Поняття застосування симультативних моделей. Модель попиту на товар.

В економічній теорії оперують кількома видами попиту: макроекономіка- сукупний попит, мікроекономіка- ринковий попит. Індивідуальний попит, попит на продукт окремої фірми. Припустимо, що нам треба оцінити ринкову величину попиту на деякий товар. З економічної теорії відомо, що попит на будь-який товар залежить від цінових та нецінових чинників (детермінантів). Ціновий чинник- це власне ціна товару P. До найважливіших нецінови детермінантів належить:

- Ціни споріднених товарів - P0;

- Доходи споживачів-y;

- Смаки та вподобання споживачів - W;

- Чисельність населення та його структура – N;

- Очікування споживач. Стосовно майбутніх доходів та цін – М;

- Специфічні чинники – S.

Таким чином обся попиту на товар можна представити у вигляді багатофакторної регресійної моделі:

Q=f(P, P0, y, W, M, N, S, Z ), де Z – інші чинники.

Припустимо, що математико-статистичний аналіз факторів, що впливають на обсяг попиту на певний товар, показує, що найбільш статистично значними є такі фактори: власна ціна товару, ціни споріднених товарів, доходи споживачів. Припустимо також, що залежність між обсягом попиту на товар і цими факторами є лінійною. Тоді функцію попиту на товар можна записати у вигляді: (1)

, де - невідомі параметри багатофакторної регресійної моделі, а - випадкова величина.

Проте в моделі (1) існує двосторонній зв'язок, внаслідок чого порушується 4 припущення регресійного аналізу і використання МНК дасть зміщені оцінки параметрів зв’язку. Саме тому рівняння (1) не можна розглядати як повну модель попиту на това. До цього рівняння треба приєднати принаймні ще одне рівняння, яке описує зв'язок між P та Q , наприклад, (2) , де - невідомі параметри рівняння;

V - випадкова величина, а S – специфічний чинник. Рівняння (1),(2) утворюють систему симультативних рівнянь, яка є економетричною моделлю попиту.

Покажемо що у рівнянні (1) змінна Р залежить від випадкової величини.підставивши в р-ня (2) вираз для Q (1)отримаємо:

 

рівняння (3) показує, що змінна Р залежить від випадкової величини , а , отже , P не є екзогенною змінною у функції попиту: