рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття про фітоценоз

Поняття про фітоценоз - раздел Образование, Лекція № 2. Тема: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ Основний Об'єкт Фітоценології – Фітоценоз. Термін Запропонов...

Основний об'єкт фітоценології – фітоценоз. Термін запропонований І.К. Пачоським в 1915р|., а в 1918р|. незалежно від І.К. Пачоського сформульований Х. Гамсом.

Фітоценоз – це елементарна ділянка рослинності, для якої характерна відносна однорідність за зовнішнім виглядом, видовим складом, будовою й структурою, що має однакову систему взаємин між популяціями видів рослин і місцем існування, яка може існувати самостійнопоза даним оточенням.

Фітоценоз – це окремий, конкретний, унікальний випадок рослинного співтовариства|спілки|, його елементарна форма, яка далі не ділиться без втрати своїх властивостей. По суті, фітоценоз – сукупність популяцій видів рослин, які пов'язані з умовами середовища|середи| та між собою у межах більш менш однорідної за екологічними режимами ділянки території або акваторії.

Розуміння фітоцинозу в сучасних геоботаніків неоднозначне і часто стає предметом дискусій. Я.П.Дідух виділив три основних аспекти обговорення: сутність поняття «фітоценоз», розмірність його тамежі. На даний час найбільш прийнятною вважається концепція В.М.Сукачова.

Фітоценоз – це, по-перше, сукупність не ізольованих і довільних, а функціонально взаєиодіючих популяцій; по-друге, він є елементарною(тобто найменшою) природною одиницею рослинного покриву, однотипного всередині себе і своєрідного та відмінного від сусідніх ділянок за екологічною та фітоценотипічною різнорідністю; по-третє, фітоценоз може мати чіткі або розмиті природні границі, які встановлюються за критеріями самої рослинності у взаємозв’язку з довкіллям.

приклад фітоценозу листяного лісу

(видовий склад рослин, ярусність, позаярусні рослин,

взаємне розміщення видів, взаємозв’язок з довкіллям )

у сучасній геоботаніці фітоценозом прийнято називати лише конкретний виділ або ділянку рослинного покриву. Сам термін має двоїстий характер. З одного боку, це поняття узагальнююче, абстрактне, а з другого – цілком конкретне, визначене, наприклад фітоценоз сосново–лишайниковий, дубово–грабовий ліс, кукурудзяно–бур’яновий агроценоз, виноградник та ін.

Фітоценози характеризуються певними ознаками (параметрами), за якими їх розрізняють. Насамперед – це видовий склад або флористичний склад; структура надземних і підземних органів; специфічність створюваного фітоценозом середовища; характер взаємозв’язків з навколишнім середовищем.

Таким чином, фітоценоз являє собою цілком закономірне об’єднання конкретних груп рослин , що характеризуються відмінними екологічними умовами місцезростання. А отже, представлений екологічно нерівноцінними видами. В структурі фітоценозу виділяють просторово розмежовані менші відділи: субфітоценоз, фрагметн ценозу, мікроценоз.

Субфітоценоз є однією з менших структурних категорій фітоценозу; за об’ємом він може дорівнювати фітоценозу, але відрізняється від нього флористичними, ценотичними та екологічними особливостями, насамперед участю в ньому співедифікаторів, геоморфологічними умовами, гідрологічним і повітряним режимом ґрунту тощо. В складі субфітоценозу виділяють ще менші за обсягом категорії.

Фрагметн ценозу – це не велике за розміром, але цілком сформоване рослинне угруповання, яке вкрапляється в інші фітоценози порівняно більшої площі. Наприклад, незначну частину заплавних лук, на піщаних ґрунтах, серед лугової рослинності займають фрагменти лозняків, а на зволожених ділянках трапляються зарості аїру болотного.

Мікроценоз – це окремі частини рослинного угруповання , які включаються в один з ярусів фітоценозу. Наприклад, латочки мохів чи лишайників на стовбурах дерев, пеньках, ґрунті. Наявність мікроценозу в структурі фітоценозу зумовлює його мозаїчність. За своєю природою мікроценози бувають поверхневі ( формуються на поверхні землі, мурашниках, кротовинах та ін.) та епіфітні ( утворюються на стовбурах, гілках, листках, в дуплах тощо).

Тому рослинні угруповання краще розглядати як об’єднання фітоценозів, синтаксономічний ранг яких ще не визначився.

У будь-якому рослинному угрупованні між окремими рослинами або їх групами встановлюються всебічні взаємозв’язки , які обумовлюють ріст і розвиток одних та пригнучення інших видів.

Для кращого розуміння місця й ролі фітоценозу в оточуючому природному середовищі потрібно визначити співвідношення між його компонентами та їх місцем в біогеоценозі.

 

2. Фітоценоз, як складова біогеоценозу,

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Лекція № 2. Тема: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ

Тема ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ... План... Поняття про фітоценоз Фітоценоз як складова біогеоценозу...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття про фітоценоз

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Екосистем та біоценозу.
Фітоценоз є|з'являється| частиною|часткою| біогеоценозу, його основним енергетичним блоком, що акумулює сонячну енергію. Поняття «Біогеоценоз» було введене в 1942г. академіком В. М. Сукачови

Редуцент
(деструктори)     3. Властивості фітоценозу:   o Континіум – властивість рослинних співтовариств|спілок| (фіт

Основні поняття фітоценозу
Основними ознаками фітоценозу є його видовий, або флористичний склад, ярусність, численність видів, кількісне й якісне співвідношення видів, проектне покриття, тривалість життя, продуктивніс

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги