Скаутінг: з минулого в майбутнє

 

Ми всі живемо в суспільстві й ви­ховуємо своїх дітей для того, щоб вони могли жити саме в цьому суспільстві й саме в цьому світі.

Людина, життя якої проходить серед людей і природи, має знати все про те, що її оточує.

Байдуже, нерозумне ставлення до різних явищ природи й суспільних про­цесів дає, як правило, негативний ре­зультат: людина стає рабом природи або суспільного ладу.

Досвід людства показав, що життя поліпшується ра­зом із розвитком знань про природу, соціальне оточен­ня, процеси, що ведуть до розвитку чи до руйнування цих структур.

У всякої цивілізації є механізм «тривалої пам'яті» - фіксації й систематизації інформації про пройдений життєвий шлях. Збереження цієї пам'яті, вивчення причинно-наслідкових зв'язків, підтримка наступнос­ті між минулим, сьогоденням і майбутнім, забезпечен­ня наступності поколінь, соціальних відносин і духових досягнень — те важливе завдання, від вирішення яко­го залежить буття суспільства, його розвиток і припи­нення існування.

У 1930 р. Федір Матвієнко-Гарнага писав: «Крає­знавство - це певна сума знань широких кіл людства про природні й соціальні факти і явища, взаємозв'язок цих фактів і явищ, знань, набутих унаслідок організованого суспільного руху з метою вивчення й використання про­дуктивної сили країни, виховання дослідників і активних будівників життя на основі наукових досягнень і загаль­нодержавних завдань». .

«Життя є неперервним у часі розгалуженим ланцюгом, де кожний організм — у неперервному еволюційному процесі. Він не тільки відбиває в собі як мікрокосм еволюцію кос­мосу, він і відтворює в самому собі процес власної еволю­ції... Так, ембріон людини послідовно проходить стадії емб­ріонів усіх своїх еволюційних попередників — від одноклітин­ного до примата. Тільки в ході цього процесу можуть ви­никати й відбиратися величезні сукупності сигнальних еле­ментів, що злагоджено взаємодіють і утворюють організм» (Штернберг Н. И. «Физическая сущность жизни и нача­ло теории организованных систем». - М., 2003. - С. 52).

Культура, політика й економіка, нації й етноси складаються в органічні системи, підкоряю­чись їхнім законам. Є так звані ауто поетичні системи, які самі породжують елементи, з яких складаються. Елементи такої системи не існують незалежно від неї. Вони не просто пов'язані один з одним — вони породжуються системою й тільки нею.

Цивілізація і є такою ауто поетичною системою. Ні економіка, ні культура, ні політика, ні будь-які інші контури цивілізації не існують окремо. Ніде на Землі нам не знайти суспільства, що зводиться тільки до економіки. Ніде ми не побачимо відносин влади, ізольованих від культури й економіки. І, тим більше, не існує й чистої культури.

Гемодинаміка - наука про зміни людини, узятої в єдності з його природою, духовним і соціальним складниками. Вона розглядає ре­альну людину в усьому багатстві властивос­тей і проявів.

Що є людське життя? Потік діяльності, ак­тивність у шерензі днів, тижнів, місяців і ро­ків, що змінюють один одного. Потік люд­ського існування - це діяльність, узята в про­тяжності поколінь, що змінюють одне одного.

Упродовж тисячоліть людської історії ніхто так і не сформулював концепт «молодь». Але ж саме сильні, пер­спективні, завжди готові до дій молоді люди завжди були головним складником енергії цивілізації. Тільки коли молоді люди стали різко контрастувати зі світом дорос­лих, це поняття набуло поширення. Лише з початком промислової революції стало очевидно, що молодь виді­лилася в особливу (не тільки вікову, а й соціальну) гру­пу зі своєю культурою. Молодіжний рух одержав право на існування відтоді, коли молоде покоління усвідомило себе як щось відмінне від старших поколінь, коли старші відчули ^виклик, бунтарство молодих. До XVIII ст. дітей вважали маленьким дорослими, але поступово за ними визнали також особливий період життя під назвою ди­тинство. Молодіжні рухи були більш-менш спонтанним протестом проти усталених цінностей. Але від початку XX ст. ми бачимо зовсім інший феномен. Вони створю­ються в інтересах збереження цих цінностей. Одним із подібних утворень стала особлива система позашкільно­го виховання дітей і підлітків -Скаутінг.

«Scout» у перекладі з англійської - розвідник. Роз­відник у житті й у грі, у природі й у науці, на війні й у світі.

Англієць Роберт Баден Пауелл зміг звести воєдино багато різноманітних ідей. Ми знаходимо тут пропаган­ду мужності й рівноправності статей, виховання роман­тики стародавності й антиміської романтики, елементи мілітаризму й надію на соціальну стабільність, любов до пригод і рівність фізичної й розумової діяльності.