного типу char займає в пам'яті 1 байт. Код від 0 до 255 у… ASCІІ, однак, не є єдиною можливою множиною кодів. Іншою використовуваною множиною є код EBCDІ (Extended Bіnary Coded…

Перераховний тип

ЛОГІЧНА СТРУКТУРА. Перераховний тип представляє собою впорядкований тип даних, визначуваний програмістом, тобто програміст перераховує всі значення,… type color=(red,blue,green); work_day=(mo,tu,we,th,fr);

Iнтервальний тип

ЛОГІЧНА СТРУКТУРА. Один із способів утворення нових типів із вже існуючих – обмеження припустимого діапазону значень деякого стандартного скалярного… МАШИННЕ ПРЕДСТАВЛЕННЯ. Дані інтервального типу можуть зберігатися в залежності… Для даних інтервального типу потрібна пам'ять розміром один, два або чотири байти. Наприклад,

Покажчики

Тип покажчика представляє собою адресу комірки пам'яті (у переважній більшості сучасних обчислювальних систем розмір комірки, мінімальної… 1) При необхідності представити одну і ту ж саму область пам'яті, а отже, ті ж… 2) При роботі з динамічними структурами даних. Пам'ять під такі структури виділяється в ході виконання програми,…

ВПРАВИ

1. Поясніть, чому представлення цілих чисел методом знака і значення не знайшли широкого впровадження.

2. Поясніть, чому цілі числа представляються у пам’яті у додатковому, а не у зворотньому коді.

3. Як що для представлення цілих (без знака) використовується nрозрядів. Якому інтервалу належатимуть значення, що може приймати змінна такого типу?

4. Як можна виконати операцію ділення десяткового цілого числа на 10n?

5. Якого типу змінна і яке має значення, як що в пам’яті вона відображена як 01110110 11111111 і відомо, що це ціле число?

6. Скільки пам’яті буде виділено для змінних, що нижче описані

TYPE BOOL = (FALSE, TRUE);

transport = (train, bus, automobile, boat, airplane);

currency = (franc, dollar, shilling, mark, lira, guilden, krone, ruble, grivnya, yen, cruzeiro);

VAR Log : BOOL;

Tran : transport;

valute : currency;

7. Який мінімальний і який максимальний обсяг пам’яті може бути виділено для змінної інтервального типу?

8. Поясніть, чому для представлення чисел із рухомою точкою формат з полями: мантиси, порядку, знаків мантиси і порядку не знайшов широкого впровадження.

9. Чим відрізняється представлення дійсних чисел у форматіrealвід усіх інших?

10. Як пояснити, що арифметичні операції над дійсними числами дають неточні результати, чим визначається похибка?

11. Яку одиницю називають схованою у поданні дійсних чисел і чому таке можливо?

12. Як буде представлено в пам’яті машини число –43.21 у форматі REAL?

13. Як буде представлено в пам’яті машини число –20.1 у форматі SINGLE?

14. Якого типу змінна і яке має значення, як що в пам’яті вона відображена як 00000000 00000000 11110111 11000001 і відомо, що це дійсне число?

15. Чому для представлення даних логічного типу виділяється один байт, хоча достатньо було б одного біта?

 

 

_________