Контракт. Трудова угода

 

Контракт (від лат. сопігасіиз — "угода") — в юридичному значенні договір, угода, за якою встановлюються права та обов'язки для обох сторін — особи та установи, обумовлені певним терміном.

Отже, контракт — це угода між особою та установою про обумовлений час роботи з зазначенням посади й посадового окладу, обов'язків організації перед контрактантом (особою або організацією, яка укладає контракт) і контрактанта перед організацією. Документ набуває юридичної сили з моменту його підписання обома сторонами й діє протягом визначеного в ньому терміну. Укладається в двох примірниках — для обох сторін — із записом адрес юридичних сторін, підписом і роз­шифруванням прізвищ, датою підписання контракту.

 

Реквізити контракту:

1. Назва документа зі стислим обґрунтуванням його при­значення (на виконання обов'язків..., на управління підприєм­ством тощо).

2. Дата й місце написання.

3. Орган, що наймає працівника.

4. Посада, прізвище, ім'я та по батькові того, кого наймають.

5. Текст документа.

6. Підписи сторін — укладачів контракту.

7. Печатка.

Структура тексту контракту:

1. Загальні положення.

2. Обов'язки сторін, де зазначаються:

• основні характеристики роботи, яку виконуватиме пра­цівник, та вимоги до рівня й терміну її виконання, дотримання правил охорони праці;

• зобов'язання підприємства щодо організації виробничо­го процесу, обладнання робочого місця, організації підвищен­ня рівня кваліфікації працівника. Окремим пунктом може бути передбачено додаткові пільги, компенсації, якщо умови роботи шкідливі.

3. Робочий час, де визначено умови роботи (неповний робо­чий день, погодинна робота, неповний робочий тиждень тощо). Може наводитися конкретний графік роботи на певний термін.

4. Оплата праці та соціально-побутове забезпечення праців­ника, де зазначаються:

• посадовий оклад (тарифна ставка) за певний період;

надбавка та інші виплати;

• компенсація у разі використання працівником власного автомобіля для службових поїздок;

• щорічна оплачувана відпустка (кількість робочих днів): основна та додаткова. Може вказуватися матеріальна допомо­га до щорічної відпустки;

• додаткові пільги, гарантії, компенсації.

5. Відповідальність сторін, вирішення суперечок, де зазна­чається:

• яку відповідальність несуть сторони у разі невиконання чи неналежного виконання обов'язків;

• порядок вирішення суперечок відповідно до чинного за­конодавства.

6. Зміни, припинення та розірвання контракту, де зазначається:

· як можуть вноситися зміни та доповнення до контракту;

· умови дострокового розірвання контракту;

· умови припинення дії контракту.

7. Термін дії та інші умови контракту. Контракт може бути укладено на термін до 5 років, але не менше ніж на 1 рік.

 

Фахівці з ділової мови вказують на різницю між контрактом та трудовою угодою (договором).

На їхню думку, вона полягає в тому, що в контракті, на відміну від трудової угоди, можуть визначатися додаткові підстави припинення та розірвання контракту, які не передба­чені чинним законодавством.

За контрактом порядок надання працівникові відпустки та зарплати може визначати керівник, а трудова угода передба­чив централізоване регулювання відпустки — за встановленим і графіком.

У контракті, на відміну від трудової угоди, можуть за­стерігатися наслідки (додаткові гарантії та компенсації мо­ральної й матеріальної шкоди) дострокового припинення контракту з незалежних від працівника причин.

Контракт укладають тільки на певний строк, а трудову уго­ну як на період виконання певної роботи, так і на невизначений термін.

 


Зразок (формуляр) контракту

Назва підприємства (установи) ТРУДОВИЙ КОНТРАКТ " "____ "_________ 200_ р. №________ ____________________________________________________ (назва підприємства, установи, організації) ____________________________________________________ (посада, прізвище, ім'я, по батькові керівника) щодалі називатиметься____________________ з однієї сторони, і________________________ (прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані, адреса контрактанта) що далі називатиметься "Працівник", з іншої сторони, уклали цей контракт про таке: 1. Працівник приймається на роботу_________________ , (назва структурного підрозділу) на посаду ___________________________________________ (розряд, кваліфікація, категорія) 2. Контракт є угодою з основної роботи (роботи за сумісни­цтвом). 3. Контракт укладено на (термін)____________________ . 4. Випробувальний термін (зазначається)______________ . 5. Працівник зобов'язується_________________________ . 6._____________________ зобов'язується_____________ (назва підприємства, установи) 7.Особливості робочого режиму_____ 8.Оплата Працівникові встановлюється 9.Відпустка______________________ 10. Інші умови контракту______________________________ ____________________________________________________   Реквізити та підписи сторін

Трудова угода укладається між організацією й особою, яка не працює в цій організації. Коли в організації чи установі бра­кує фахівців з певної галузі, вона залучає для виконання де­яких видів робіт працівників з інших установ.

Реквізити трудової угоди:

1.Назва виду документа.

2.Дата й місце його укладання.

3.Перелік сторін, які уклали угоду.

4.Зміст угоди з зазначенням обов'язків виконавця й замов­ника.

5.Юридичні адреси сторін.

6.Підписи сторін.

7.Печатка підприємства або організації.

Трудова угода складається в двох примірниках: один вида­ють на руки виконавцеві, інший зберігають у справах організації-замовника.


Зразок трудової угоди

ТРУДОВА УГОДА м. Київ 16 червня 2005 р. Державна академія житлово-комунального господарства, и особі проректора з навчально-методичної роботи Карманського Віктора Павловича, що далі йменується "Замовник", з однієї сторони, і Черненко Ольга Володимирівна, що далі йменується "Виконавець", з іншої сторони, уклали угоду про таке 1. Предмет угоди 1.1. Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання:
  • розробити тематичну навчальну програму курсу "Укра­їнська мова (за професійним спрямуванням)
  • підготувати навчальний посібник для слухачів в електронному вигляді;
  • прочитати 40-годинний курс "Українська мова (за про­фесійним спрямуванням)
  • прийняти іспиту слухачів.
1.2. Замовник зобов'язується своєчасно прийняти й опла­тити роботу. 2. Розмір і порядок оплати 2.1 За виконану роботу Замовник оплачує Виконавцеві п'ять тисяч (5000) гривень 2.2 Оплата здійснюється після виконання робіт 3.Відповідальність сторін 3.1. Сторони несуть матеріальну відповідальність за неви­конання або неналежне виконання покладених на них зобов'язань згідно з чинним законодавством. 4.Дострокове розірвання угоди 4.1. У разі порушення однією зі сторін зобов'язань за уго­дою інша сторона має право розірвати її в односторонньому порядку. 5.Розв'язання суперечок 5.1. У разі виникнення суперечок за цією угодою вони розв'язуватимуться судовими органами того району, де про живає Виконавець. 6.Юридичні адреси сторін Замовник: Київ-28, вул. Івана Кудрі, 31/2 _________ В.П. Карманський (підпис) Виконавець: Київ-100, вул. Будівельників, 22/11, кв.7 _________ О.В.Черненко (підпис)