Краєзнавство, Скаутінг і потреби дитини

 

На формування системи потреб особистості дитини, яка розвивається, впливають родичі, вчителі, друзі, весь навколишній світ. Найбільш значущі у цій системі:

перша група

- загальні природні соціальні потреби;

- загальні природні емоційні потреби;

- загальні інтелектуальні потреби;

друга група

- сексуальні потреби;

- потреба в емансипації від сімейного контролю;

- потреби у виборі діяльності;

- потреба в умінні розпоряджатися вільним часом;

- потреба у філософському осмисленні життя;

- потреба в самоаналізі і ідентифікації своїх можливостей. Всі ці групи сповнені дитячими та юнацькими почуттями. Кожному хлопчику чи дівчині властиві:

 

- емоційно-ефективне почуття бути любою батьками, вчителями, товаришами у навчанні та грі;

- почуття незалежності - прагнення керувати своїм життям;

- почуття приймати рішення щодо вибору друзів, самому здійснювати грошові розрахунки та планувати час;

- почуття заохочення ініціативи, лідерства, участі в житті суспільства;

- почуття досягнення - задоволення від процесу роботи після досягнення результату, заохочення у школі, хобі, спорті, краєзнавчому пошуку тощо;

- соціальне схвалення - відчуття того, що інші розуміють і схвалюють їхню поведінку;

- самооцінка - бути потрібним у цьому житті, розуміння і прийняття як своєї людської сили так і слабкості, усвідомлювання своєї значущості для суспільства, впевненість у майбутньому;

- інтелектуальне почуття - здатність мислити і розв'язувати проблеми, заохочення альтернатив, пошук фактів і висновків, тренування навичок, здатність планувати, брати участь у партнерстві;

- соціальне почуття - здатність жити гідно разом з іншими людьми, соціальна взаємодопомога, щирість, співпраця, духовні цінності, стандарти поведінки;

- фізичне почуття - відчуття свого здоров'я, санітарний стан і умови життя, необхідний одяг, медичне обслуговування, оцінка здоров'я рідних і друзів.

Виховання на природі, краєзнавство, туризм - це і є скаутінг, освітньо-виховний рух, який дає можливість для задоволення перелічених потреб. Не обов'язково формально бути скаутом, але бути людиною, яка сама по собі виконує закони скаутингу, жити справжнім життям можливо і треба!

Девіз скаутів - "Будь готовий!" Він вказує, що ти завжди готовий розумом і тілом за будь - яких обставин і, якщо необхідно, допомагати іншим.

Баден Пауел хотів, щоб кожний скаут володів знаннями і здібностями для реалізації того призначення, яке життя надає кожному, і здатний мужньо зустріти труднощі на своєму шляху.

Бути готовим до життя - означає жити щасливо, не падати духом, розуміючи, що зробив усе від тебе залежне.