Завдання 2. Придатки черевця

Придатками черевця комах є церки, грифельки, яйцеклад (рис. 20).

Ц е р к и представляють собою придатки останнього сегмента і можуть бути членистими (у таргана) та нечленистими (у щипавки і сарани) і бувають як у самців, так і в самок.

Грифельки розташовані на останньому стерніті черевця самця і представляють собою невеликі нечленисті утворення (у таргана і деяких інших прямокрилоподібних).

 

 

Рис. 20. Кінцеві придатки черевця (за Бей-Бієнком)

а – самця таргана, вид зверху; б – самця щипавки з кліщами (видозміненими церками), вид зверху; в – самця перелітної сарани, вид збоку; 1 – церк, 2 – грифельок, 3 – анальна пластинка, 4 – генітальна пластинка, 5-7 – 8-10-й тергіти; 8, 9 – 8-9-й стерніти, 10 – яйцеклад

 

Яйцеклад являє собою геніталії самки і служить для відкладки яєць. У коників він складається з 3 пар стулок, хоча зовні виглядає непарним. Через зовнішній вигляд яйцеклад коника називають шабле- або серповидним. Він сплюснутий з боків і загострений до верхівки. У цвіркунів яйцеклад на кінці списоподібно розширюється і тому одержав назву списоподібного. Яйцеклад саранових короткий і складається з 4 гачкоподібних стулок. Яйцеклад у пильщиків за подібність з пилкою називається пилкоподібний. У бджіл, ос, мурах яйцеклад перетворився в орган захисту і нападу – жало.