Завдання 1. Розтин комах

Для знайомства з зовнішньою будовою тіла комаху кладуть на предметне скло або в препарувальну ванночку, розглядають під препарувальною лупою, звертаючи при цьому увагу на основні ознаки, що характеризують представників класу комах.

Зовнішні покриви тіла в комахи тверді, у чому легко переконатися, якщо поторкати на ощуп або проколоти їх голкою. Тіло комахи побудоване по двобоковій симетрії, тобто якщо думкою розділити тіло уздовж посередині площиною, то права його половина буде як би дзеркальним відображенням лівої (рис. 1).

 

 

Рис. 1. Розчленований західний травневий хрущ:

1 – голова; 2 – нижнєщелепні щупики; 3 – вусики; 4 – очі; 5 – передньогруди; 6 – середньогруди; 7 – надкрила; 8 – щиток; 9 – тазик; 10 – вертлуг; 11 – стегно; 12 – гомілка;13 – лапка; 14 – задньогруди; 15 – крила; 16 – черевце; 17 – пігідій.

 

При огляді комахи з усіх боків (особливо з боків і знизу) видно, що тіло розділене на серію члеників або сегментів. Останні виразно об'єднані в три відділи тіла: голову (caput), груди (thorax) і черевце (abdomen). Під лупою видно, що кожний з цих відділів несе різного роду придатки. Огляд відділів починають з голови, що представляє собою передній відділ тіла.

Голова несе вусики (antennae), ротові органи, складні очі (oculi), прості очі, або вічка (ocelli). Груди складаються з 3 сегментів, що несуть знизу по парі членистих ніг (pedes), а зверху, на 2-му і 3-му грудних сегментах, прикріплені 2 пари крил (alae) або їхні зачатки. Черевце починається за місцем прикріплення задніх ніг, воно складається з різної кількості більш-менш подібних сегментів і в дорослих комах позбавлене ніг. На задньому кінці черевця можуть бути придатки у вигляді яйцеклада, церок (cerci), грифельок (styli). Придатки на перших сегментах бувають тільки в первиннобезкрилих комах.

Після загального огляду комаху поміщають у препарувальну ванночку й відчленяють препарувальними голками або пінцетом голову від грудей, а потім груди від черевця. Розташувавши на предметному склі в послідовному порядку відчленовані один від друга відділи, їх замальовують схематично.

До більш детального ознайомлення з будовою відділів тіла і їхніх придатків переходять після вивчення загальних особливостей будови комахи.