Політичні партії

Австралійська лейбористська партія - АЛП(Australian LabourParty). Заснована в 1891 р. Входить до Соціалістичного інтернаціоналу. Лідер - Джулія ГІЛЛАРД (Julia Gillard). Національний голова – Майкл УЇЛЛЬЯМСОН (Michael Wiliamson). Національний секретар - Карл БІТАР (Karl Bitar).
Ліберальна партія Австралії – ЛПА(Liberal Party of Australia). Заснована в 1944 р. Лідер – Тоні АБОТТ (Tony Abbott). Федеральний голова – Алан СТОКДЕЙЛ (Alan Stockdale).
Національна партія Австралії - НПА (National Party of Australia

 

Країнознавча характеристика Ізраїля.

Офіційна назва -Держава Ізраїль (State of Israel - англ. мова).

Географічне положення - розташована на Близькому Сході в західній частині Азії на узбережжі Середземного моря. На півночі межує з Ліваном, на північному сході — із Сирією, на сході — з Йорданією, на південному заході — з Єгиптом.

Територія - 20,7 тис.кв.км.

Населення - понад 8,0 млн осіб (2013).

Столиця -Єрусалим (Jerusalem) - 763,8 тис. осіб. У січні 1950 р. ізраїльський уряд всупереч резолюції ООН 1947 р. про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю оголосив західну частину Єрусалима столицею держави. 30 липня 1980 р. Єрусалим було проголошено "вічною і неподільною" столицею Ізраїлю.

Головний економічний і культурний центр - Тель-Авів (Tel Aviv) - близько 400 тис. осіб (2009).

Адміністративний поділ - 6 округів (district).

Офіційні мови - іврит (староєврейська), арабська.

Регігія - більшість сповідує іудаїзм, поширені також іслам (20% населення) і християнство(близько 2%).

Грошова одиниця - шекель = 100 агорам.

Національне свято
- День незалежності (1948). За єврейським календарем це свято відзначається 5 іяра, за григоріанським дата свята оголошується щорічно. У 2013 році ця датаприпадає на 16 квітня.

Iсторiя. Рання ізраїльська держава відома з 2 тисячоліття до н.е. як Іудея. У різні часи вона перебувала під владою Вавілона і Риму. Саме римляни і перейменували Іудею в Палестину.
14 травня 1948 року було ухвалено Декларацію незалежності Ізраїлю. Арабські держави не визнали цього рішення. Під час війни в 1948-49 роках Ізраїль приєднав частину території, відведеної ООН для арабської держави, та Західну частину Єрусалиму.
В результаті війни 1967 року були захоплені інша частина території арабської держави, весь Єрусалим, а також єгипетський Синайський півострів і сирійські Голанські висоти.
Після укладення кемп-девідських угод (1978 р.) і мирного договору між Ізраїлем і Єгиптом (1979 р.) єгиптянам було повернуто Синайський півострів.
У 1985 р. Ізраїль вивів з Лівану основну частину своїх військ, які знаходилися там з 1982 року. Однак уздовж кордону на території Лівану було збережено "пояс безпеки", контрольований ізраїльтянами спільно з "Армією Південного Лівану" на чолі з генералом А.Лахадом.
Прийшовши до влади в 1992 році, уряд І.Рабіна заявив про намір домагатися мирного врегулювання на основі принципу "мир в обмін на території". Він прийняв рішення про обмеження будівництва поселень на окупованих територіях, Ізраїль та Організація визволення Палестини (ОВП) визнали одне одного.
13 вересня 1993 року у Вашингтоні між Ізраїлем і ОВП було підписано Декларацію про принципи, якою передбачалося введення обмеженого самоврядування на палестинських територіях (на першому етапі - в секторі Газа і м. Єрихон).
4 травня 1994 року в Каїрі було підписано ізраїльсько-палестинську угоду про принципи палестинського самоврядування в цих районах і виведення звідти ізраїльських військ та адміністрації. Угоду в основному було виконано.
У 1994 р. було укладено угоду про передачу палестинцям повноважень у цивільних сферах в інших районах Західного берега.
26 жовтня 1994 року було підписано мирний договір між Ізраїлем і Йорданією.
З приходом до влади уряду Б.Нетаньяху в 1996 році політику "освоєння" окупованих територій і створення на них нових поселень було активізовано, курс на діалог з палестинцями взято жорсткіший, ніж за уряду І.Рабіна-Ш.Переса. Крім того, задекларовано пріоритетність завдання зміцнення безпеки Ізраїлю.
Під тиском американської адміністрації в жовтні 1998 р. у США було підписано "Меморандум Уай", яким передбачалися подальша передислокація ізраїльської армії на Західному березі і передача палестинцям додаткових територій у цьому районі. Після виконання першого етапу цієї угоди Ізраїль оголосив про подальше заморожування реалізації "Меморандуму Уай", мотивуючи своє рішення невиконанням палестинцями своєї частини зобов'язань.
Конфлікт між Ізраїлем і Палестиною загострився на початку 2002 року, а особливо у березні-квітні ц.р.
Ізраїль є членом ООН і ГАТТ.