Судові дебати. Підстави та порядок відновлення судового слідства.

Судові дебати — самостійна частіша судового розгляду, в якій сторони в промовах та репліках оцінюють обставини, встановлені в ході судового слідства, виходячи із своїх пози­цій, підбивають підсумок судового слідства. Вони аналізують і оцінюють досліджені в суді докази, спираючись на дані су­дового слідства, обґрунтовують свої висновки з питань, що підлягають вирішенню судом. Кожна із зацікавлених сторін обґрунтовує і відстоює свою позицію по справі.

У судових дебатах найбільшою мірою проявляється змагаль­ність кримінального процесу. На цій стадії судового розгляду всі обставини справи висвітлюються сторонами з різних пози­цій, тим самим забезпечуються умови для всебічного і об'єк­тивного підходу до вирішення справи та постановления закон­ного й обгрунтованого рішення суду.

Правом брати участь в судових дебатах наділені: прокурор, потерпілий і його представник, цивільний позивач, цивільний відповідач або їх представники, захисник, підсудний. Послідов­ність виступів сторін у судових дебатах передбачена у ч. 2 ст. 318 КПК. Суд не має права обмежити тривалість виступу у судових дебатах певним часом, але головуючий вправі зупи­нити виступ, якшо промова виходить за межі справи, що роз­глядається (ч. 4 ст. 318 КПК).

Коли в ході судових дебатів, під час останнього слова підсудного або при винесенні вироку суд визнав необхідним з'ясувати будь-яку обставину, яка має значення для справи, то він, не постановляючи вироку, своєю ухвалою, а суддя — постановою відновлює судове слідство по справі.

Слідство при цьому належить провадити в межах з'ясування обставин, які викликали його відновлення. Після закінчення відновленого судового слідства, залежно від його результатів, суд відкриває судові дебати з приводу додатково досліджених обставин, надає підсудному останнє слово і виходить до нарадчої кімнати, щоб постановити вирок або, якщо дослідження цих обставин в суді виявилося неможливим, щоб винести ухвалу про направлення справи на додаткове розслідування.