Чому правова соціальна держава вважається на сьогодні найбільш привабливою формою організації політичної влади?

Основна використана та рекомендована література:

1. Гелей С. Д., Рутар С. М. Політологія: Навч. посібн. – 4-те вид., перероб. і доп. – Львів: Світ, 2001. – С. 94-183.

2. Політологія: Підручник для вузів / Антоненко В. Г., Бабкін В. Д., Бабкіна О. В. та ін.; За ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенка. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Академія, 2002. – С. 241-259.

3. Політологічний енциклопедичний словник / За ред. Ю. С. Шемшученка, В. Д. Бабкіна, В. П. Горбатенка. – 2-е вид., доп. і перероб. – К.: Ґенеза, 2004. – 736 с.

Лекція ІІІ. 4. Політичні партії, громадські об’єднання та рухи

 

Сутність, основні ознаки, генезис політичних партій.

Класифікація і типологія партій.

Історія становлення багатопартійності в Україні.

Громадські об’єднання та рухи.

 

Мета лекції: засвоєння сутності, основних ознак, генезису і функцій політичних партій, громадських організацій та рухів, понять і видів партійних систем, їх ролі у функціонуванні політичної влади, в процесі становлення громадянського суспільства.

 

Одними з важливих інститутів політичної системи суспільства є політичні партії. Специфіка цього феномену полягає в тому, що це єдиний у суспільстві громадянський інститут, функції якого тільки політичні. Слово «партія» у перекладі з латинської означає «частина».

Політична партія – добровільна політична організація, яка об’єднує у своїх лавах найбільш активну й організовану частину соціальної спільноти (народу, нації, соціальної групи) з метою вираження і захисту політичного інтересу, здійснення практичної роботи для задоволення цього інтересу.

Формування політичних партій відбулося наприкінці XVIII – XIX ст. і пов’язано з виникненням у результаті буржуазних революцій у Європі й Америці парламентів і парламентаризму як форми й принципу організації та здійснення державної влади.

Створення парламенту вимагало уведення загального виборчого права, зумовило групування депутатів з метою кращої реалізації на парламентському форумі своїх спільних цілей. Власне, ці потреби й вирішили появу партій (переважно масових) як необхідного елемента організації політичного життя перших парламентських держав.

Паралельно з виникненням масових партій відбувається формування основних ідеологічних доктрин, характерних і для сучасних партійних систем. Це ідеологія консерватизму, лібералізму, соціал-демократизму та комунізму.

Перші ранньобуржуазні уявлення про партії пов’язанні з іменами таких мислителів і політичних діячів, як Монтеск’є, Руссо, Вашингтон та ін. Суттєве місце проблема політичних партій посіла у працях відомих соціологів М. Вебера, Г. Моски, В. Парето, М. Вінера. В них відбився досвід формування й діяльності буржуазних політичних партій США і Англії, німецько соціал-демократичної партії, партії інших країн.

У ХХ ст. значне місце проблемам політичних партій приділяли політологи Дж. Брайс, М. Острогорський, Р. Міхельс, К. Фрідріх, З. Бжезінський, Ф. Флерон. У працях цих авторів стверджується, що партії є виразниками інтересів, потреб і цілей певних класів і соціальнихгруп. Партії беруть активну участь у функціонуванні механізму політичної влади або опосередковано впливають на нього.

Партії мають характерні ознаки:

· наявність певної ідеології або особливого бачення світу;

· націленість на завоювання й утримання влади чи вплив на неї;

· наявність відповідної організаційної структури;

· підтримка її політики тими верствами суспільства, інтереси яких партія захищає.

Відсутність будь-якої із зазначених ознак у певної організації перетворює її на іншу за своєю природою – тобто непартійну – інституцію.

Існують різні класифікації політичних партій, а оскільки в сучасному світі діє велика кількість різноманітних партій, то й класифікувати їх можна за різноманітними підставами. Такий поділ певною мірою умовний, однак можна вирізнити декілька найбільш значних груп партій.

· За класовою визначеністю: буржуазні, селянські, робітничі, зокрема комуністичні, соціалістичні та соціал-демократичні, причому до кожного типу належать і відповідні прошарки інтелігенції.

· За ставленням до суспільного прогресу: радикальні (у тому числі революційні), реформістські, консервативні, реакційні, контрреволюційні.

· За ставленням до влади: правлячі, опозиційні, нейтральні або центристські (умовно, абсолютно нейтральних до влади партій у політиці не існує).

· За формами і методами правління: ліберальні, демократичні, диктаторські.

· За принципами організації та членства: кадрові та масові.

· За місцем у системі влади: легальні та нелегальні.

· За ідеологічним спрямуванням: комуністичні, соціалістичні, фашистські, неофашистські, ліберально-демократичні, націоналістичні, анархістські та ін.

· За віросповіданням: християнські, мусульманські.

Називають іще партії виборців, парламентські, харизматично-вождистські та ін.

За певними критеріями політологи класифікують і політичні партії в Україні. Такими критеріями є: ставлення до державного суверенітету, соціально-економічні пріоритети, ідейно-політичні засади тощо. За ідейно-політичним спрямуваннямв Україні можна вирізнити такі типи партій: національно-радикальні, національно-демократичні, загальнодемократичні, соціалістичного спрямування.

Політичні партії створюються для боротьби за владу, для реалізації своїх передвиборних програм і їх роль в політичних системах різних країн світу значна. Вони висловлюють потреби, інтереси, цілі певних соціальних груп і верств населення. Партії беруть активну участь у формуванні і функціонуванні механізму політичної влади.

Також багатогранне значення мають суспільно-політичні об’єднання. Вони відіграють суттєву роль у структуруванні політичних систем. На їх ґрунті можуть виникати нові політичні партії. «Непартійна сфера» також формує і поповнює правлячу еліту, створює систему тиску на державні інститути влади. Об’єднання виступають як інституціалізовані канали залучення людей до політики і, тим самим впливають на формування політичної культури в суспільстві.

Залежно від багатьох обставин, а особливо від характеру наявного політичного режиму, в кожній країні складається певна партійна система.

Дж. Сарторі виділяє такі різновиди партійних систем:

· однопартійна;

· гегемоністська (з партією – гегемоном);

· домінування (з домінуючою партією);

· двопартійна;

· поміркованого (обмеженого) плюралізму;

· поляризованого плюралізму;

· атомізована.

Отримати уявлення про загальні риси тої чи іншої партійної системи можна, скориставшись таблицею (див. табл. 1).

Таблиця 1.