Метод Краута

Суть методу Краута, або LU-розкладання, полягає в тому, що це своєрідний перезапис методу Гауса. Він дозволяє зробити зручною комп’ютерну реалізацію методу Гауса. Можна явно виділити два етапи, у яких один робить перетворення з матрицею А системи, інший – з вектором правих частин b. Отже, нехай дана СЛАР Ax=b, наприклад, система розміром 4´4. Запишемо розширену матрицю системи

Тоді, за Гаусом можна явно виділити два етапи (тобто два кроки) – прямий хід (ПХ) і зворотний (ЗХ):

1) ПХ:

2) ЗХ:

На прямому ході ми робимо так звані “виключення”, тобто приводимо матрицю до трикутного вигляду. Тепер легко знайти x4, а потім і x3 і т.д. Це був зворотний хід методу Гауса. Всі ці перетворення виконувалися не із самою матрицею, а з розширеною матрицею.

Головна ідея і потреба методу LU – декомпозиції полягає в тому, щоб розділити окремо етап перетворення коефіцієнтів матриці і окремо етап перетворення вектора правих частин.

Розглянемо -ий крок методу Гауса, на якому здійснюється занулення піддіагональних елементів -го стовпчика матриці . Як було зазначено раніше, з цією метою використовується операція

У термінах матричних операцій така операція еквівалентна множенню , де елементи матриці визначаються таким чином:

тобто матриця має

вигляд .

При цьому вираз для зворотної операції запишеться у вигляді , де

.

У результаті прямого ходу методу Гауса отримаємо

де - верхня трикутна матриця, а - нижня трикутна матриця, що має вигляд

.

У подальшому - розкладання може бути ефективно використано для розв’язання систем лінійних алгебраїчних рівнянь. Це дозволяє один раз перетворити матрицю системи, а потім неодноразово розв’язувати декілька систем з різними правими частинами. Обчислювальні витрати при цьому будуть зводитися тільки до зворотного ходу.

Запишемо A×x= b, як

L×U×x= b.

Позначимо

U×x= y.

І , отже , L×y= b.

Таким чином, прямий хід методу LU-декомпозицiї складається з розкладу матриці A на нижню L та верхню U трикутні матриці – це прямий хiд.

Потiм визначається вектор y на основі співвідношень:, .

На зворотному ході методу LU-декомпозицiї розв’язується рівняння U×x= y. З урахуванням того, що U – трикутна матриця,

,.

Отже, LU-розкладання є просто свого роду іншою формою запису еквівалентних перетворень матриці за методом Гауса, але проведених з урахуванням умови А = L×U.

Теорема 1. Для існування LU-розкладання матриці А необхідно й достатньо, щоб у матриці А всі головні мінори були відмінні від нуля.

У довільної невиродженої матриці А головні мінори, тобто , , …,, можуть дорівнювати нулю. Тоді необхідно переставити рядки так, щоб головні мінори стали відмінними від нуля.

Звичайно перестановка рядків не проводиться окремо від процедури вилучення, ці два процеси поєднуються в один. Якщо a11=0, переставимо рядки матриці А так, щоб у лівому верхньому куті виявився ненульовий елемент. У першому стовпці такий елемент завжди знайдеться, інакше detА = 0. Якщо після першого кроку дістанемо a22(1) = 0, то виконаємо, як і вище, переставлення: у другому стовпці завжди знайдеться ненульовий елемент, інакше два перші стовпці були б лінійно залежні і det А = 0. Помістимо рядок з ненульовим елементом у другому стовпці на місце другого рядка, тоді a22(1)≠0. Продовжуючи цей процес вилучення й перестановки рядків (якщо елемент akk(k-1)=0) до k=n, дістанемо LU-розкладання матриці А з додатковою матрицею Р перестановок рядків

PA = LU.

Матриця Р одержується з одиничної матриці Е перестановкою тих самих рядків. Наприклад, перестановці другого та четвертого рядків матриці відповідає

P =

Таким чином, ми отримали LUP-розкладання.

Приклад.Розв'яжемо СЛАР за схемою LU-розкладання:

Виконаємо дії за алгоритмом і отримаємо матриці L та U у вигляді:

L=, U=.

Спочатку знаходимо розв’язок системи

.

Отримаємо: g = {1, 0, 4}.

Тепер реалізуємо зворотний хід методу Гауса, розв’язуючи систему :

.

Отже, остаточна відповідь: x1 = 4, x2 = 4, x3 = -3.