рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ

КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України Харківська Національна Академія ...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО

ГОСПОДАРСТВА

 

О.В.Климов, А.В.Крюкова, Л.О.Радіонова, С.М.Толстенко

 

 

КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ

    ХАРКІВ − ХНАМГ − 2005

ВСТУП

 

Треба, імовірно, визнати, що вище благо

відноситься до розвитку найважливішої науки,

що, головним чином, керує. А такою

є політика

 

Аристотель

 

Політологія чи наука про політику - одна з наймолодших дисциплін. У самостійну галузь знання вона виділилася зовсім недавно, на Заході на рубежі 40-50- х років. Формально датою її відокремлення може служити 1948 рік, коли ЮНЕСКО був прийнятий спеціальний документ, що визначив структуру і завдання нової науки. А її повсюдне визнання у більшості країн світу пов'язано з утворенням у 1949 р. Міжнародної асоціації політичних наук.

В Україні політологія як самостійна дисципліна дістала права громадянства у 90-х роках. Її затребуваність обумовлена початком переходу українського суспільства до державного будівництва.

Крім того, вивчення політології дозволяє студентам більш широко зрозуміти свою роль і місце в суспільстві, формувати відчуття власної значимості і причетності до справ суспільства, вироблення активної життєвої позиції.

Основна мета даного курсу лекцій – допомогти студентам науково осмислити складні явища і процеси сучасного політичного життя, щоб свідомо орієнтуватися в них, а також розібратися в існуючих політичних теоріях. Для досягненню цієї мети служать зміст і структура даного курсу лекцій.

Пропонований курс лекцій з політології опирається на отриманий за останні роки досвід дослідження і викладання політології як у нашій країні, так і за кордоном, акцент при цьому робиться на аналітично роз'яснювальний, пояснюючий підхід. Курс лекцій складений відповідно до вимог державного освітнього стандарту і включає весь перелік необхідних тим.

 

 

ТЕМА 1. Сутність, місце і роль політики в житті суспільства.

Політологія як наука

Відомо, що всяка галузь наукового знання має свій об'єкт і предмет дослідження. У літературі висловлювалася, на наш погляд, обґрунтована точка зору,… Політика, її центральний елемент — політична влада, ідеї, що відбивають… У західній політології сьогодні широку підтримку одержує формування єдиної, глобальної політичної, науки. Не…

ТЕМА 2. Історія політичної думки

Політичні вчення античності

Антична політико-правова думка оформилася і розвивалася, як ідеологія вільних. Воля – фундаментальна цінність, головна мета зусиль і основний… У процесі розвитку давньогрецької політичної і правової думки ранні, багато в… Концептуальну завершеність програми стабілізації політичної структури полісу набули в теоріях Платона й Аристотеля. …

Західноєвропейська політична думка в Середні віки

Тон у вирішенні проблеми приналежності влади був заданий Аврелієм Августином (353-430 рр.), що затверджує принциповий примат церкви над державою,… Одним з найбільш яскравих виразників поглядів церковної ідеології… У своїх творах учений-богослов намагається пристосувати погляди Аристотеля до догматів католицької церкви і таким…

Політичні погляди епохи Відродження

Дуже важливе значення має введення ним у політичну науку загального поняття «держава» (stato) як загального політичного стану суспільства, його… Визначення політичного ладу, за Макіавеллі, базується на урахуванні специфіки… Обґрунтування, дані Макіавеллі для необхідності авторитарної модернізації суспільства, багато в чому визначили…

Політичні ідеї Реформації

Біля джерел Реформації стояв німецький теолог Мартін Лютер(1483-1546 рр.). Один з вихідних пунктів лютеровського вчення - теза про те, що порятунок… У своїй концепції держави М.Лютер передбачив, що у сфері природного права, у… Томас Мюнцер(бл.1490-1525 рр.) звернув реформаційний рух у відкриту безкомпромісну боротьбу проти всяких…

Новий час

Загальною концептуальною основою для вироблення того чи іншого варіанта вирішення проблеми стали теоретичні конструкції «природних прав» людини і… «Природні права» людини ставали не тільки заслоном від будь-якого… У той же час загальна концептуальна схема (з «природними правами» і «суспільним договором») у різних напрямках думки…

ТЕМА 3. Політика як соціальне явище

1. Комунікативно-інтегративний (прихильники якого розуміють політику як результативну-організуючу діяльність). 1. Інституціональний (прихильники якого розуміють політику як діяльність… 2. Соціологічний (прихильники якого розуміють політику як діяльність у сфері міжкласових відносин).

ТЕМА 4. Політична поведінка і політична діяльність

Політична поведінка: її види

Вивчення даної сторони політики виявляє залежність політичних подій і процесів від стану, спрямованості думок і дій тих людей, що втягнуті у… Серед найбільш значимих видів політичного поводження виділяються наступні: - реакція, коли дії людей у політиці є відповідями на зовнішній вплив, джерелом активності у цьому випадку служать…

Специфіка масової поведінки в політиці

- статистичність — люди, зібрані в масу не являють собою цілісного утворення, відмінного від складових його елементів; - стохастичність, імовірність — тут випадковість, невпорядкованість відносин,… - ситуативність — її характер цілком визначається місцем, часом, приводом утворення, видом діяльності чи спілкування,…

Види політичної діяльності

- зосередження зусиль на загальних проблемах, потребах існування соціальної спільноти, за словами російського правознавця і філософа І. А. Ільїна,… - розгляд держави, політичних інститутів як основних інструментів вирішення… - використання політичної влади як головного засобу досягнення поставлених цілей.

ТЕМА 5. Політична влада

Основою політики є влада. Вона представлена державою, її установами і ресурсами. Влада сприяє ефективному задоволенню загальнозначущих, групових і приватних інтересів. З цієї причини вона виступає головним об'єктом боротьби і взаємодії груп, партій, рухів, держави, індивідів.

Соціальний зміст і призначення влади

Соціальна функція влади по забезпеченню цілісності й упорядкуванню різноманітних інтересів і відносин між людьми може досягатися різними способами,… Влада багатолика: вона з'являється у різних проявах, у кожному з яких… Прихильники першого підходу(поведінкового) характеризують її як особливу сутність, носієм якої виступає окрема…

Ресурси влади

У примітивних суспільствах влада спиралася в основному на авторитет правителя (вождя, воєначальника і т. д), перехід до майнових відносин призвів до… В індустріальних суспільствах переважним ресурсом володарювання стає… Типологія ресурсіввлади

Принципи організації і функціонування влади.

Суверенітет і легітимність політичної влади

Функціонування політичної влади здійснюється набазі загальновизнаних принципів суверенітету і легітимності. Ці принципи характеризують політичну… Принцип суверенітету означає верховенство і незалежність державної влади.… Суверенітет державної влади не припускає її безконтрольності з боку суспільства. Розвиток цивільного суспільства…

Типи легітимності

Історично першим типом легітимності влади був традиційний, оснований на вірі в божественний характер влади і священність права… У міру того, як релігія втрачала своє значення, а загальне виборче право усе… Раціонально-легальна легітимність ґрунтується на вірі учасників політичного життя у справедливість існуючих правил…

ТЕМА 6. Політична система суспільства

Здатність суспільства реагувати на зростаючі потреби індивідів, адаптуватися до умов свого функціонування, що змінюються, забезпечується політичною…

Теорія політичної системи

Поняття "система" ввів у науковий обіг німецький біолог Л. фон Берталанфі(1901 – 1972 рр.) у 20-х роках XX ст. для позначення процесів… Поняття "система" на розгляд суспільства переніс Т. Парсонс, що…

Теорія політичної системи Д. Істона

Засновником системного підходу в політичній науці прийнято вважати американського політолога Д. Істона, що визначав політику як "вольовий розподіл цінностей". У цьому контексті політична система являє собою механізм формування і функціонування влади в суспільстві з приводу розподілу ресурсів і цінностей.

Теорія політичної системи Г. Алмонда

Порівнюючи різні політичні системи, важливо було виділити основні функції, необхідні для забезпечення ефективного соціального розвитку. Порівняльний… Таким чином, під структурою вони розуміли сукупність взаємозалежних ролей.…

Теорія К. Дойча

Отже, функціонування політичної системи залежить від якості постійного потоку інформації, що надходить із зовнішнього середовища, і інформації про…

Політична система як механізм влади

Д. Істон розрізняв два типи "входу":вимога і підтримка. Вимогуможна визначити як звернену до владних органів думку з приводу бажаного чи… Підтримка означає посилення політичної системи. Вона охоплює всі позиції і… Підтримка забезпечує відносну стабільність владних органів, що перетворять вимоги середовища у відповідні рішення, а…

Структура політичної системи

Інституціональна підсистема містить у собі державу, політичні партії, соціально-економічні і громадські організації і відносини між ними, що у… Нормативна підсистема містить у собі правові, політичні, моральні норми і… Функціональна підсистема - це методи політичної діяльності, способи здійснення влади. Вона складає основу політичного…

Функції політичної системи

Одна з загальновизнаних класифікацій функцій політичної системи була представлена Г. Алмондом і Дж. Пауеллом. Вони виділили за значимістю ті… Збереження чи підтримка існуючої моделі політичної системи здійснюється за… Політична соціалізація являє собою процес надбання політичних знань, вірувань, почуттів, цінностей, властивих тому…

Типи політичних систем

Досить розповсюдженою є класифікація політичних систем за політичним режимом, тобто на основі характеру і способів взаємодії влади, особистості і… Французький політолог Ж.Блондель розрізняє політичні системи за змістом і… В основу класифікації політичних систем може бути покладений класовий принцип, тобто інтереси якого класу виражає…

ТЕМА 7. Політичні режими сучасності

Політичний режим» як категорія політології

Це поняття відображає реальну картину політичної влади в тій чи іншій країні. Наведене визначення політичного режиму дає загальне уявлення про дане поняття.… 1. Як виник даний політичний режим? Мається на увазі організація і проведення виборів до органів політичної влади. Е.…

Демократичний політичний режим

Даний режим характеризується наступними рисами. 1. Джерелом влади в демократичній державі є народ. Він обирає своїх… 2. Політична влада має в умовах демократії легітимний характер і здійснюється відповідно до прийнятих законів. Діючи в…

Тоталітарний політичний режим

Тоталітарний режим характеризується прагненням держави до абсолютного контролю над усіма областями громадського життя, повним підпорядкуванням… Поняття «тоталітаризм» означає весь, цілий, повний. Воно було введено в оборот… У кожній із країн, у яких виникав і розвивався тоталітарний режим, він мав свої особливості. Разом з тим є загальні…

Авторитарний політичний режим

Історичний досвід показує, що авторитарний режим виникає, як правило, у країнах, де відбувається зміна суспільного ладу, що супроводжується різкою… Надзвичайні умови, в яких «стартує» авторитарний політичний режим, визначають… Оскільки конкретні умови виникнення авторитарних режимів різні, остільки кожний з них має свої особливі…

ТЕМА 8. Держава, як базовий інститут політичної системи.

Питання, пов'язані з державою, вивчаються в рамках цілого ряду суспільних наук: політичної історії, філософії, економічної теорії. Політичний аспект… У самому загальному світі сутність держави можна визначити як політичну… Були часи, коли держава трактувалася широко і не відокремлювалася від суспільства, яке вона організовує і представляє.…

Місце держави в політичній системі

Варто відразу ж обмовитися, що державу не можна ототожнювати з політичною системою, її варто розглядати як важливу складову частину цієї системи, що… У вітчизняній і закордонній літературі дослідженню питань, що стосуються… Держава виступає як особлива ланка, як базовий інститут у структурі політичної системи суспільства. Його роль і місце…

Взаємовідносини держави з партіями, суспільними

Рухами, церквою

У взаєминах держави і громадських організацій відбивається спільність їхніх кінцевих цілей і завдань, єдність принципів побудови і функціонування,… Зміцнення і розвиток спільності і єдності всіх державних і громадських… Громадські організації беруть участь у виробленні і реалізації політики держави. Вони неодмінні учасники всіх…

ТЕМА 9. Політичні партії і виборчі системи

Спочатку термін "партія" позначав лекальні угруповання, що відстоюють свої позиції поряд зі змовницькими групами-фракціями і клієнтелами.… Чисто історично виникнення партії відноситься до кінця XVII - початку XVIII… Інакше кажучи, становлення цього політичного інституту знаменує собою певний етап в ускладненні політичної системи…

ТЕМА 10. Політична культура і політична свідомість

- когнітивну (політичні знання); - емоційну (політичні почуття); - оцінну (політичні цінності й ідеали як основа політичних оцінок).

Політична соціалізація

На це запитання покликана відповісти теорія політичної соціалізації. Американський політолог Т. Парсонс відзначав, що прихід кожного нового… Політична соціалізація є невід'ємною частиною політичної культури. Вона являє собою особливий політико-культурний…

ТЕМА 11. Політичне лідерство

Політичне лідерство є феноменом влади. У лідерстві чітко виявляється здатність однієї особи, що знаходиться на вершині владної піраміди, змінювати… Особливістю лідерства як владовідносин є те, що влада лідера носить… Політичне лідерство, відзначав французький політолог Ж. Блондель, є одним з найвищих і всеохоплюючих форм влади.…

ТЕМА 12. Політична свідомість та ідеологія

У зв’язку з тим, що суспільний поділ праці веде до виникнення класів, а виходить, і до різких розходжень в умовах їхнього життя і діяльності, то… Політична свідомість - одна з центральних категорій політології, що входить у… У гносеологічному плані політична свідомість тісно пов'язана з іншими основними політологічними поняттями і…

Висновки

Усвідомлення в сучасному світі глобальних загроз відбувається в процесі становлення планетарного політичного мислення. Будучи плюралістичным у своїй… Суспільство, оскільки воно завжди ставить перед собою певні цілі, тобто… Усі сучасні політичні ідеології, відображаючи конфлікти соціального буття, знаходяться у постійному розвитку.…

ТЕМА 13. Сучасні політичні течії

СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТІЯ (С-д)- впливова сила в робочому і демократичному русі багатьох країн. У даний час у світі нараховується більше 80 партій… Позиції, роль, діяльність С-д. партій у різних країнах мають часом істотні… Широка соціальна база С.-д. є джерелом сили і впливу цих партій, тому що дозволяє їм мати зв'язки з різними верствами…

ТЕМА 14. Міжнародні відносини

Поняття і відомості про міжнародні відносини

У сучасній науковій літературі проводиться розходження між поняттям «зовнішня політика» і «міжнародні відносини». Останні розглядаються як більш… Міжнародні відносини - це сукупність політичних, економічних, ідеологічних,… Незалежні держави не розвиваються у вакуумі, вони взаємодіють одна з одною і виступають суб'єктами політики більш…

Сутність зовнішньої політики

такою категорією, як "зовнішня політика". В остаточному підсумку міжнародні відносини складаються, насамперед, із сукупності… За своїм змістом політика - явище складне, єдине, неподільне. Політична… Зовнішня політика є діяльність і взаємодія офіційних суб'єктів, що мають чи привласнили право виступати від імені…

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Алексеев С.С. Философия права. – М., 1997. 2. Бебик В.М., Головатый М.Ф., Ребкало В.А. Политическая культура современной… 3. Гаджиев П.С. Введение в политическую науку: Уч. Для вузов. – М: Логос, 2000. – 554 с. (Учебник для ХХІ века).

Навчальне видання

Для студентів 2-4 курсів усіх форм навчання, усіх спеціальностей   Укладачі: Климов Олександр Володимирович

– Конец работы –

Используемые теги: Короткий, курс, лекцій, політології0.075

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

Краткий курс механики в качестве программы и методических указаний по изучению курса Физика Краткий курс механики: Программа и методические указания по изучению курса Физика / С
Федеральное агентство железнодорожного транспорта... Омский государственный университет путей сообщения...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Робоча програма і короткий конспект лекцій до самостійного вивчення курсу Економетрія 7.050106 Облік і аудит і 7.050107 Економіка підприємств
Харківська національна академія... міського господарства Робоча програма і короткий конспект лекцій...

Конспект лекцій з курсу Управлінський облік Конспект лекцій дає змогу ознайомитися з основами сучасного обліку й навчитися їх практичному застосуванню
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Конспект лекцій з курсу Управлінський облік...

Курс лекцій з земельного права Лекція 1 Право власності на землю
Лекція Право власності на землю Поняття права власності на землю Сучасне суспільно правове... Лекція Право землекористування Право... Лекція Земельний обіг в Україні Тенденції розвитку земельного...

Курс Екологія Курс Екологія Курс Екологія Практична робота № 1
Факультет міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу... Курс Екологія Практична робота...

Организационный этап выполнения курсовой работы 2.1 Примерная тематика курсовой работы . 3 Основной этап выполнения курсовой работы 3.1.1 Назначение и место ученого предмета дисциплины
стр Введение... Введение Реформирование национальной системы высшего образования связанное с введением нового перечня специальностей общегосударственного классификатора...

КУРС ЛЕКЦІЙ з дисципліни Метою дисципліни Маркетингова цінова політика є формування теоретичних знань та практичних навичок щодо розробки і реалізації маркетингової цінової політики підприємства. Лекція №1. Тема. КОНЦЕПЦІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Кафедра маркетингу...

0.039
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам