Порядок одержання зразків для експертного дослідження та їх зберігання.

У разі потреби слідчий має право винести постанову про вилучення або відібрання зразків почерку та інших зразків, необхідних для експертного дослідження. Про відібрання зразків складається протокол.

Зразки зберігаються за правилами зберігання речових доказів (ст.ст.79-81 КПК України).

Зразки, що є необхідними для експертного дослідження, - це достовірно належні певній особі зразки почерку, відбитки пальців рук, ступнів, зліпки зубів, взуття, проби крові, слини тощо, які використовують як порівняльні матеріали при експертному дослідженні рукописів, предметів зі слідами рук, ніг, зубів, документів та інших об`єктів.

У постанові про вилучення або відібрання зразків зазначається, з якою метою, у кого і які зразки підлягають вилученню або відібранню. Якщо для одержання зразків залучається спеціаліст, то вказуються його прізвище, спеціальність і посада.

Вилучаються в процесі виїмки, а іноді – обшуку і оформляються відповідним протоколом зразки, які існували раніше, до призначення експертизи (наприклад: вільні зразки почерку, машинопису, печаток тощо).

Відбираються зразки, які спеціально створюються для даної експертизи (експериментальні зразки почерку, відбитки пальців, зліпки зубів, проби крові, слини тощо).

Протокол про відібрання зразків складається за тими ж правилами, що і протокол слідчої дії (ст.85 КПК України). У ньому крім загальних відомостей, зазначаються найменування відібраних зразків, їх кількість і характер, порядок і умови відібрання, а також інші істотні моменти.

Зразки можуть відбиратися у підозрюваного (обвинуваченого), а також у свідка чи потерпілого, якщо необхідно перевірити, чи не залишені останніми сліди на місці події або предметах, вилучених і приєднаних до справи як речові докази.

Після проведення необхідних досліджень експерт складає висновок, в якому повинно бути зазначено: коли, де, ким (прізвище, освіта, спеціальність, учений ступінь і звання, посада експерта), на якій підставі була проведена експертиза, хто був присутній при проведенні експертизи, питання, що були поставлені експертові, які матеріали експерт використав та які провів дослідження, мотивовані відповіді на поставлені питання. Коли при проведенні експертизи експерт виявить факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання, він вправі на них вказати в своєму висновку. Висновок підписується експертом (ст.200 КПК України).

За своєю структурою висновок експерта складається з трьох частин: вступної, дослідницької і висновків з поставлених слідчим питань.

Якщо експертизу проводили декілька експертів однієї спеціальності (комісійна експертиза) і вони дійшли згоди, то ними дається і підписується загальний висновок, а якщо ні – то кожний з них складає і підписує свій висновок окремо.

При проведенні експертизи декількома експертами різних спеціальностей (комплексна експертиза) кожний експерт вправі підписати ту частину висновку, яка відображає перебіг і результати проведених ним особисто досліджень, або ж загальний висновок, якщо всі вони мають знання, що є необхідними для сукупної оцінки результатів проведених досліджень, і на цій підставі дійшли єдиної думки.

До висновку додається ілюстративний матеріал: фотознімки, схеми, креслення тощо.

При розслідування злочинів, вчинених у сфері оподаткування, найбільш поширеними є судово-бухгалтерська, та криміналістичні експертизи – почерку, підпису, печатки.

Експертам для дослідження направляються зразки почерку, підписів, відбитки печаток, вилучені документи бухгалтерського обліку та інші документи, які мають значення у кримінальній справі.