Розпорядок судового засідання. Заходи, що застосовуються до порушників порядку в судовому засіданні.

Розпорядок судового засідання— це правила судового ритуалу (етикету), призначенням яких є виховання у громадян поваги до суду і забезпечення нормального ходу розгляду кримінальної справи.
Ці правила поділяють на такі, що:
1) вироблені судовою практикою (наприклад, коли судді входятьдо зали судового засідання, всі присутні в ній встають);
2) встановлені кримінально-процесуальним законодавством(наприклад, всі учасники судового розгляду звертаються до суду,дають свої пояснення і роблять заяви стоячи, за винятком тих випадків, коли головуючий дозволив відхилитися від цього правила, —ст. 271 КПК).
За порушення зазначених правил настає юридична відповідальність двох видів:
1) кримінально-процесуальна:
- щодо підсудного у вигляді:

- щодо прокурора і захисника у вигляді попередження.

За подальшого непідкорення їх розпорядженням головуючого розглядсправи за ухвалою суду може бути відкладено, якщо неможливо безшкоди для справи замінити цю особу іншою. Одночасно суд повідомляє про це відповідно прокурора вищого рівня або кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури;
2) адміністративно-правова:
• щодо свідка, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача та інших громадян за ч. 1 ст. 185-3 КпАП (штраф від 3 до8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб) за:
- непідкорення зазначених осіб розпорядженням головуючого;
- порушення порядку під час судового засідання;
- вчинення дій, що свідчать про явну неповагу до суду або довстановлених у суді правил.

 

Факти порушення встановленого порядку судового засідання та інші прояви неповаги до суду відображають у протоколі цього судового засідання..