Політична соціалізація

У політиці індивід виступає як громадянин. Стати таким він може тільки у процесі взаємодії з іншими індивідами, політичними і неполітичними інститутами, із суспільством у цілому. Кожне нове покоління застає світ таким, яким він був створений батьками і дідами. Як він увійде в цей світ? Як сприйме цінності і звичаї попередніх поколінь, як розпорядитися тим, що дісталося йому по праву спадкування? Чи зметуть спадкоємці, подібно варварам, побудований до них політичний будинок чи обживуть його кабінети? Це питання не довільні ні для політичної теорії, ні для політичної практики. Саме вона поставила перед політичною наукою проблеми наступності політичного розвитку, особливо актуальні за умов розширення масштабів політичної участі і залучення в політику все нових шарів населення. Для забезпечення наступності політичного розвитку і збереження цілісності суспільства при зміні поколінь варто зрозуміти, як здійснюється трансляція політичних цінностей і стандартів політичного життя від одного покоління до іншого, як відбувається становлення політичного суб'єкта.

На це запитання покликана відповісти теорія політичної соціалізації.

Американський політолог Т. Парсонс відзначав, що прихід кожного нового покоління можна порівнювати з навалою варварів, і тільки процес соціалізації може забезпечити засвоєння норм гуртожитку цим "прибульцям".

Політична соціалізація є невід'ємною частиною політичної культури. Вона являє собою особливий політико-культурний процес.

Ще в 430 р. до н. е. Перикл стверджував: "Лише деякі можуть творити політику, але судити про неї можуть усі". І дійсно: судити "у даному випадку не важливо як" про політика можуть усі. Адже політика, так чи інакше, торкається інтересів всіх і кожного. Тому люди розуміють, що вони повинні мати хоча б самі загальні уявлення про світ політичного, про владу, про тих, хто приймає рішення, і хто несе відповідальність за їхнє виконання.

Відповідно люди засвоюють, "усмоктують" у себе пануючу в даному суспільстві політичну культуру. Кожна окрема людина (вільно чи мимоволі) включається у процес владних відносин, поступово перетворюється в "політико-культурну істоту", що володіє цивільною і політичною самосвідомістю.

Суть соціалізації взагалі складається із засвоєння людиною певної системи знань, норм і цінностей, що дозволяють їй функціонувати в якості повноцінного і повноправного члена суспільства.

Проблемі соціальної і політичної адаптації людини, сприйняття нею традицій і цінностей почала приділятися підвищена увага в 20-х рр. ХХ ст. (особливо адаптації етнічних груп у великих містах). Однак єдиного підходу до розуміння процесу політичної соціалізації вироблено не було. Так, класична теорія політичної соціалізації, розроблена чикагськими вченими під керівництвом Д. Істона, трактувала її як процес навчання людини спеціальним ролям, що їй необхідно виконувати у сфері політики. Більшість підтримуючих ці теорії учених (Л. Коен, Р. Ліптон, Т. Парсонс), природно, акцентували увагу на взаємодії людини з політичною системою і її інститутами.

Інший авторитетний напрямок у політичній науці (М. Хабермас, К. Луман) розглядає політичну соціалізацію як акультурацію (тобто заснування людиною нових для себе цінностей), висуваючи, таким чином, на перший план внутріособистісні, психологічні механізми формування політичної свідомості і поведінки людини. Учені ж, що працюють у руслі психоаналізу (Е.Еріксон, Е.Фромм), головну увагу приділяють дослідженню несвідомих мотивів політичної діяльності (формам політичного протесту, контркультурного поводження), розуміючи політичну соціалізацію як схований процес політизації людських почуттів і уявлень.

Ученими марксистського чи діалектико-критичного напрямку розглядаються процеси соціалізації у великій мірі з погляду індивіда чи групи, чиї проблеми повинні бути реалізовані всупереч домаганням на володарювання з боку політичної системи. Вони відкидають різницю між загальною і політичною соціалізацією, оскільки за цим ховається штучне відділення індивіда від держави і суспільства. Виходячи із суспільної обумовленості людини, марксистська наука зосереджує увагу на процесі відчуження особистості як найважливішої проблеми індустріального суспільства.

Незважаючи на розходження в підходах, більшість учених усе-таки сходяться в тому, що найважливішими функціями політичної соціалізації є досягнення особистістю умінь орієнтуватися в політичному просторі і виконувати там визначені владні функції. У цьому змісті політична соціалізація являє собою як би двоєдиний процес: з одного боку вона фіксує засвоєння особистістю певних норм, цінностей, рольових чекань та ін., необхідних політичній системі, а з іншого боку - демонструє, як особистість вибірково освоює ці традиції і уявлення, закріплюючи їх у тих чи інших формах політичного поводження і впливу на владу. А з цього у свою чергу, випливає, що вплив суспільства на політичні якості особистості, а також контроль за ходом політичної соціалізації обмежуються внутрішніми переконаннями і віруваннями людини.

При цьому існує вузьке і широке розуміння політичної соціалізації. У вузькому розумінні - це свідоме і цілеспрямоване впровадження політичних цінностей, переконань, навичок і т.д. Дане завдання виконують в основному офіційні і напівофіційні установи, інститути, організації. Вони мають на меті створення сприятливих умов для прийняття людьми пануючого соціального порядку. У широкому змісті політична соціалізація - це вся система політичного навчання, формального і неформального, цілеспрямованого і непередбаченого, - на всіх етапах життєвого циклу. Така система містить у собі не тільки сугубо політичне, але і неполітичне навчання, що позначається на політичній поведінці і політичних установках людей.

Набір політичних знань, умінь і навичок людини, насамперед, залежить від його суб'єктивного стану і виконуваних у політиці ролей (оскільки, приміром, лідер і рядовий виборець не можуть керуватися тими самими зразками політичного поводження), а також від діяльності основних агентів політичної соціалізації: родини, системи освіти, політичних інститутів, релігійних і суспільних об'єднань, засобів масової інформації. Дія цих трьох перемінних політичного процесу і визначає розходження первинного і вторинного етапів політичної соціалізації.

Первинна політична соціалізація характеризує первісне (звичайно з 3 - 5 років) сприйняття людиною політичних категорій, що поступово формують у нього вибірково-індивідуальне відношення до явищ політичного життя. На думку вчених Д.Істона і І.Деніса, тут необхідно розрізняти чотири аспекти процесу соціалізації: безпосереднє «сприйняття» дитиною політичного життя, інформацію про яку він черпає з оцінок батьків, їхніх відносин, з реакцій і почуттів; "персоналізація" політики, в ході якої ті чи інші фігури, що належать до сфери влади (наприклад, президент, поліцейський, яких він часто бачить по телевізору чи біля свого будинку), стають для нього зразками контакту з політичною системою; "ідеалізація" цих політичних зразків, тобто утворення на їхній основі стійких емоційних відносин до політики; "інституціалізація" знайдених властивостей, що свідчать про ускладнення політичної картини світу дитини чи його переходу до самостійного, надособистісного бачення політики.

У цілому особливості первинного етапу політичної соціалізації полягають у тому, що людині доводиться адаптуватися до політичної системи і норм культури, бо ще немає розуміння їхньої сутності і значення. Тому для виключення в майбутньому аномальних, антисоціальних форм поводження необхідно дотримуватися визначеної послідовності у застосуванні механізмів передачі дитині політичних норм і минулого досвіду. Зокрема, для збереження природного характеру включення його в політичний світ кращі ті соціальні форми, де політична інформація нерозривно поєднана з авторитетом учителя, прикладом діяльності старших і ні в якому разі не містить жорстоких ідеологізованих зразків і понять. Тільки на цій основі дитячу свідомість, що розвивається, можна підкріплювати імперативними судженнями й оцінками, а згодом і аксіологічними нормами і представленнями (цінностями, ідеалами, принципами).

Вторинна політична соціалізація характеризує той етап діяльності людини, коли він освоїв прийоми переробки інформації і здійснення ролей, здатний протистояти груповому тиску і висловити свою здатність до індивідуального перегляду ідеологічних позицій, переоцінки культурних норм і традицій. Таким чином, головну роль тут відіграє так звана зворотна соціалізація, що характеризує вплив самої людини на добір і засвоєння знань, норм, прийомів взаємодії з владою. У силу цього вторинна соціалізація виражає безупинну самокорекцію людиною своїх ціннісних представлень, кращих способів політичного поводження й ідеологічних позицій.

Очевидно, що політична соціалізація має свій особливий механізм. Він функціонує на трьох рівнях. Перший рівень - соціальний. Це рівень суспільства в цілому. На ньому людина залучає в політику під тиском важливих проблем, з якими зіштовхнулося все суспільство. Наприклад, залучення людей у масові суспільно-політичні рухи відбувається під тиском глобальних проблем сучасності, у тому числі й екологічних.

Політизація людей може бути обумовлена і загостренням безробіття, корумпованістю влади, розгулом злочинності, погіршенням якості і рівня життя.

Другий рівень - соціально-психологічний. Справа в тому, що людина політично соціалізується в складі не тільки великих соціальних груп (родина, друзі, товариші по шкільному класу чи студентській групі, колектив по роботі). Тому його політична соціалізація багато в чому сприяє міжособистісному спілкування. У ході такого спілкування вона піддається вселянню і впливу співрозмовників. Через спілкування багато в чому відбувається його політична самоідентифікація (самосприйняття).

Міжособистісні відносини, крім того, багато в чому сприяють і навчанню людини, її орієнтації в політичній дійсності і політичних проблемах.

Третій рівень - внутріособистісний. На цьому рівні політична соціалізація відбувається через інтереси людини, її потреби, мотиви, установки і ціннісні орієнтації. Саме вони відіграють значну роль у формуванні політичної свідомості людини. Саме вони багато в чому керують його політичною поведінкою.

Політична культура суспільства, щоб стати частиною свідомості людини і вплинути на формування її політичних переконань, повинна бути "пропущена" через її індивідуальні потреби. Інакше відповідна інформація про політичну дійсність лише "сковзає" по поверхні людської свідомості.

Нарешті, особливості і зміст процесу політичної соціалізації залежать і від цілого ряду факторів. Ці фактори можна розмежувати на політичні і неполітичні. До основних політичних факторів відносяться: характер і тип державного устрою; політичний режим; політичні інститути, партії, організації і рухи. До неполітичних факторів відносяться: родина; група однолітків; навчальні заклади; робота; культура, мистецтво, література; засоби масової інформації; національні традиції.

Обидві групи факторів тісно взаємодіють один з одним. Адже в реальному житті людини політичні і неполітичні явища взаємопереплетені. Політичного значення для людини нерідко набувають фактори, на перший погляд ті, що не стосуються до політики. Наприклад, праця, характер взаємин людини і природи й ін. Тут багато чого залежить від ролі і місця неполітичних факторів у внутрішній і зовнішній політиці держави щодо суспільства й інших держав.

Дослідження, проведені в різних країнах, дозволили виділити найбільш характерні зразки, стандарти взаємодії індивіда і влади, у результаті якого здійснюється наступність політичного розвитку, передача політичних цінностей від одного покоління до іншого. Західні політологи виділяють кілька типів політичної соціалізації. Гармонійний тип політичної соціалізації характерний для британо-американської культури. Наявність культурно-однорідного середовища, зрілих демократичних традицій забезпечують діалог індивіда і влади. І влада, і індивід прихильні до загальноприйнятих ідеалів, норм і цінностей, що дозволяє новим поколінням безболісно входити в політичне життя.

Плюралістичний тип політичної соціалізації переважає в країнах Західної Європи. Входження в політику кожного нового покоління відбувається тут в умовах різнорідних субкультур. Тому спочатку політична соціалізація індивіда здійснюється в рамках цінностей і ідеалів конкретної етично культурної групи. Однак культурне, релігійне, етнічне різноманіття не заважає представникам різних груп знаходити загальну мову, досягати консенсусу щодо головних політичних цінностей, що випливають з установок ліберальної цивілізації (воля, приватна власність, індивідуалізм, права людини і т.д.). Незважаючи на розколотість культури, влада й індивід приходять до згоди, тому що не тільки влада, але й індивіди обмежені зобов'язанням підкорятися загальноприйнятим правилам. Автономія особистості припускає здатність індивіда до самоорганізації, постійного і всебічного коректування поведінки.

Конфліктний тип політичної соціалізації властивий суспільствам "третього світу". Убогість більшості населення, різноманіття кланових, племінних, родових цінностей утруднюють досягнення згоди між владою і носіями різних цінностей. Політична соціалізація протікає тут на тлі жорстокої боротьби між носіями різних субкультур, звідси високий ступінь політичного насильства.

Гегемоністський тип політичної соціалізації припускає включення в політику нових поколінь винятково на основі цінностей якого-небудь класу, релігії, політичної ідеології. Цей тип політичної соціалізації характерний для закритих політичних систем, що не визнають цінностей інших систем. Саме цей тип політичної соціалізації донедавна існував в Україні.

Протягом десятиліть всі інститути соціалізації: родина, дошкільні установи, школи, вузи, дитячі і молодіжні організації, профспілки, АПУ являли собою механізми єдиної системи, що трансформувала офіційні політичні цінності у внутрішню структуру особистості. Однак неминуче розширення контактів із закордонними країнами, розвиток засобів масової інформації ("вражі голоси") пробивали пролом за проломом у системі політичного виховання радянського суспільства. Отримання Україною незалежності, становлення нової соціально-економічної і політичної системи супроводжувалося ліквідацією колишніх механізмів політичної соціалізації, а становлення нової моделі наштовхується на ряд протиріч. Наприклад, стара система цінностей відкидається істеблішментом, але аж ніяк не всім суспільством. У той же час політичні цінності демократичного суспільства не знаходять підтримку в широких шарів населення.

Навіть у країнах зі стабільною економікою і стійкими структурами влади продумана і послідовна система прилучення особистості до політичних цінностей, у якій всі інститути соціалізації доповнюють один одного, час від часу дає збій. У сучасній Україні, де немає згоди навіть щодо цілей виховання, агенти політичної соціалізації сповідають різні політичні переваги, поставлені в ситуацію виживання, родина, школа не відмовляють істотного впливу на формування політичних переваг дитини. Ріст соціальної нерівності, разрыв між словом і повсякденною практикою, усвідомлення безперспективності в професійній області супроводжується байдужістю й апатією стосовно політичних і інших суспільних установок. Неефективність влади в рішенні соціально-економічних проблем, руйнування систем доступного вищого утворення, охорони здоров'я негативно діють на умонастрій людей. Скандали у вищих ешелонах влади, у яких головними фігурами стають екс-прем'єри, очевидна корумпованість владних структур на обласному і місцевому рівнях сприяють відчуженню населення від політики. У молоді формується стійке негативне відношення до політичної влади взагалі. У такій ситуації політичні позиції багато в чому визначаються економічним становищем соціальних груп.

 

Таким чином, для процесу політичної соціалізації сьогоднішньої України характерні дві суперечливі тенденції: розширення можливості політичної участі особистості і груп у результаті демократизації суспільства; ріст політичної апатії, відчуження великого числа населення в результаті падіння їхнього життєвого рівня, втрати соціального статусу і невір'я в можливість політичної влади забезпечити відновлення країни.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що політична соціалізація є надзвичайно складним і різноспрямованим політико-культурним процесом. Її роль і місце в політичній культурі суспільства важко переоцінити. Завдяки саме політичній соціалізації людина послідовно стає не тільки особистістю, але і громадянином; не тільки об'єктом, але і суб'єктом політики, а багато в чому і її творцем.